W roku 2020 na wielu plantacjach w Polsce wystąpiły poważne straty, których przyczyną była muszka plamoskrzydła (Drosophila suzuki). Jaki będzie ten sezon trudno przewidzieć, aby jednak właściwie przygotować się na wstąpienie tego szkodnika, warto przeanalizować sytuację z ostatnich miesięcy oraz poznać możliwości jego zwalczania.
Analiza sezonu
W minionym roku, co prawda notowano pojawianie się tego szkodnika, ale w wyniku mroźnej zimy i niekorzystnego układu temperatur wiosną i latem, pierwsze udokumentowane odłowy zanotowano dopiero pod koniec sierpnia. Notowane w drugiej połowie lata uszkodzenia z uwagi na niewielką już ilość owoców na plantacjach były zatem minimalne. Miniona, łagodna zima, pozwala sądzić, że muszka plamoskrzydła dobrze przezimowała, a niezbyt gorąca wskazuje, że szkodnik ten może znaleźć dogodne warunki do rozwoju w bieżącym roku i wystąpić znacznie wcześniej.
Monitoring
Aby skutecznie przeciwdziałać D. suzuki, konieczne jest prowadzenie monitoringu lotu muchówek, który na plantacjach roślin jagodowych powinien być obowiązkowy. Odpowiednio wczesne wykrycie tego szkodnika na plantacji, pozwala również odpowiednio wcześnie – przed powstaniem na owocach uszkodzeń powodowanych przez larwy – i namnożeniem się szkodnika, podjąć działania zwalczające tą muchówkę.
Monitoring – optymalnie – należy prowadzić na około miesiąc przed rozpoczęciem zbioru owoców. W tym celu, najpierw rozwiesza się pułapki poza plantacją, a po stwierdzeniu szkodników na obrzeżu uprawy. Aktualnie na rynku dostępna jest duża ilość gotowych pułapek wabiących, można też skorzystać z robionych samodzielnie pułapek z płynem wabiącym.
Po stwierdzeniu wystąpienia na plantacji muszki plamoskrzydłej należy przystąpić do jej zwalczania. Bardzo ważne okazują się tutaj metody polegające na regularnym zbieraniu owoców przed osiągnięciem przez nie pełnej dojrzałości zbiorczej. Ważne jest też zbieranie wszystkich owoców – nawet tych uszkodzonych lub złe jakości i ich wynoszenie z plantacji. W przeciwnym razie mogą one stanowić miejsce rozwoju larw D. suzuki. Takie zabiegi znacząco podrażają koszty produkcji, ale w przypadku wystąpienia tego szkodnika są konieczne.
Ochrona chemiczna
Ważnym elementem zwalczania D. suzuki będzie jednak przede wszystkim prowadzenie skutecznej ochrony chemicznej. Należy jednak przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania środków ochrony roślin lub stosowanie ich zgodnie z wymaganiami odbiorców, tak aby nie przekroczyć dopuszczonych poziomów pozostałości ś.o.r.
Wśród grupy substancji czynnych dozwolonych do zwalczania D. Suzuki na, szczególną uwagę zwraca benzoesan emamektyny zawarty w produkcie Affirm 095 SG. Produkt ten należy do grupy makrocyklicznych laktonów. Jest to substancja o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczona do zwalczania gąsienic poprzez powodowanie zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Na roślinie działa wgłębnie oraz translaminarnie. Efekt działania widoczny jest po kilku godzinach w postaci paraliżu szkodnika. Jego śmierć następuje najpóźniej po około 4 dniach. Produkt ten zasługuje na uznanie również z uwagi na swoje długie działanie w roślinie, co zapewnione jest jego szybkim wnikaniem do tkanek. Zawarta w produkcie substancja działa do 2 tygodni, a jej zanikanie obserwuje się po 7dniach. Niezwykle ważny jest również brak pozostałości po 7 dniach od zabiegu. Ma to szczególne znaczenie dla osób kierujących swoje produkty na eksport lub do sieci handlowych.
Na plantacjach truskawek Affirm 095 SG oprócz Drosophili suzuki zwalcza także zwójkę truskaweczkę i może być stosowany w uprawach gruntowych oraz pod osłonami. Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,5 kg/ha. Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni. Maksymalna liczba zabiegów sezonie wegetacyjnym: 2. Okres karencji 3 dni.
Malina, jeżyna, malinojeżyna, porzeczka czarna, porzeczka biała, porzeczka czerwona, agrest, porzeczkoagrest, tutaj Affirm 095 SG zarejestrowany jest również do zwalczania takich szkodników jak: zwójka porzeczkóweczka, zwójka bukóweczka, zwójka różóweczka, zwójka rdzaweczka i oczywiście muszka plamoskrzydła. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,5 kg/ha. Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni. Maksymalna liczba zabiegów sezonie wegetacyjnym: 2. Karencja 7 dni.
Borówka wysoka, aronia, żurawina – w tych uprawach Affirm 095 SG zarejestrowany jest do zwalczania takich szkodników jak: zwójka plameczka, zwójka siatkóweczka, zwójka różóweczka, zwójka bukóweczka i muszka plamoskrzydła. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,5 kg/ha. Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni. Maksymalna liczba zabiegów sezonie wegetacyjnym: 2. Karencja 7 dni.
materiał promocyjny firmy Syngenta Polska Sp. z o. o.