W palecie nawozów ICL plantatorzy owoców jagodowych mogą znaleźć nawóz fosforowo-potasowy PeKacid. Oprócz działania silnie zakwaszającego, poprawia on przyswajanie składników pokarmowych i może być stosowany do oczyszczania systemów nawadniających. Więcej informacji o jego wykorzystaniu możecie uzyskać czytając poniższy wywiad z dr inż. Dianą Wieczorek z firmy Agronomem ICL Polska.

W ofercie firmy ICL od kilku lat jest produkt PeKacid. Słyszałem, że można go stosować do fertygacji i jest wyjątkowo skuteczny.

Diana Wieczorek: Tak, PeKacid stosuje się do fertygacji, ale najczęściej jako składnik mieszanki. Zawiera w swoim składzie, aż 60% fosforu i 20% potasu. Natomiast nie zawiera azotu, więc można go dodać do innego nawozu. Jest to ogromna zaleta, ponieważ możemy domieszać tyle azotu ile chcemy. Przykładowo wiosną i latem możemy podać więcej azotu, a w okresie pełni owocowania fertygowanych roślin, można w ogóle go pominąć albo dać  niewiele. Kolejną zaletą nawozu PeKacid jest silne zakwaszanie pożywki, co powoduje, że praktycznie nie musimy już dodawać kwasu. Zwyczajowo pożywkę do fertygacji zakwaszamy kwasem azotowym, i to jest logiczne wiosną i latem, ale w okresie owocowania warto podać PeKacid, w takim przypadku również uzyskamy zakwaszenie pożywki, ale nie kosztem azotu, czego plantatorzy chcą unikać w tym okresie. Czasem PeKacid jest nazywany potocznie kwasem fosforowym w proszku. Dla oszczędności może być stosowany w jednym zbiorniku razem z nawozami wapniowymi i magnezowymi.

Czy PeKacid, tak jak kwas azotowy też może być niebezpieczny podczas obchodzenia się z nim?

DW: Nie, PeKacid jest produktem bardzo bezpiecznym, chociaż warunki ostrożności określone na opakowaniu należy przestrzegać.

Niektórzy plantatorzy stosują PeKacid do czyszczenia linii kroplujących. Z czego to wynika ?

DW: Na pewno z faktu, że roztwór samego PeKacid ma właściwości silnego kwasu, który rozpuszcza złogi mineralne powstające w liniach kroplujących. 1% roztwór ma pH 2,2 i ta wartość pozwala na powolne, ale skuteczne czyszczenie linii kroplujących. Takiego stężenia jednak nie stosuje się w codziennym dokarmianiu roślin, można więc udział PeKacid obniżyć do poziomu wymaganej zawartości fosforu, potasu i odpowiedniego pH. Taki roztwór podawany regularnie nie będzie dopuszczał, by takie osady się pojawiały.

Czy rośliny mogą korzystać z zawartego w PeKacid fosforu i potasu ?

DW: Tak, PeKacid jest nawozem i cała deklarowana zawartość składników pokarmowych jest w pełni dostępna dla roślin. Dodatkowa uwaga – zakwaszenie pożywki pomaga wykorzystać obecne w glebie składniki pokarmowe, więc stosowanie PeKacidu jest przyczyną uwalniania tych składników, które mogą być zablokowane w glebie.

Czyli można powiedzieć, że mamy dwa w jednym: udrażnianie linii kroplujących i jednoczesne dokarmianie?

DW: Można nawet powiedzieć, że mamy trzy w jednym! Dochodzi jeszcze możliwość zastosowania PeKacidu jako uzdatniacza wody stosowanej do opryskiwania. Zdolność zakwaszania przydaje się też dla wody stosowanej dla realizowania oprysków środkami ochrony roślin. Większość środków ochrony roślin działa skuteczniej w przedziale pH 5,5-6,0 a większość wody dostarczanej do oprysków ma pH 7,0 i więcej. Dodatek więc PeKacidu do wody w opryskiwaczu w ilości 1 kg/1000 litrów obniża wartość pH o ok. jedną jednostkę.

Wywiad przeprowadzony z dr inż. Dianą Wieczorek, agronomem ICL Polska

Materiał promocyjny ICL Polska







Poprzedni artykułZwalczanie szarej pleśni w okresie kwitnienia borówki
Następny artykułKiedy zacząć chronić maliny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj