Ochrona truskawek na FDW w Holandii i Belgii

ochrona, truskawki, Luna Sensation, fuopyram, ochrona truskawek,



ochrona, truskawki, Luna Sensation, fuopyram, ochrona truskawek, Z inicjatywy firmy Bayer CropScince od ubiegłego roku funkcjonuje Forum Doradców Warzywniczych. W ramach tej działalności zorganizowano w tym roku wyjazd do stacji doświadczalnych oraz plantacji wdrożeniowych tej firmy w Etten-Leur w Holandii oraz Roosdaal w Belgii, podczas którego można było zapoznać się nie tylko z nowościami w ochronie warzyw ale również truskawek.

Fluopyram i trifloksystrobina

Osoby skupione w FDW mogły zapoznać się z efektami ochrony większości uprawianych w Polsce gatunków warzyw oraz truskawek przy wykorzystaniu najnowszej generacji fungicydów wchodzących do rodziny produktów Luna®. Zaprezentowano m.in. wyniki ze stosowaniem Luna® Sensation 500 SC (fluopyram 250 g/l + trifloksystrobina 250 g/l) oraz Luna® Experience 400 SC (fluopyram 200 g/l + tebuconazol 200 g/l), które prawdopodobnie już w 2014 roku będą dostępne w Polsce (pierwszy w truskawkach, a drugi w ochronie drzew ziarnkowych, pestkowych oraz marchwi) oraz Luna® Privilage (fluopyram 500 g/l, obecnie nie jest planowana jej rejestracja w Polsce).

Doświadczenia związane z uprawą truskawek koncentrowały się na porównaniu skuteczności zwalczania takich chorób truskawek jak: szara pleśń, mączniak prawdziwy oraz plamistości liści poprzez zastosowanie dotychczas rekomendowanych w tej uprawie fungicydów z fungicydem Luna Sensation, który możliwe, że już w przyszłym roku będzie dostępny w Polsce.

ochrona, truskawki, Luna Sensation, fuopyram, ochrona truskawek,

Widoczny efekt fizjologicznej zieloności

Jak informował Peter Adriaansen menadżer techniczny z zakresu ochrony warzyw i roślin ozdobnych w firmie Bayer CropScience, który był naszym przewodnikiem po stacji w Etten-Leur, cały czas najważniejszą odmianą truskawek uprawianą w Belgii czy Holandii jest 'Elsanta’. Dlatego też odmiana ta została wybrana do oceny skuteczności nowych programów ochrony. Plantacja truskawek tej odmiany została założona 21 lipca z sadzonek frigo A++. W doświadczeniach pod uwagę brano porażenie roślin przez takie choroby jak szara pleśń, mączniak prawdziwy i biała plamistość liści. W stacji w Etten-Leur w doświadczeniu porównywano skuteczność programów ochrony opartych na takich produktach jak: Signum (program numer 1), Luna Sensation (2), Switch (3), Teldor (4), Serenade ASO (5), Sonata (6), programie ułożonym z kilku produktów: Teldor, Topaz, Luna Sensation i Serenade ASO (7), w doświadczeniu znajdowały się również poletka kontrolne (8). Najwyższą skutecznością jeśli chodzi o ograniczenie porażenia roślin przez szarą pleśń wykazały się programy 1 i 2. Tuż za nim znajdował się program numer 7.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze skuteczności preparatu Luna Sensation jeśli chodzi o zwalczanie najczęściej występujących chorób na plantacjach truskawek. Doskonale widoczny jest również wpływ naszego nowego preparatu na poprawę wigoru roślin. Wszystko to ma przełożenie na wielkość plonu i jego jakość. Owoce z plantacji opryskiwanych Luna Sensation mają także lepszą trwałość w obrocie towarowym i są mniej porażane przez choroby grzybowe – informował Peter Adriaansen z BCS.

 Jak informował Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer CropScince, jeśli uda się wprowadzić w kolejnym roku Lunę Sensation na polski rynek, ich firma będzie mogła zaoferować kompletny program ochrony w oparciu o takie produkty jak: Zato 50 WG (polecany jako pierwszy wczesny zabieg przed kwitnieniem – szczególnie ważny w uprawach przyspieszanych, gdzie poważnym problemem jest mączniak), następnie zabiegach preparatem Pomarsol Forte i dwóch zabiegach preparatem Luna Sensation. W okresie tuż przed zbiorami, lub nawet w ich trakcie można będzie jeszcze użyć preparatu Teldor.

