Kongres Borówkowy w Małej Wsi

Dr Tomasz Krupa, SGGW Warszawa
Tomasz Krupa z SGGW - to jeden z prelegentów tegorocznego Kongresu Borówkowego zorganizowanego przez Agrosimex


W dniu 20 stycznia w Małej Wsi miejsce miał Kongres Borówkowy Agrosimex. W spotkaniu tym, pomimo bardzo trudnych warunków na drodze i kłopotów komunikacyjnych, uczestniczyło ok. 90 plantatorów. Rozważania zdominowały zagadnienia związane z nawożeniem i ochroną roślin. Dyskutowano także o perspektywicznych odmianach, których uprawa może przynieść dobre rezultaty w warunkach klimatycznych naszego kraju czy nawadnianiu plantacji.

Efektywne nawożenie i fertygacja

Tomasz Domański, Agrosimex

Zdaniem Tomasza Domańskiego z firmy Agrosimex żywienie roślin jest najważniejszym czynnikiem warunkującym osiągnięcie zadowalającego plonu. Aby mogło ono zostać wykonane racjonalnie konieczne jest wykonanie analizy gleby. Takie badanie powinno być realizowane corocznie. Precyzyjne określenie zawartości makro i mikroelementów w glebie przy znajomości wymagań pokarmowych borówki pozwoli zoptymalizować żywienie krzewów. Ważna jest także zawartość materii organicznej w glebie. Borówka bardzo dobrze reaguje na jej obfitość. Agrosimex w oparciu o te zależności i obserwacje opracował kompletny system żywienia borówek. Jest on dostosowany do faz rozwojowych roślin. Szeroki katalog produktów pozostających w ofercie podmiotu pozwala na optymalne odżywienie borówek co z kolei przekłada się na uzyskiwanie dobrego plonu – mówił T. Domański podczas styczniowego spotkania.

Dr Tomasz Krupa, SGGW Warszawa

Doświadczenia zrealizowane przez SGGW wykazały, że nawożenie realizowane w głównej mierze przez fertygację było najbardziej efektywne. Żywienie wyłącznie posypowymi produktami nie dało równie dobrych wyników. Przełożyło się ono m.in. na wielkość owoców, choć nie był to jedyny zaobserwowany pozytyw. Jędrność owoców także nie pozostawiała wiele do życzenia tam, gdzie nawozy podawano poprzez linie kroplujące. Szczególnie wartościowym produktem okazał się Maral – jego aplikacje przełożyły się zarówno na plon ogólny jak i na jakość uzyskiwanych owoców. Przy nawożeniu nalistnym dobre rezultaty dał z kolei nawóz ASX Krzem plus. Lepsze było plonowanie i jędrność pozyskanych borówek. Możliwe jednak, że pokrycie krzemem delikatnie opóźnia plonowanie – mówił w Małej Wsi dr Tomasz Krupa z SGGW.

Uwaga na muszkę plamoskrzydłą!

Barbara Błaszczyńska, Agrosimex

O tym zagrożeniu mówiła Barbara Błaszczyńska z Agrosimex-u. We wstępie zaznaczyła, że pomimo coraz mniejszej liczby pestycydów na rynku, akurat tego szkodnika można wciąż dość efektywnie zwalczać w oparciu o jeszcze dostępne rozwiązania. Zdarzały się niestety w 2020 r. plantacje w Polsce, gdzie straty plonu spowodowane żerowaniem tego szkodnika dochodziły do 100%. Dotyczyło to głównie czereśni, ale gatunek spostrzegany był także na borówkach, malinach a nawet śliwach. Muszka plamoskrzydła nie jest wybredna i żeruje na wielu różnych owocach. Zagrożenie jest realne i trzeba mieć je na uwadze – mówiła B. Błaszczyńska. Monitoring na plantacjach jest ważnym elementem skutecznej walki z tym szkodnikiem. Powinien on jednak być prowadzony także po zbiorze owoców. To ułatwi przygotowanie strategii eliminacji zagrożenia także w kolejnym sezonie. Odłowienie pierwszych osobników jest sygnałem ostrzegawczym. Szkodnik niszczy plon w szybkim tempie. W niektórych przypadkach owoce zostały zniszczone w ciągu ledwie kilku dni. Jagody fermentowały, opadały na ziemię. Za niski próg szkodliwości można uznać tygodniowe odławianie na poziomie mniejszym niż 10 sztuk. Gdy jest to większa liczba, zagrożenie dla produktywności plantacji jest bardzo realne. Obecnie do ochrony borówki przed Drosophila suzukii stosować można Spintor 240 SC lub Spinosad Max, a więc preparaty o 3 dniowej karencji lub np. Affirm 095 SG z grona preparatów o 7 dniowej karencji.

Kongres Borówkowy – jak dowiedzieć się więcej?

Kongres Borówkowy był wydarzeniem w trakcie którego prelekcje wygłosiło ogółem 8 specjalistów. Padło w trakcie tych wykładów sporo ciekawych i praktycznych informacji. Pełna relacja z tego wydarzenia zamieszczona zostanie w numerze 3/2022 czasopisma „Jagodnik”. Zapraszam do lektury!







Poprzedni artykułUprawy pod osłonami. W ziemi czy w substracie?
Następny artykułPeru główny dostawcą borówek do USA w 2021 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj