10 maja w Jasieńcu spotkali się członkowie Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki (SPT). W gronie specjalistów z zakresu technologii uprawy truskawek, zgłębiali oni wiedzę związaną z uprawą tego gatunku. Stowarzyszenie cały czas się rozwija i obecnie liczy już 100 członków.
Janusz Andziak prezes SPT podkreślał rolę branżowych organizacji jako podmiotów, które mogą wpływać na rynek.
– Organizacje takie jak KUPS są doskonale zorganizowane, potrafią zdobywać dobre informacje rynkowe i później umiejętnie je wykorzystywać. Tymczasem głos producentów prawie się nie liczy – mówił J. Andziak. Zachęcał producentów do wymieniania się informacjami, dotyczącymi chociażby nowych odmian, których wdrażanie jest potrzebne w tym regionie. Również Ireneusz Komorowski podkreślał znaczenie branżowych organizacji, poprzez które można np. organizować niezależne konferencje, a dzięki nim zdobywać obiektywna wiedzę dotyczącą nowych środków produkcji czy technologii uprawy. Przypomniał też o realizowanej w tym roku Kampanii dotyczącej promocji owoców jagodowych. Koordynuje ją Związek Sadowników RP. Takich kampanii nie udałoby się jednak realizować bez współpracy organizacji i stowarzyszeń branżowych.
Konferecnji towarzyszła również wystawa firm oferujących środki do produkcji. Wzięły w niej udział firmy: Agrimpex, Agrosimex, Arysta LifeScience, Koppert Polska, Biocont Polska, Ogrofol i Imago.
Na Konferencji padły również ostrzeżenia dotyczące nielegalnego rozmnażania odmian, które są chronione lub licencjonowane. Takie procedury są coraz częściej kontrolowane przez hodowców odmian, i mogą się kończyć procesami sądowymi. W przypadku ‘Marmolady’, gdzie producenci zakładają plantacje w sierpniu głównie z sadzonek doniczkowanych, dobrym rozwiązaniem byłoby ustalenie opłaty licencyjnej, którą plantatorzy rozmnażający ‘Marmoladę’ na własne potrzeby będą odprowadzać do hodowcy. Tu jednak pojawiają się pewne bariery ze strony hodowcy tej odmiany.
Dr hab. Paweł Wójcik prof. IO w Skierniewicach, przypomniał o wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod diagnostycznych do opracowania właściwej strategii nawożenia roślin. Analiza gleby daje obraz ilości składników zawartych w glebie i dostępnych dla roślin. Warto również korzystać z analizy liści. Próbki do analizy (blaszki liściowe) powinno się pobierać z połowy wysokości rośliny najlepiej 60-80 dni po posadzeniu sadzonek świeżych lub 40-50 dni po posadzeniu sadzonek frigo. Ze starszych plantacji można pobierać próbki liści w pełni zbioru. Również analizowane mogą być ogonki liściowe truskawki. Bardzo ważna jest też ocena wizualna roślin. Gdy np. ogonki liściowe i rozłogi są długie, blaszki liściowe duże i wyrośnięte – oznacza to żę rośliny są dobrze zaopatrzone w azot.
Niedocenianą formą dostarczania składników pokarmowych jest nawożenie organiczne, poprzez które nie tylko dostarcza się do gleby szereg składników pokarmowych, które stają się dostępne dla roślin przez długi okres czasu. W ten sposób również wpływa się na poprawę żyzności gleby, poprawę jej struktury i aktywności biologicznej. Oprócz powszechnego obornika (30-40 t/ha), można też stosować inne formy nawozów organicznych jak nawozy zielone. Dobrą mieszanką może być: wyka jara (100 kg/ha) z bobikiem (30 kg/ha), peluszką (30 kg/ha) i żytem lub owsem (30 kg/ha). Dobrą mieszanką może być również gorczyca (20 kg/ha) i facelia (10 kg/ha). Cenną rośliną fitosanitarną jest też aksamitka, która ogranicza liczebność nicieni w glebie. Uprawiając nawozy zielone trzeba pamiętać o odpowiednim nawożeniu azotowym 100-150 kg/ha, co pozwoli uzyskać dużą masę materii organicznej, która zostanie wprowadzona do gleby. Efekt stosowania nawozów zielonych uwidacznia się już w pierwszym roku po ich przyoraniu, podczas gdy po zastosowania kompostu czy obornika efekty są często widoczne dopiero w 2 roku po ich zastosowaniu. W przypadku zbyt niskiego pH gleby konieczne będzie jej wapniowanie – optymalne pH dla truskawki wynosi 6. Taki odczyn gleby gwarantuje równocześnie optymalne przyswajanie większości składników pokarmowych przez rośliny. Przed założeniem plantacji dawki CaO powinny wynosić 1-6 ton/ha w zależności od rodzaju gleby i stanu jej zakwaszenia. Na rosnących plantacjach można również stosować wapnowanie stosując ten nawóz w dawce 0,5-2,5 t/ha.