Uszkodzone w czasie nocy z 5/6 maja kwiaty na planacji nie osłoniętej agrowłokniną

Czy miniona noc (5/6 maja)była jedną z najzimniejszych jeśli chodzi o majowe przymrozki, trudno powiedzieć. W ważnych regionach produkcji roślin jagodowych była jednak bardzo zimna. Od zaprzyjaźnionych plantatorów otrzymaliśmy informacje, że w powiecie Płońskim nad ranem 6 maja zanotowano nawet -8oC.

Jak informuje Konrad Kozakiewcz z firmy Haygrove, w którego gospodarstwie (Kozacka Truskawka) już 8 maja odbędą się warsztaty „Truskawka w tunelach” w nocy z 5 na 6 maja minimalna temperatura odnotowana przy gruncie spadła poniżej –6oC.

Znacznie lepiej było w solowych tunelach, gdzie rośliny dodatkowo przykryto agrowłókniną, tam minimalna temperatura wyniosła 6oC.

Niskie temperatury w regionie Czerwińska nad Wisłą potwierdza również Adam Borzęcki z firmy Boryna. Na zainstalowanych przez to przedsiębiorstwo stacjach meteo minimalna zanotowana temperatura wyniosłą około –2,5oC, przy gruncie mogło być jeszcze zimniej.

Jak sobie poradziły truskawki uprawiane w tunelach można będzie zobaczyć na spotkaniu 8 maja. Test 20 odmian truskawek i rożnych technologii ich uprawy. Zapraszamy do uczestnictwa. Szczegóły są TUTAJ.

Już widać straty w polowych uprawach truskawek. Świadczą o tym przemarznięte koszyczki kwiatowe a młode owoce staja się wodniste. Straty będą szczególnie dotkliwe w odniesieniu do wczesnych truskawek. W przypadku późniejszych odmian jest jeszcze szansa na zbiory, ale nie wiadomo na jakim poziomie.

Temperatury w okolicach –3oC zanotowano również w okolicach Piły i Poznania, choć tutaj padający późnym popołudniem w niedzielę deszcz uratował wiele plantacji.
Troszkę lepiej było na Kaszubach, gdzie jak informuje Paweł Leszczyński minimalna temperatura notowana o poranku 6 maja wynosiła około -2oC. Region ten jest jednak tradycyjnie już opóźniony o kilka jeśli chodzi o zaawansowanie wegetacji. Dlatego tutaj na chwilę obecną straty nie powinny być znaczące. Zobacz PDF z temperaturą na Kaszubach – PDF

Straty w plonach na plantach truskawek na pewno będą. Jak duże trzeba poczekać jeszcze kilka dni. Niestety kolejne dwie noce też w niektórych regionach będą z ujemną temperaturą. Bieżące prognozy wskazują, że dwie kolejne noce mogą być jeszcze zimniejsze. Informacje te udostępnia m.in. portal http://www.pogodynka.pl/przewidywanie

Najlepszy zabezpieczeniem jest okrycie roślin w takich lokalizacjach agrowłókniną. Po przejściu fali zimna konieczne będzie podjęcie działań, które pozwolą na zregenerowanie się roślin osłabionych lub lekko uszkodzonych przez ujemne temperatury.
3 KOMENTARZE

  1. Wielkopolska, okolice Konina…Po wczorajszych przymrozkach wszystkie nieokryte plantacje truskawek czarne. Nawet pąki poszły. W Bydgoszczy i okolicach jeszcze gorzej. Handlarze się powściekali. Obdzwaniają plantatorów chcąc zapewnić sobie towar…Oj będzie cena…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here