Tegoroczna Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa odbędzie się w Austrii w Leibnitz, a jej organizatorem jest Styryjska Spółdzielnia Jagodowa. W tegorocznym programie przewidziano wizyty w gospodarstwach ogrodniczych i w firmach, prezentacje o tematyce agronomicznej i rynkowej z udziałem głównych wytwórców koncentratu z czarnej porzeczki na świecie, Walne Zgromadzenie IBA oraz czas na wymianę doświadczeń.
Światowa rodzina porzeczkowa
Międzynarodowe Stowarzyszenie Czarnej Porzeczki liczy ponad 200 aktywnych członków. Większość z nich to plantatorzy czarnej porzeczki. Ogrodnicy ci w większości należą do stowarzyszeń krajowych, które tworzą IBA. Jednak w austriackim wydarzeniu udział wezmą także naukowcy. Instytuty badawcze współpracują z plantatorami. Naukowcy i doradcy ogrodniczy pomagają plantatorom w jak najlepszym prowadzeniu i wykorzystaniu potencjału plantacji. Stale prowadzone są prace nad rozwojem nowych odmian czarnej porzeczki. Badania takie obejmują także próby zmierzające do wskazania najlepszych sposobów ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Częścią wsparcia dla plantatorów jest także dostosowanie sposobu uprawy czarnej porzeczki do rosnących trudności związanych ze zmianami klimatycznymi. Ponadto, kilka instytutów na świecie koncentruje się na badaniach zdrowotnych związanych z czarną porzeczką. Wysoka zawartość antocyjanów w tych owocach staje się przedmiotem zainteresowań coraz szerszej grupy osób na całym świecie. Wreszcie, kim byliby plantatorzy czarnej porzeczki bez odbiorców plonu? Towarowa uprawa czarnej porzeczki nakierowana jest na uzyskanie koncentratów, soków, dżemów, likierów, surowca w klasie IQF (pojedynczo mrożone czarne porzeczki) i wielu innych podstawowych produktów przemysłu spożywczego. Pojawia się także popyt na pąki czarnej porzeczki czy liście do herbat ziołowych. Takie wykorzystanie czarnej porzeczki miało miejsce już w starożytności i średniowieczu!
Co w programie?
Program tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej obejmie m.in. 3 wizyty w ekologicznych gospodarstwach produkujących czarną porzeczkę, prezentacje wiodących europejskich producentów soków owocowych, ośrodków badawczych zajmujących się odmianami czarnej porzeczki oraz najważniejsze tematy agronomiczne. Ale przede wszystkim umożliwi ludziom spotkanie i dyskusję.
Posiedzenie Zarządu International Blackcurrant Association (IBA) zaplanowano na pierwszy dzień wydarzenia, tj. 11 czerwca. Walne Zgromadzenie odbędzie się kolejnego dnia. Także 12 czerwca odbędzie się sesja rynkowa przed południem. A po obiedzie zaplanowano sesję agrotechniczną. Kolejne dwa dni to wizyty w gospodarstwach i w zakładach produkcyjnych oraz chłodniczych.
Swój udział w wydarzeniu można zarejestrować na stronie IBA: https://www.blackcurrant-iba.com.
Źródło: IBA