Konferencja Borówkowa 2018 z bogatą ofertą firm (cz. 2)

Reprezentanci firmy Syngenta - Tomasz Krupa i Kamil Jeziorek - rekomendują preparat Switch do ochrony plantacji




Konferencja Borówkowa 2018 stanowiła płaszczyznę wymiany doświadczeń i obserwacji na wielu polach. Jednym z ważniejszych zagadnień była kwestia jakości. Jej wypracowanie bez skutecznej ochrony kwater nie jest możliwe. Nie dziwi zatem liczna obecność firm oferujących środki ochrony roślin w części wystawowej. Coraz większy nacisk kładziony jest także na stabilność sprzedaży. Tę osiągnąć można produkując owoce w tunelach.

Ochrona plantacji przed chwastami

Ochrona plantacji jest niezbędna i musi być prowadzona skutecznie. Co więcej, potrzeba jej stosowania zachodzi na wielu płaszczyznach. Zagrożeniem dla upraw może być zachwaszczenie. Roślinność konkurująca z krzewami borówek o pokarm i wodę ograniczy ich wzrost i plonowanie. Jednym z rozwiązań ograniczających wzrost chwastów jest zakładanie plantacji na ściółkowanych zagonach. W Ożarowie Mazowieckim byli przedstawiciele firm oferujących tkaniny służące do tego celu. Zdrowotności sprzyja także dobrej jakości podłoże w jakim rosną krzewy. Substraty o składzie dostosowanym do wymogów borówki cieszą się coraz większym uznaniem ogrodników.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Borówka wysoka atakowana jest przez szkodniki i choroby, więc krzewom należy zapewnić odpowiednią ochronę chemiczną. W pewnych sytuacjach możliwe jest wykorzystanie preparatów biologicznych, które także odznaczają się wysoką efektywnością działania. Cieszy, że w ochronę borówki angażują się duże firmy, o uznanej na świecie pozycji i reputacji. Maja one odpowiednie środki by stworzyć i zaoferować stosowne rozwiązania plantatorom. Konferencja Borówkowa 2018 gościła przedstawicieli tych firm.

Ochrona przed ptactwem i warunkami pogodowymi

Nie bez znaczenia na produktywność kwater borówkowych są warunki atmosferyczne. Nawalne deszcze, gradobicia, silne wiatry silnie redukują plony, mogą uszkadzać krzewy. Być może warto rozważyć wzniesienie instalacji chroniącej nasadzenia przed tymi zagrożeniami?  Osiatkowanie plantacji być może nie jest tanie, ale rozwiązuje także i inne problemy, jak choćby dokuczliwą kwestię żerowania dzikiego ptactwa na dojrzewających owocach. To inwestycja którą przeprowadza się raz na wiele lat. Oznacza to, że korzyści z niej płynące także odczuwalne będą przez szereg kolejnych sezonów. Zawsze warto uprawę ubezpieczyć. W przypadku skrajnie nieprzewidzianego obrotu sprawy sezon może okazać się częściowo lub zupełnie stracony, ale plantator i jego rodzina nie pozostaną bez środków do życia.

Tunele chronią plon i zapewniają ciągłość pracy i podaży

Coraz więcej osób decyduje się na produkcję borówek pod osłonami. Daje ona rozliczne korzyści i szerokie możliwości. Owoce z wczesnych odmian pozyskać można kilka czy kilkanaście dni przed terminem ich dojrzewania na plantacjach w otwartym polu. Najpóźniejsze kreacje w sprzyjających warunkach plonować będą w tunelach, choć w kwaterach bez osłon nie będzie to już miało miejsca. Niezmiernie ważne jest także i to, że zbiór w tunelu prowadzić można bez względu na warunki pogodowe. Ta ciągłość jest ważna w kontekście przyciągnięcia pracowników sezonowych, a także wypracowania reputacji niezawodnego partnera w gronie odbiorców owoców.







Poprzedni artykułNazwali pracowników parobkami i obrazili rolników
Następny artykułJakość truskawek deserowych na końcowym etapie produkcji