Czy wszystkie truskawki są takie same? Oczywiście, że nie! Każda odmiana ma swoje specyficzne cechy. Zazwyczaj skupiamy się na tych związanych z wyglądem, smakiem, trwałością owoców, potencjałem plonotwórczym, odpornościami na choroby. Trzeba jednak wiedzieć, że poszczególne odmiany mają tez różne preferencje nawozowe. Jak im sprostać, gdy na danym polu (kwaterze) mamy różne odmiany truskawek?

Planując uprawę truskawek warto wcześniej sprawdzić jakie wymagania mają dane odmiany i podzielić je pod tym względem. W kolekcji Truskawkowych Inspiracji rośnie aż 24 odmiany i tu nawożenie jest prawdziwym wyzwaniem. Dlatego montując linie kroplujące na poszczególne zagony zainstalowane zostały kraniki co w pewien sposób pozwala modyfikować rodzaje podawanych pożywek.

W czasie kwitnienia rośliny wykazują swój potencjał plonotwórczy

Wbrew pozorom nawożenie ma bardzo duże znaczenie. Odmiana Munira ma bardzo duży potencjał plonotwórczy. Widać to już w czasie kwitnienia – plon na ten tej odmianie zapowiada się bardzo dobry. Ale … co zrobić by owoce były wyrośnięte i osiągnęły odpowiednie rozmiary? Trzeba zadbać o fabrykę asymilatów czyli liście. Ta odmiana od początku wegetacji powinna być nawożona bardziej azotowo, by rozbudować masę liściową. W przypadku takich odmian warto częściej stosować saletrę wapniową Calcinit lub saletrę magnezową  – zaleca Wojciech Wojcieszek, ekspert nawozowy z firmy YARA. W przypadku takich odmian wskazana jest też większa częstotliwość nawozem dolistnym KristaLeaf FOTO.

Zupełnie odwrotnie wygląda sytuacja na odmianie Limalexia, która ma tendencję do intensywnego wzrostu wegetatywnego i tutaj nawożenie azotowe powinno być bardzo umiarkowane. W przypadku takiej odmiany jak Limalexia już w okresie kwitnienia warto zacząć stosować pożywkę z wysokim poziomem potasu. Można w tym celu użyć Kristalon Pomarańczowy (6-12-36). Ma mniej azotu a dużo potasu – informuje Wojciech Wojcieszek. Warto też znać wyniki analizy wody. Jeśli wiemy, że woda zawiera spore ilości wapnia to można będzie zrezygnować z podawania saletry wapniowej, bo wapń dostarczany będzie wraz z wodą. Prowadząc fertygacje, analiza wody jest kluczowa do zapewniania optymalnego odżywienia roślin.

Kolekcję 24 odmian truskawek zgromadzonych w projekcie Truskawkowe Inspirację można będzie obejrzeć w pełni owocowania (2 rok uprawy) już 10 czerwca 2023. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy już teraz do rejestracji. To będzie bardzo ciekawe spotkanie dla producentów truskawek!

Nawożenie truskawek ma znaczenie







Poprzedni artykułWczesne truskawki – plantatorzy zadowoleni
Następny artykułKończy się kwitnienie aronii – co dalej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj