W zależności od lokalizacji plantacji truskawek, uprawianej odmiany oraz od wystąpienia na plantacji podczas zimy 2016/2017 pokrywy śnieżnej obserwuje się uszkodzenia mrozowe korony truskawki. Stopień uszkodzenia można określić jako małe/średnie. W związku z tym rośliny truskawek mogą być osłabione i podatne na infekcje grzybów.
Plantacje w gruncie – w roślinach truskawek na dnie rozety ukazują się pąki kwiatostanowe, widoczne pierwsze kwiaty (BBCH 55-56). Niestety ostatnie przymrozki uszkodziły niektóre z nich. Skutkować to może zdeformowanymi pierwszymi owocami
i opóźnieniem owocowania.
Plantacje pod osłonami płaskimi – pełnia kwitnienia. Należy prowadzić już pełną ochronę.
W wielu regionach doszło do uszkodzeń kwiatów przez ostatni przymrozek/mróz. Uszkodzone plantacje warto wzmocnić biostymulatorami dostępnymi na polskim rynku.
Przed kwitnieniem należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przeciwko szarej pleśni, antraknozie, mączniakowi oraz białej i czerwonej plamistości liści. Wraz ze wzrostem temperatury oraz dużą wilgotnością zagrożenie infekcjami grzybowymi będzie rosło.
Na plantacjach przykrytych płaskimi osłonami zwrócić należy uwagę na nasady liści, gdyż mogą one być porażone już przez szarą pleśń (fot.1). W przypadku występowania gnicia lub pleśnienia proszę wykonać zabieg preparatami systemicznymi. Przy dużej presji i kwitnieniu wskazane jest zastosować już środek LUNA SENSATION 500 SC. Produkt ten może być stosowany dwukrotnie w sezonie w dawce 0,8 l/ha. Można go stosować do ochrony przeciwko szarej pleśni, mączniakowi, antraknozie, białej plamistości, skórzastej zgniliźnie owoców Jeśli kondycja roślin jest poprawna i nie obserwuje się gnicia roślin, zapobiegawczo warto sięgnąć po preparaty biologiczne np. SERENADE ASO w dawce 8 l/ha. Produkt należy stosować zapobiegawczo i wykorzystać w warunkach niskiej presji patogenów lub jako element strategii atyodpornościowej w celu wprowadzenia do programu substancji o innym mechanizmie działania.
Pod osłonami na odmianie ‘Darselect’ (fot.2) obserwujemy pierwsze objawy mączniaka prawdziwego. Jest to efekt wcześniejszych wyższych temperatur przed okresem chłodów. Zazwyczaj pierwsze objawy choroby widoczne są w drugiej połowie maja w postaci mączystego, białoszarego nalotu na dolnej stronie liści, pod osłonami również na górnej. Należy systematycznie wykonywać lustracje plantacji i stosować preparaty zwalczające chorobę. Do ochrony zapobiegawczej można włączyć SERENADE ASO.
Z pełną treścią komunika zapoznaj się na stronie: vademecum.cropscience.bayer.com.pl
Autor: Tomasz Gasparski, Bayer