W najbliższy czwartek o godzinie 17.00 rozpocznie się pierwsze z cyklu mailowych webnariów organizowane przez zespół redakcyjny czasopisma Jagodnik. W jego trakcie wygłoszone zostanie 5 prelekcji, a z widzami spotka się ogółem 6 prelegentów. Warto być z nami, gdyż poruszone zostanie kilka ważnych zagadnień z zakresu produkcji rubinowych jagód.
Praktycznie o produkcji owoców
Pierwszym z prelegentów będzie dr Paweł Krawiec z Horti Team. W jego gospodarstwie w Karczmiskach od wielu już lat trwają co roku prace nad ustaleniem przydatności różnych rozwiązań czy technologii służących do produkcji malin. W swym wystąpieniu pt. „Ważne aspekty wpływające na powodzenie uprawy malin pod osłonami i w gruncie” omówi swe doświadczenia i wnioski, podzieli się zgromadzoną wiedzą. W trakcie webinaru zaprezentuje się także Dariusz Daniłkiewicz z Daifressh Berry. W tej firmie uprawę jagodowych prowadzi się na dużą skalę i w oparciu o nowoczesne technologie. Tunele umożliwiają rozwiązanie kilka ważnych problemów jakie towarzyszą produkcji owoców miękkich. Pozwalają na zapewnienie pracownikom zajęcia bez względu na warunki pogodowe, a odbiorcom dostawy świeżego, najwyższej klasy produktu zawsze na czas. Właśnie aspektom technicznym produkcji malin pod osłonami poświęcone będzie wystąpienie tego specjalisty.
Uprawa w podłożach
Coraz większym problemem w wielu miejscach w naszym kraju staje się kondycja gleby. Jest ona na ogół zmęczona wieloletnimi okresami produkcyjnymi. W ich trakcie zmianowanie albo z konieczności pozostawiało wiele do życzenia, albo wręcz wcale go nie prowadzono. Efektem jest nagromadzenie w glebie wielu czynników patogenicznych, limitujących zdolności produkcyjne krzewów. Jednym z rozwiązań, na które decyduje się coraz to większa liczba producentów, jest uprawa roślin w podłożach. Maliny można z powodzeniem uprawiać w substratach. Wybór optymalnego wariantu ułatwi prelekcja Tomasza Szuławego z Ceres International. Okazuje się także, że popularność w ogrodnictwie zyskuje podłoże węglowe. Jego specyfikację i warunki uprawy malin w nim przybliży dr Jerzy Próchnicki, niezależny ekspert rolniczy.
Efektywne żywienie
W tracie malinowego webinarium nie zabraknie wątku nawozowego. Optymalizacja żywienia jest niezbędnym warunkiem uzyskiwania dobrych rezultatów produkcyjnych i finansowych. Wystąpienie zatytułowane „Jak nawozić by nie stracić – maliny pod osłonami” zostało więc ujęte w programie zdalnej konferencji. Będzie ono miało dwóch autorów, tj. Michała Wojcieszka i Huberta Tabora, przedstawicieli firmy Yara Poland.
Webinarium malinowe – co jeszcze w programie?
Webinarium malinowe 3 lutego to nie tylko sekwencja wystąpień ekspertów ogrodniczych i ich wypowiedzi dotyczące uprawy malin. To także wyborna okazja do zadawania pytań i zasięgania porad bezpośrednio od czołowych krajowych fachowców od produkcji owoców tego gatunku. Transmisja „na żywo” odbywać będzie się w serwie Facebook na profilu czasopisma Jagodnik jak i w kanale YouTube czasopisma. W jej trakcie poprzez chat można będzie zadawać pytania. Po zakończeniu ostatniej prezentacji zaproszeni do wirtualnego studio specjaliści udzielą na nie odpowiedzi. Serdecznie zapraszam do oglądania webinarium i aktywnego udziału w nim!