Niskie temperatury opóźniają szczyt zbiorów marokańskich borówek




Według Mehdi Benchekrouna, dyrektora generalnego DMB & Co, chłodne temperatury w północnym Maroku opóźniają dojrzewanie borówek. Dlatego styczniowo-lutowy szczyt zbiorów przesuwa się na marzec.

Eksporter odrzuca obawy dotyczące wpływu pogody na jakość owoców. W jego ocenie wielu producentów niedawno wymieniło rośliny na swoich plantacjach na nowe odmiany, co pozwala oferować większe ilości owoców w klasie premium. Dużą uwagę przywiązuje się również do bezpieczeństwa produkcji, która powinna być zgodna z europejskimi normami. 

Jak informuje M. Benchekroun, duża część sprzedawanych owoców jest oferowana już w rozmiarze 16+ i 19+. Wielu producentów wprowadziło na swoje plantacje nowe, wielkoowocowe odmiany, zastępując klasyczne odmiany, których rozmiary osiągają 14-16+. Na uwagę zasługuje również słodkość, pokrycie szarym nalotem oraz jędrność owoców nowych odmian, która jest bardzo dobra. Nowe odmiany mają również niezbędną trwałość w obrocie towarowym.

Do tej pory marokańskie borówki konkurowały z tymi z Ameryki Łacińskiej. Czynnik cenowy jest niekorzystny dla marokańskiej produkcji, spowalniając eksport. Każda kategoria jakości ma swoją cenę. Mamy jednak przewagę w postaci znacznie lepszej trwałości. Borówki zebrane w Larache rano docierają do Hiszpanii tego samego wieczoru lub następnego ranka, a w ciągu czterech dni do Niemiec lub Holandii. To nieporównywalne z trzytygodniowym czasem transportu z Ameryki Łacińskiej – komentuje M. Benchekroun.

Oczekiwane przybycie dużych wolumenów borówki w marcu stawia powoduje jednak, że marokańscy eksporterzy będą zmuszeni konkurować z Hiszpanią i Portugalią. W ocenie M. Benchekrouna, zapotrzebowania na borówki jest jednak duże, a jeśli będzie się miało odpowiedniej jakości towar można być raczej spokojnym o zbyt. 

Mimo wszystko, do krajów UE, cały czas docierają spore ilości borówek z Maroko. Widoczne jest to również w polskich sklepach. Należy przyznać, że czasami można trafić na naprawdę już wysokiej jakości borówki z Maroka i to w raczej przystępnych cenach. Polscy producenci powinni jednak pilnować, aby polskie borówki, które jeśli pojawią się w sprzedaży były właściwie oznaczone, podobnie jak te z importu, nawet jeśli są dobrej jakości nie powinny być oznaczane na półkach sklepowych jako towar z Polski, nawet przez przypadek. Na szczęści borówka w tym konkretnym przypadku była właściwie opisana na opakowaniu oraz w gazetce promocyjnej.

Uwaga – dostaw Marokańskich borówek można spodziewać się do końca maja. 

Tak krótka informacja przygotowana na portalu freshplaza.com, pokazuje, jak szybko zmienia się sektor borówkowy. Jak ważne jest wdrażenia do uprawy odmian o odpowiedniej jakości czy też produkowanie owoców o odpowiedniej wielkości, jędrności i smaku. O tych rzeczach i nie tylko będzie można porozmawiać już 6-7 marca podczas XIII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej. Pamiętaj zarejestruj się na www.konferencjaborowkowe.pl










Poprzedni artykułMaszynowe nowości na Fruit Logistica 2025
Następny artykułW uprawie truskawek warto testować różne rozwiązania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj