Po epidemii Covid-19 zeszłoroczna, wrześniowa edycja Macfrut nie miała rozmachu jaki pamiętać możemy z lat minionych. Obecna już 39 edycja, która dziś dobiegnie końca (4-6 maja) dowodzi, że targi powoli odradzają się. Swe stosika wystawowe w trakcie wydarzenia zorganizowało 830 firm, z czego 28% spoza Włoch. Pod ekspozycję przeznaczono ok. 40 000 m2 hal wystawowych.
Globalna niepewność
Chociaż na świecie panuje duża niepewność, a atmosfera jest napięta z powodu wojny na Ukrainie, bieżące targi Macfrut rozpoczęły się z dużym optymizmem. Chociaż odbywają się zaledwie osiem miesięcy po ostatniej edycji, liczby odzwierciedlają powrót do normy. Cieszymy się z łącznej powierzchni wystawowej wynoszącej brutto 40 000 metrów kwadratowych i 830 wystawców, z których 28% pochodzi z zagranicy – mówił w tracie ceremonii otwarcia Macfrut 2022 prezydent targów, Renzo Piraccini.
Pomimo obecnej niepewności co do przyszłości światowej branży spożywczej, do Italii zjechali przedstawiciele wielu krajów. Silnie reprezentowana jest zwłaszcza Afryka, określana przez uczestników Macfrut 2022 mianem „kontynentu możliwości”. W Rimini zjawiły się delegacje z Angoli, Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Etiopii, Ghany, Kenii, Mali, Nigru, Ugandy, Tanzanii, Senegalu , Somalii, Zambii i Zimbabwe. Jeśli chodzi o inne kraje spoza UE, to jest też wielu uczestników z Kuby, Dominikany, Wenezueli, Uzbekistanu, Indonezji i Wietnamu.
Interesujące wątki z polskiej perspektywy
Także polscy uczestnicy Macfrut 2022 mogli w gąszczu stoisk wystawowych znaleźć interesujące ich wątki. Zaprezentuję je w formie fotogalerii.
W jednej z hal odbywały się pokazy najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych dla ogrodnictwa. W specjalnie zaangażowanej części pokazowej latały drony aplikujące preparaty nad plantacjami. Zabiegi ochronne wykonywał również autonomiczny opryskiwacz. Tuż obok zorganizowano Aqua Campus na którym demonstrowane były najnowsze urządzenia do nawadniania i fertygacji upraw oraz kontroli pogody.
Przy wejściu do hal wystawowych umiejscowione zostały stoiska firm produkujących nawozy i biostymulatory. Część z zaprezentowanych produktów dostępna jest w Polsce u krajowych dystrybutorów. Najciekawsze produkty zostały nagrodzone w trakcie ceremonii Biosolutions International Award. Z częścią laureatów naszej redakcji udało się porozmawiać.
Stoisko firmy Yara na Macfrut 2022 Reprezentanci Timac Agro Italy w trakcie targów w Rimini Luciano Gullota na stoisku Omex Agrifluids prezentuje dostępny w Polsce Omex Zynergy Kelpak na stoisku Agricola Internazionale Giuseppe Monari prezentuje wyróżniony produkt marki Biolchim Davide Sanzo prezentuje laur jaki otrzymał produkt Biimore z Tradecorp Delbom Protaminal w Polsce jest w ofericie firmy Agrosimex Asfertglobal w swej ofercie ma m.in. preparaty krzemowe utrudniające żerowanie szkodników na roślinach uprawnych Agri Impol Tech zaprezentowała biologiczne rozwiązania do ochrony roślin
Na szczególną uwagę zasługują także propozycje firm oferujących tunele foliowe, nowoczesne systemy rynien oraz sadzonki truskawek do tak zaawansowanej technologicznie produkcji.
Zwiedzający dopisali choć maj to także termin dość trudny dla Włoskich plantatorów Wagi z Top Control Stoisko firmy Vivai Mazzoni Rozwiązania chłodnicze z Master Climate Solutions Rozwiązania chłodnicze z BioCool Climate Solutions Europrogres oferuje nowoczesne tunele m.in. z systemem Up&Down pozwalającym na uprawę 200 000 truskawek na 1 ha Propozycje rozwiązań tunelowych zgłaszała także firma Sottile Pheromed zaprezentowało pułapki feromonowe na szkodniki Niektóre ekspozycje owoców przyciągały wzrok Na Macfrut swe stoisko zorganizował także IO ze Skierniewic Mauro Kantoni z P.TRE srl udzielał informacji o systemie rynien Marcelo Sbrighi z Coviro podpowiadał które odmiany z oferty szkółki nadają się do uprawy w Polsce