P. Adriansen informował także o preparacie Serenade ASO, który zawiera szczepy bakterii Bacillus subtilis. Produkt ten najlepsze efekty będzie dawał zastosowany tuż przed zbiorem owoców lub między zbiorami. Zwracano także uwagę, że preparaty biologiczne przy dużej presji chorobowej nie będą nigdy tak skuteczne jak typowe fungicydy, na dobrze chronionych plantacjach pozwalają jednak utrzymać dobrą zdrowotność roślin i owoców do samego zbioru bez obawy o przekroczenie dopuszczalnych poziomów pozostałości.

Ochrona kompleksowa

 Jeszcze większe różnice w skuteczność zastosowanych preparatów do ochrony truskawek przed chorobami uwidoczniły się w stacji w Roosdaal w Belgii. Tam ocenie poddano kombinacje z takimi produktami jak: Luna Sensation, Flint (jego odpowiednikiem w Polsce jest Zato ), Flint+Topaz, Signum oraz Fortress. Rośliny na poszczególnych poletkach opryskiwano tymi produktami 4-krotnie. Tutaj skuteczność preparatu Luna Sensation jeśli chodzi o zwalczanie mącznika sięgała 96%, podczas gdy inne programy osiągały skuteczność maksymalnie do 64%. Produkt ten wykazywał także najwyższą skuteczność jeśli chodzi o zwalczanie szarej pleśni. W przypadku zwalczania antraknozy truskawki (Colletotrichum acutatum) skuteczność Luny była podobna do zabiegów preparatami Flint (Zato) + Topaz oraz Signum i przekraczała 82%.
 

Od kilku sezonów prowadzone są doświadczenia z fungicydem Luna Sensation również w Polsce w Centrum Doświadczalnym firmy Bayer CropScience w Kozietułach Nowych. Jak informował Tomasz Gasparski z firmy BCS wykonanie dwóch zabiegów tym fungicydem w pełni i pod koniec kwitnienia pozwala na skuteczną ochronę plantacji przed szarą pleśnią, mączniakiem oraz plamistościami liści. W jego opinii Luna Sensation jest obecnie bezkonkurencyjnym produktem jeśli chodzi o zabezpieczenia roślin przed rozwojem mączniaka.

P. Andriansen, zwracał również uwagę na celowość stosowania preparatu Luna Sensation w szkółkach, gdzie wymagane jest utrzymanie bardzo wysokiej zdrowotności oferowanych później do sprzedaży roślin.

http://www.youtube.com/watch?v=dHX3khl7ojs&feature=youtu.be

Ograniczyć skórzastą

Jak informował P. Adriansen wielu tutejszych producentów uprawiających truskawki w glebie ma problemy ze zwalczaniem Phytophthora cactorum sprawcy takich chorób jak skórzasta zgnilizna owoców oraz zgnilizna korony truskawki. W celu jej ograniczenia w Holandii stosuje się preparat Aliette 80 WG, do moczenia sadzonek przed posadzeniem, do podlewania lub poprzez opryskiwanie nalistne. Najlepsze efekty daje jednak zastosowanie tego preparatu przez moczenie sadzonek oraz podlewanie posadzonych roślin. Bardzo dobre efekty daje opryskiwanie lub podlewanie roślin tylko w rzędach z roślinami. Wtedy możliwe jest zastosowanie około 300 l cieczy roboczej na hektar plantacji. Przy tak niewielkiej dawce cieczy roboczej natychmiast po zabiegu uruchamiane jest deszczowanie plantacji np. poprzez instalację zraszającą. Jeśli nie ma takiej możliwości zabieg Aliette 80 WG dobrze jest wykonać bezpośrednio przed deszczem. Stosowanie preparatu Aliette 80 WG jest także powszechną praktyką w wielu holenderskich szkółkach, gdzie fungicydem tym plantacje mateczne opryskiwane są kilka razy w sezonie, aby utrzymać wysoką zdrowotność roślin.

Więcej zdjęć w galerii 









Poprzedni artykułZabiegi ochrony bezpieczne dla środowiska
Następny artykuł5 porcji zdrowia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj