Na plantacjach borówki gdzie jeszcze trwają zbiory owoców, istotne jest odpowiednie ich nawożenie. W tym czasie najlepiej je prowadzić poprzez fertygację. Unikać należy natomiast nawożenia borówki dolistnego, tak by nie spowodować utraty nalotu czy pobrudzenia jagód.

Plantacja wielodmianowa prowadzona w ramach Borówkowego Factory w Karczmiskach w tym sezonie jest nawożona zgodnie z zaleceniami firmy Yara Poland. Podstawowym nawozem do fertygacji borówki jest tu Superba Blue, która w okresie intensywnego wzrostu owoców stosowana była w dawce 25 kg/ha. Dodatkowo podawana była również saletra wapniowa Yara Tera Calcinit. W drugiej części sezonu wegetacyjnego do programu nawożenia borówki włączono Kristalon Brązowy. Nawóz ten charakteryzuje się wysoką zwartością potasu, którego zawiera aż 38%, przy niskiej dawce azotu. Jak wszystkie produkty z grupy Kristalonów zawiera kompleks schelatownych mikroelementów – przypomina Michał Wojcieszek z Yara Poland.

Na plantacjach gdzie już kończą się już zbiory borówki, zalecane jest stosowanie tygodniowo 15 kg/ha Superby Blue na przemian z 15 kg Kristalonu Brązowego. Są to dawki orientacyjne dla przeciętnej zasobności gleby.

W okresie zbiorów owoców należy raczej unikać nawożenia dolistnego. Może to spowodować pozostawanie osadu na owocach, czy wręcz nawet utratę nalotu.

Więcej szczegółów przedstawimy już 2 września na plantacjach borówki dr Pawła Krawca. Zapraszamy do wcześniejszej REJESTRACJI.

Nawożenie borówki

Poprzedni artykułBerry Fest – pierwszy przegląd alkoholi z owoców jagodowych
Następny artykułTurbulencje na rynku malin. Ceny lecą w dół a produkcja staje się nieopłacalna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj