Czasem pomimo precyzyjnie ułożonych planów, konsekwentnej ich realizacji oraz wielkich wysiłków i nakładów poczynionych w celu osiągnięcia zakładanych rezultatów coś i tak może pójść nie tak. Taki los spotkał w zeszłym sezonie plantacje dr Pawła Krawca w Karczmiskach. Opad gradu, który trwał 45 minut, połączony z silnym wichrem zdewastował bardzo mocno m.in. kwaterę borówkową założoną w ramach projektu Borówkowe Factory. Naukowiec i plantator wciąż podejmuje wysiłki zmierzające do zregenerowania roślin, do sprawiania, by mogły one wydawać owoce na zadowalającym poziomie.
Ochrona już poczyniona i zaplanowana
Zimna i pochmurna pogoda w kwietniu sprawiła, że wegetacja mocno przyhamowała. Borówki zakwitną znacznie później niż w niektórych latach, kiedy działo się to jeszcze przed weekendem majowym. Nie mniej jednak warto korzystać z każdej chwili, by wspomóc je w regeneracji i zabliźnianiu ran. W okresach sprzyjającej pogody wykonano zabiegi preparatami zawierającymi kaptan i siarkę, a zaplanowany jest oprysk preparatem zawierającym miedź. Będzie to zapewne Viflo miedź-bor, który w swym składzie zawiera także m.in. właśnie bor ale i cynk. Wyposażenie rośliny w te składniki jest ważne w kontekście zbliżającego się kwitnienia i możliwych przymrozków, jakie w tym czasie mogą wystąpić.
Nawożenie
Dotychczas na plantacji borówkowej prowadzonej w ramach Borówkowego Factory w gospodarstwie dr Pawła Krawca podano borówkom posypowo 150 kg/ha YaraMila Complex. W najbliższym czasie zastosowany zostanie również siarczan amonu (100-150 kg/ha) i także RSM (100 l/ha) z tiosiarczanem wapnia (10-15 l/ha) lub tiosiarczanem potasu (20 l/ha).
Jak obecnie prezentują się borówki?
Aby zapoznać się z aktualną kondycją roślin – stanem uszkodzeń a właściwie stopniem ich regeneracji – a także z fazami fenologicznymi w jakich znajdują się wybrane odmiany o zróżnicowanym terminie owocowania należy obejrzeć poniższy film. Na nim dr Paweł Krawiec prezentuje rośliny zarówno uprawiane w gruncie jak i w zblokowanym tunelu foliowym. Porównanie dotyczy odmian ‘Duke’, ‘Liberty’ i ‘Draper’. Zapraszamy na film: