MRiRW obiecuje pomoc producentom czarnej porzeczki


Zrobimy wszystko co możemy, aby pomóc plantatorom czarnej porzeczki – powiedział dziś podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk odnosząc się do aktualnej sytuacji na tym rynku dodając jednocześnie, że – ministerstwo na bieżąco monitoruje sytuacje na rynku owoców miękkich, w tym na rynku czarnej porzeczki, a już 8 lipca rozpoczął się cykl konsultacji w tej sprawie.

Wiceminister przypomniał, że na pierwszy ogień poszły organizacje przetwórców. Jednym z tematów rozmów była trudna sytuacja na rynku czarnej porzeczki. Rozmowy będą kontynuowane po zakończeniu przez ministra Marka Sawickiego wizyty w USA – zapowiedział podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk. Podkreślił także, że pojawiające się w mediach żądania dotyczące ustalenia przez rząd ceny minimalnej na porzeczki są niemożliwe do spełnienia. Zarówno przepisy krajowe, jak i unijne nie przewidują takiej możliwości. Polska, podobnie jak i inne kraje członkowskie UE, nie ma także możliwości samodzielnego podejmowania działań interwencyjnych na rynkach rolnych czy przyznawania producentom pomocy poza pomocą de minimis, której uruchomienie również podlega ściśle określonym warunkom. Zostało już skierowane pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zbadania czy nie doszło do zmowy cenowej – poinformował wiceminister.
Wspólna organizacja rynków produktów rolnych w sektorze owoców i warzyw przewiduje, że wszelkie formy wsparcia dla tego sektora są kierowane do i za pośrednictwem uznanych organizacji producentów owoców i warzyw. Dlatego w związku z powtarzającymi się sytuacjami kryzysowymi na rynkach owoców i warzyw, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od wielu lat zachęca producentów tego sektora, w tym producentów porzeczki czarnej do zrzeszania się w podmiotach, które mają m. in. pełnić rolę stabilizującą na rynku owoców i warzyw tj. w organizacjach producentów. Głównym ich celem jest umacnianie pozycji rynkowej producentów. Podmioty te mogą efektywnie planować produkcję, tak aby dostosować ją do popytu, zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Ponadto, koncentrując podaż stają się odpowiednio dużymi partnerami dla zakładów przetwórczych reprezentujących duży popyt. W takich relacjach organizacje producentów mają realny wpływ na poziom cen, które uzyskują za dostarczane do przetwórstwa produkty. Podmioty te posiadając osobowość prawną mogą być stroną w kontraktach zawieranych bezpośrednio z zakładami przetwórczymi.
Minister Marek Sawicki przedstawił szczególnie trudną sytuację producentów porzeczki czarnej z powodu bardzo niskich cen oferowanych przez podmioty skupujące podczas poniedziałkowej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli.
Obiecane ustawy, o których mówią protestujący (ustawa o Agencji Rynku Rolnego oraz ustawa o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych) zostały przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przyjęte przez Radę Ministrów i znajdują się teraz w Parlamencie. Od tempa prac parlamentarzystów zależy kiedy wejdą w życie.

Źródło: minrol.gov.pl





Poprzedni artykułNa starcie borówkowego sezonu
Następny artykułProducenci czarnej porzeczki protestują

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj