Nawozy dla malin na trudne warunki

W tunelu zblokowanym wybudowanym w gospodarstwie dr Pawła Krawca przez firmę Haygrove, uprawiane jest kilka odmian malin powtarzających owocowanie. Nawożenia jednej z nich, a mianowicie ‚Poloneza’ podjęła się w tym sezonie firma Timac Agro Polska. Do fertygacji wykorzystuje się tutaj nawozy z serii KSC o czym informuje jej doradca Mateusz Popielec. Wzrost i plonowanie malin porównuje się z kwaterą kontrolną, gdzie prowadzona jest fertygacja za pomocą zbliżonych w składzie nawozów, ale bez kompleksów biostymulujących.

 Na czym polega biostymulacja w tych nawozach?

Zawarty w nawozach KSC kompleks biostymulujący Phyt-Actyl. jest prekursorem hormonów roślinnych, które mają pobudzić w roślinie produkcje hormonów, najbardziej potrzebnych w danej fazie wzrostu i owocowania. I tak, w czasie ruszania wegetacji potrzebne są hormony odpowiedzialne za wybijanie pędów oraz wzrost wegetatywny. Następy etap to faza generatywna czyli okres kwitnienia i zawiązywania owoców. W tym okresie potrzebne są hormony odpowiedzialne za zawiązywanie, utrzymywanie owoców oraz ich późniejszy przyrost. Dlatego też warto stosować nawozy KSC z biostymulacją, które uruchamiają w roślinie odpowiednie procesy fizjologiczne.

Pierwiastki ważne dla malin

Na etapie ruszenia wegetacji roślinom podawano nawóz KSC I (żółty) o składzie NPK; S 14-40-5; 13 + mikro. Nawóz ten aplikowano do momentu kiedy na malinach pojawiły się pędy owocujące. Następnie został zastosowany nawóz KSC III (czerwony). Przed zawiązywaniem owoców pożywka będzie zbudowana w oparciu o produkt KSC I. W fazie wzrostu owoców roślinom potrzebny jest potas, dlatego pożywka będzie zbudowana w oparciu o produkt KSC V

Układając pożywkę dla malin staram się tak dobierać nawozy, aby w każdej fazie rozwojowej roślina miała dostarczoną optymalną ilość składników odżywczych, ważnych na danym etapie wzrostu. Dodatkowo dzięki zawartym w nawozach KSC kompleksom biostymulacyjny rośliny potrafią lepiej pobrać dostarczane im składniki, stają się również bardziej odporne na różnego rodzaju stresy, a takimi w tym roku są na pewno duże skoki temperaturowe – informuje M. Popielce.

Kondycja roślin

Lustrując plantacje malin w zblokowanym tunelu, gdzie rośliny nawożone są w oparciu o nawozy KSC, bardzo pozytywnie oceniam ich wzrost oraz jakość liści, zarówno ich kolor jak i zdrowotność – informuje M. Popielec. Doradca zwraca również uwagę na to, że liście na kwaterze, gdzie podawane są nawozy KSC z biostymulacją są zdrowe i zielone od samej ziemi, podczas, gdy na kwaterze kontrolnej obserwuje się ich żółknięcie. Występują również różnice w pokroju krzewów, które można zobaczyć oglądając poniższy materiał filmowy.

Prawidłowo odżywione rośliny odpowiednio chronione mają odpowiednią ilość i jakość liści dzięki którym dochodzi do intensywnych procesów fotosyntezy. Przekłada się to na ilość cukrów wielkość owoców i ich smak – informuje Mateusz Popielec z firmy Timac Agro Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here