Maliny z Agronom Berries

malina radziejowa malinowe factory uprawa malin


Sadzonki takich odmian maliny jak Radziejowa, Benefis i Cowichan do projektu Malinowe Factory dostarczyła firma Agronom Berries. Maliny to oprócz truskawek drugi gatunek, który ma być oferowany przez tą szkółkę z Zienek koło Sosnowicy (na fot. owoce odmiany Radziejowa, autor fot. A. Orzeł).

Jak informuje Krzysztof Sak z firmy Agronom Berries, w portfolio ich przedsiębiorstwa znajduję się jeszcze taki odmiany maliny jak: 'Sokolica’, 'Laszka’, 'Glen Ample’ i powtarzająca owocowanie 'Polka’. Ich firma ocenia także nowe odmiany maliny lub jeszcze ich numery selekcyjne, co w przyszłości ma pozwolić zwiększyć jej ofertę.

 

 Agromon Berries to również producent owoców maliny – dotychczas w nasadzeniach dominowała tutaj Polka, którą corocznie uprawia się w polu na powierzchni kilkunastu hektarach. W opinii Pawła Dąbrowskiego, właściciela firmy Agronom Berries, zapotrzebowanie na polskie maliny deserowe na rynkach międzynarodowych może być bardzo duże. Trzeba jednak oferować wysokiej jakości owoce. Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą jakość malin zbieranych z uprawa polowych tak jak było np. w minionym sezonie może być bardzo dobra. Oczywiście warunkiem jest posiadanie systemu do nawadniania, a najlepiej jeszcze fertygacji. Najlepiej jeśli jednak owoce pochodzą z upraw prowadzonych pod osłonami. Gdyż coraz częściej jest to warunek zagranicznych odbiorców, którzy za tak wyprodukowane owoce mogą również zaoferować lepsze pieniądze. Powodem tego jest zdecydowanie lepsza trwałością owoców produkowanych pod osłonami.

sadzonki malin, malinowe factory
W firmie Agronom Berries malinowe szkółki zakłada się na lekkich glebach, które wcześniej są odkażane

W uprawach realizowanych w gruncie średnie plony z odmiany Polka oscylują w tym gospodarstwie w graniach 7–8 t/ha. W niektóre lat występują problemy z zamieraniem pędów malin, ale w ich przypadku można sobie poradzić prowadząc regularną ochronę przed szarą pleśnią stosują takie produkty jak Swich, Signum, Pomarsol Forte czy Mytchos. Wykonywanie zabiegów jest szczególnie ważna na plantacjach przykrywanych wiosną agrowłókniną w celu przyspieszenia owocowania.

W okresie poprzedzającym zbiór owoców oraz w jego trakcie bardzo dużą uwagę przywiązuje się do dokarmiania dolistnego malin wapniem. Nawozy wapniowe dodawane są do wszystkich zabiegów fungicydowych – korzysta się w większości z takich nawozów jak Wuxal Calcium oraz Wuxal Aminocal.

Bardzo ważne jest również regularne nawadnianie plantacji. Optymalne nawodnienie roślin to nie tylko dobry wzrost roślin, ale brak problemów z przędziorkami. Ważne jest również regularne odmładzanie uprawy malin i nie trzymanie plantacji dłużej niż 5 lat.







Poprzedni artykułWspółpraca i doradztwo na każdym polu
Następny artykułDla producentów borówki (cz. II)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj