Uprawa borówek w tunelach daje wiele korzyści, z której najważniejsza to możliwość uzyskania przyspieszonych zbiorów owoców. Poza tym borówki chronione są przed wieloma czynnikami pogodowymi – deszczem, nasłonecznieniem, wiatrem, ptakami i gradem. Na ekologicznej plantacji firmy Polana w Ochoży, całkowita powierzchnia plantacji wynosi obecnie 110 ha, z czego 19 przykryte zostało już tunelami.

Z roku na rok na plantacji w Ochoży rośnie powierzchnia uprawy borówki w tunelach i wynosi obecnie 19 ha. Pierwsze stawiano na już rosnącej plantacji gdzie rośliny rosną w rzędach co 4,5 m, przy czym nowe nasadzenia które mają być w przyszłości przykryte tunelami zakładane są w rozstawie rzędów co 2,5 m. Dotychczas tunelami przykryto w kilku miejscach na plantacji różne odmiany jak ‘Duke’, ‘Bluecrop’, ‘Spartan’, ‘Liberty’ i ‘Bluejay’ oraz ‘Chandler’, ale też późna odmiana ‘Elliott’, w przypadku której dzięki tunelom możliwe jest zebranie wszystkich owoców. Wśród wczesnych odmian najlepiej oceniany jest ‘Spartan’, którego zbiory w tym roku rozpoczęły się już w połowie czerwca oraz ‘Duke’.

Odmiana Spartan dobrze plonuje w tunelach
Bardzo dobre plony zapowiadają się na Bluecropie
Odmiana Spartan uprawiana w tunelach gotowa do zbioru

W tym sezonie korzyści płynących z uprawy w tunelach było szczególnie dużo, gdyż dzięki osłonom udało się uchronić krzewy przed przymrozkami i zebrać plony. Oczywiście stosuje się dodatkowe środki zapobiegawcze w postaci nagrzewnic gazowych, które okazały się niezbędne dla ochrony przed przymrozkami. W tym roku rośliny wyjątkowo wcześnie bo już pod koniec marca rozpoczęły wegetację a w połowie kwietnia kiedy mieliśmy znaczący przymrozek, była już pałania kwitnienia w tunelach. Tylko dzięki nagrzewnicom parasolowym udało się ochronić kwiaty i zapewnić plonowanie – informuje Arkadiusz Bielecki, menadżer ds. produkcji polowej. W przypadku niektórych odmian jak ‘Bluegold’ czy ‘Darrow’ straty na polu są bardzo dotkliwe, podczas gdy w tunelach plonowanie jest na normalnym poziomie.

Zbiory borówki już ropoczęte
Zbiory już się rozpoczęły na dobre

Przy uprawie w tunelach są korzyści, ale też pewne ograniczenia. Do tych pierwszych zaliczyć trzeba silny wzrost roślin i ich duży wigor, przyrosty są silne tak że konieczne jest ich skracanie w trakcie wzrostu. Z kolei wyzwaniem jest np. wietrzenie tuneli, które musi być prowadzone w sposób bardzo umiejętny, zwłaszcza w czasie kwitnienia. Większość tuneli to tunele pojedyncze w kształcie gotyckim, gdzie na 1 nawę o szerokości 7,5 m przypadają 2 rzędy roślin (przy rozstawie rzędów 4,5 m) lub 3 rzędy tam gdzie zastosowano rozstawę 2,5 m. Dodatkowo siatką osłonięto szczyty tuneli oraz przestrzenie między nawami, zabezpieczając w ten sposób tunele przed dostępem ptaków.

Większość stanowią tunele pojedyncze – siatka na szczytach ma chronić przed ptakami

W tym roku dzięki tunelem uzyskano przyspieszenie w zbiorach wynoszące co najmniej 3 tygodnie.  Tak wczesne zbiory pozwalają uzyskać wysokie ceny za owoce, zwłaszcza ekologiczne eksportowane do Wielkiej Brytanii, gdzie trafia większość owoców z ekologicznej plantacji w Ochoży.

A 1 lipca oficjalne rozpoczęcie borówkowego sezonu na Targu Śniadaniowym na Żoliborzu. Zapraszamy

Szczegółowa relacja z gospodarstwa firmy Polana w Ochoży i produkcji realizowanej w tunelach już niebawem w czasopiśmie Jagodnik. Nie przegap – zamów prenumeratę.







Poprzedni artykułOwoce Jagodowe w Tunelach – już 8 lipca – zapraszamy
Następny artykułBorówka wymaga skutecznej ochrony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj