W uprawach malin wiosną tego roku można obserwować wiele zaburzeń we wzroście. Pojawiają się one szczególnie w uprawach gruntowych, gdzie zarówno w przypadku malin owocujących na pędach ubiegłorocznych jak i jednorocznych można zaobserwować skutki uszkodzeń mrozowych lub całkowitego przemarznięcia pędów. Podczas kolejnego spotkania z firma Agrosimex, w ramach Malinowego Factory przygotowaliśmy zalecenia na okres przed kwitnieniem malin w tunelach oraz w odniesieniu do regeneracji malin w gruncie.
Patrząc na maliny rosnące w tunelach widać, że kondycja roślin jest dość dobra. Liście są intensywnie zielone, dynamicznie rosną, widać tez już pierwsze pąki kwiatowe na tegorocznych przyrostach (dotyczy malin owocujących na pędach dwuletnich). W uprawach tunelowych pora zatem na regularną fertygację. Do tego celu będą używane nawozy z serii Soluplant, nawozów wieloskładnikowych z dodatkiem schelatowanych mikroelementów. Zawarty w tych nawozach fosfor występuje częściowo w postaci polifosforanu potasu, który jest łatwo pobierany przez rośliny i szybko wykorzystywany. Na początek, zwłaszcza w uprawach polowych, gdzie jest możliwość fertygacji warto wykorzystać Soluplant wysokofosforowy 10-36-15, przemienienie z ASX Cats – tiosiarczan wapnia.
W program fertygacyjny warto również włączyć nawozów o działaniu biostymulującym – Maral (fertygacja – 2-3 l/ha, nawożenie dolistne – 1,5 l/ha). Podanie Maralu w sytuacji gdy ciągle mamy zimną glebę jest bardzo efektywne i pozwala szybko dostarczyć roślinom energii. Pobudza rozwój systemu korzeniowego a rośliny staja się lepiej odżywione. Maral można stosować również dolistnie, zwłaszcza teraz gdy masa liściowa jest już rozwinięta – podkreśla K. Zachaj. Maral doskonałe działa w warunkach stresu termicznego, a zawarte w nim składniki pozwalają szybko zregenerować chwilowe osłabienie. Jeśli Maral stosowany jest do fertygacji, to kolejne aplikacje dolistne należy wykonać po upływie co najmniej 3 dni.
Więcej szczegółowych informacji w materiale filmowym: