‘Limalexia’, L 19111 i ‘Malling Allure’ to trzy odmiany truskawek o odmiennym terminie dojrzewania. W projekcie „Truskawkowe Inspiracja – uprawy polowe” realizowanym w Hornigach dojrzewanie ich owoców odbywało się w tym roku bardzo podobnym czasie. Co było tego powodem i jak te odmiany owocowały w tym roku posadzone z sadzonek typy tray na początku maja w materiale.
Z tym jak plonowały te trzy odmiany oraz jak smakowały ich owoce mogli przekonać się uczestnicy szkolenia zorganizowanego w w Hornigach 2 lipca na wdrożeniowej plantacji truskawek (więcej czyt: „Plantatorzy truskawek chcą zmieniać swoje plantacje. Projekt Truskawkowe Inspiracje pokazał jak to zrobić”). Spotkanie to wykorzystaliśmy m.in. do porozmawiania z Magdaleną Cieślak prowadzącą wspólnie z mężem Mateuszem, gospodarstwo truskawkowe, gdzie znajdują się testowe nasadzenia truskawek oraz Krzysztofem Sakiem z firmy Agronom Plants, która jest jedną ze szkółek uczestniczących w projekcie.
‘Limalexia’ to średniowczesna odmiana truskawek, która jak pokazuje tegoroczne doświadczenie sprawdza się również w uprawie polowej. Odmiana ta ma intensywny wzrost – dlatego rekomendowana jest do uprawy w systemie jednorzędowym. Owoce są jasnoczerwone. Owoce są bardzo smaczne. Kreacja ta wymaga ograniczonego nawożenia azotem, a zwiększonego nawożenia potasem.
L 19111 to nowy numer hodowlany o wczesnym terminie dojrzewania. Jego owoce mają atrakcyjny wygląd i są wyjątkowo smaczne, co potwierdzało wielu uczestników truskawkowych warsztatów. Kreacja ta pochodzi programu hodowlanego realizowanego w Holandii. Odmiana ta dojrzewa w podobnym terminie do ‘Clery’. Owoce są jędrne, ciemnoczerwone i wyjątkowo słodkie i aromatyczne.
‘Malling Allure’ to późna odmian, dojrzewające w terminie odmiany ‘Florence’. Wyróżnia się smacznym, dużymi i wyrównanymi wielkościowo oraz stożkowatego kształtu owocami. Krzewy mają otwarty pokrój i umiarkowany wzrost, co w czasie upalnej pogody naraża owoce na uszkodzenia słoneczne. Odmiana ta zaliczana jest do bardzo plennych, a zbierane owoce to w większości klasa pierwsza. Odmiana ta należy do średnio odpornych na choroby odglebowe. Nie powinna być sadzona na zmęczonych glebach lub w systemie truskawka po truskawce.