Uwaga! Choć kalendarzowa zima dobiegła końca, to nocne spadki temperatur poniżej 0°C towarzyszyć mogą nam jeszcze przez kolejne kilka tygodni. Teraz, gdy ruszyła wegetacja jest to szczególnie niebezpieczne. Pewna pula uszkodzeń mrozowych już została spostrzeżona na plantacjach w różnych częściach kraju. Jak pomóc roślinom? Jak przyspieszyć ich regenerację i zawalczyć o plon? O tym poniżej.
Regeneracja wiązek przewodzących
Niestety, standardowo powtarzalną w ostatnich sezonach sytuacją na krajowych plantacjach jest obecność pędów malin letnich uszkodzonych przez oddziaływania ujemnych temperatur. Mamy z nią do czynienia pomimo wysiłków plantatorów – należytego odżywienia roślin przed ich wejściem w zimowy spoczynek oraz okryciu ich osłoną z agrowłókniny. Z każdym kolejnym sezonem coraz bardziej zmienna i nieprzewidywalna pogoda prowadzi do uszkodzeń pąków i wiązek przewodzących. Zdarza się również dość powszechnie, że niszczone ujemnymi wartościami temperatury bywają najwcześniej pojawiające się pędy odmian malin owocujących późnym latem i jesienią. Czas w takiej sytuacji nie jest sprzymierzeńcem ogrodnika. Szybkie wyprowadzenie roślin ze stresu i przywrócenie transportu składników odżywczych w nich są w takich sytuacjach priorytetowe. Nie ma innej drogi, by nadać malinom silny wigor, który pozwoli im na wydanie wysokiego i dobrego jakościowo plonu. Karolina Marzecka-Kleiber z Valagro zaleca, by już wczesną wiosną wspomóc rośliny po wystąpieniu stresu poprzez aplikację preparatu Vitaseve. Jest to bardzo silny i efektywny, sprawdzony biostymulator, którego aplikacja przyczynia się do poprawy kondycji pędów. Dzięki podaniu malinom Vitaseve polepsza się jakość drewna w wiązkach przewodzących, przyspiesza transport soku komórkowego. Chodzi o to, by dać roślinom przysłowiowego pozytywnego „kopa”. Aplikacja Vitaseve w dawce 5 l/ha daje niemal natychmiastowo widoczny efekt – informuje specjalistka.
Jak stosować Vitaseve?
Vitaseve to nowy produkt przeznaczony do regeneracji roślin po wystąpieniu niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak choćby mróz czy grad. Aplikacja preparatu powinna nastąpić po wystąpieniu stresu w celu spowolnienia starzenia roślin, poprawy sprawności układu naczyniowego, polepszenia odżywiania roślin poprzez poprawę krążenia soku roślinnego, zwiększenia plonu i poprawy jakości owoców, poprawy zdrewnienia tkanek. Jak dobywa się to w praktyce i jakie przynosi rezultaty? Na poniższym filmie jeden z plantatorów, którzy zdecydowali się zastosować ten środek, Rafał Podstawka, dzieli się swymi przemyśleniami i obserwacjami.
O szczegóły związane z działaniem czy dawkowaniem produktu pytać można także Krzysztofa Komisarczuka – tel. 668 576 617.
Materiał promocyjny Valagro