Nawożenie borówki przed zimą



Zbiory borówki kończą się już. Nie oznacza to jednak, że wszystkie prace na plantacjach dobiegają końca. Spotkanie w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach było niezłą okazją do tego, by porozmawiać m.in. o tym jak przygotować rośliny do zimy. To szczególnie ważne po roku takim jak obecny, a więc sezonie w którym wiosna uniemożliwiała borówkom efektywne pobieranie wszystkich składników pokarmowych z gleby z uwagi na przeciągające się chłody, a lato w wielu częściach kraju powitało plantatorów ulewami i gradem.

Co ważne jest teraz?

Bartłomiej Drzazga z Timac Agro Polska przedstawił swoje rekomendacje dotyczące przygotowania borówek do zimy. Na tym etapie sezon warto zastosować Fertileader Axis. Kompozycja składników pokarmowych w nim zawarta przyniesie dwojaką korzyść. Po pierwsze, lepiej odżywione zostaną pąki kwiatowe, co wpłynie na plon w kolejnym sezonie. Po drugie, lepszy będzie stopień zdrewnienia pędów, gdy nastanie zima. To polepszy ich mrozoodporność – mówił w Karczmiskach przedstawiciel firmy nawozowej. Przypomniał także, że wszystkie produkty z gamy Fertileader zawierają także kompleks SeaActive. Dzięki niemu wchłanianie i przyswajanie składników jest znacznie szybsze.

Co potem?

Kolejny zabieg należy wykonać produktem Fertileader Leos. To produkt cynkowo-borowy, który poprawia zimotrwałość, ale także polepszy wiosenny rozwój generatywny. Specjalista z Timac Agro Polska zachęcał także do wypróbowania jesienią nowości z oferty firmy, tj. Physactiv+ 1. W skład produktu wchodzi wapń w formie Mecocalcu a także magnez i siarka. Produkt ten przyspiesza dodatkowo humifikację gleby. Więcej próchnicy sprawia, że borówki czują się w niej lepiej. Dostarcza im ona większej ilości składników pokarmowych, zwłaszcza odżywczego wapnia. Celem aplikacji nawozu nie jest jednak regulacja odczynu pH gleby.

Poprzez fertygację

Tam, gdzie korzysta się z systemów fertygacyjnych, można pokusić się o aplikacje KSC 4. Pewna dawka azotu wciąż jest potrzebna pąkom kwiatowym, zaś dostatek potasu sprzyja drewnieniu pędów przed nastaniem zimowych chłodów. Wszystkie produkty z gamy KSC także wykazują działanie biostymulacyjne.

Więcej na filmie

Wszystkich zainteresowanych większym zasobem informacji odsyłam do poniżej zamieszczonego filmu. Na nim B. Drzazga omawia zasadność wykorzystania poszczególnych produktów. Podaje też bardziej szczegółowe informacje dotyczące ich charakterystyki i właściwości:







Poprzedni artykułMacfrut 2021 – udane targi mimo niesprzyjających okoliczności
Następny artykułKwas nonanowy – herbicyd pochodzenia naturalnego, zastosowanie w polu i ogrodzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj