Jakość krzewów jagodowych ma znaczenie


Od kilku lat wraz z mężem prowadzimy rodzinne Gospodarstwo Ogrodnicze ŁASICA, położone w niewielkiej miejscowości Bobrowce, w gminie Mszczonów. Początkowo zajmowaliśmy się jedynie detaliczną sprzedażą krzewów, które dzięki doskonałej jakości zyskały uznanie wśród okolicznych plantatorów.

Dziś specjalizujemy się w produkcji krzewów owocowych o wysokim standardzie, w tym borówki amerykańskiej i jagody kamczackiej. Wszystkie prace w naszym gospodarstwie począwszy od nasadzenia, przez odpowiednio dostosowane do gatunku produkowanych krzewów wykonywane są ręcznie. Materiał tuż po przesadzeniu w pojemniki p9 ustawiany jest w parcelach, które znajdują się na wolnym powietrzu. W okresie zimowym przykrywamy sadzonki jedynie białą agrowłóknią. Krzewy wystawione są na działanie warunków atmosferycznych, co w rezultacie sprzyja wzmocnieniu ich odporności i zapewnia ich dobry wzrost na plantacjach towarowych.

Rośliny o najlepszych parametrach otrzymujemy dzięki dostosowaniu się do standardów, jakie sobie wyznaczyliśmy. Pierwszym z nich jest odpowiednia wielkość bryły korzeniowej, dopasowana do wieku materiału szkółkarskiego, dlatego 2-letnie sadzonki borówki amerykańskiej rosną w pojemniku 3 l (pojemnik 2 l na zamówienie), 3-letnie w 5 l, 4-letnie w 7 l i 10 l. Krzewy o prawidłowo rozrośniętej bryle korzeniowej mają większą wartość, co przekłada się bezpośrednio na ich dalszy dobry rozwój po wysadzeniu w grunt. Takie rośliny lepiej rosną po posadzeniu na plantacji, co sprzyja osiągnięciu pełni owocowania nawet do dwóch sezonów wcześniej. Wybierając najlepsze jakościowo sadzonki zapewniamy plantacji lepszy start, który przyniesie jej użytkownikowi wymierne korzyści.

W naszym gospodarstwie poprzez systematyczne, ręczne cięcie materiału szkółkarskiego, wykonywane kilka razy w ciągu sezonu, uzyskujemy bardzo dobrze uformowane i rozkrzewione sadzonki (od kilku do kilkunastu pędów). Liczba stałych pędów, zwłaszcza w przypadku krzewów borówki amerykańskiej jest bardzo ważna. Jak powszechnie wiadomo po wysadzeniu w grunt należy przyciąć pędy, w celu stymulacji rośliny do wzrostu i krzewienia. Pamiętajmy o tym, że każda sadzonka krzewu owocowego posadzona w gruncie nie ma tak wielu i tak dużych przyrostów jak roślina uprawiana w doniczce, przystosowanej wielkościowo do aktualnych jej potrzeb. Dlatego wybierając materiał nasadzeniowy warto zwrócić uwagę na strukturę budowy rośliny w tym ilość i rodzaj pędów.

Pielęgnację naszych roślin opieramy na sprawdzonych preparatach, przestrzegamy dawek i karencji zalecanych przez producentów środków ochrony roślin, po to by nie uodpornić krzewów już na etapie szkółkarskim na poszczególne związki chemiczne. Zawsze warto zapytać w szkółce, w której zaopatrujemy się w sadzonki czy środki określony grupy środków ochrony roślin nie nadużywane na etapie produkcji szkółkarskiej.

Monika (pierwsza z lewej) i Paweł Łasica z Hanną Moscardo-Malinowski podczas Konferencji Borówkowej odbywającej się pod hasłem „Globalizacji”

Zdobytą przez lata wiedzę praktyczną, własną jak i tą uzyskaną od zaprzyjaźnionych plantatorów, wykorzystujemy w prowadzeniu doradztwa przy zakładaniu plantacji. Swoją pomocą służymy, także wieloletnim plantatorom. Współpracę rozpoczynamy od przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, który pozwala nam określić możliwości i oczekiwania przyszłego plantatora. Omawiamy najczęściej popełnianie błędy w uprawie, np. stosowanie herbicydów w pierwszych latach prowadzenia plantacji, co wpływa negatywnie na roślinę skutkując zatrzymaniem jej rozwoju oraz o nieodpowiednim przygotowaniu terenu pod plantację. Dla zaczynających przygodę z krzewami owocowymi, a zwłaszcza z borówką wysoką zalecamy wybór odmian z pośród tych, które w naszych warunkach klimatyczno-środowiskowych sprawdzają się od lat. Wprowadzenie na plantację odmian o większych wymaganiach powinno nastąpić w momencie opanowania uprawy tych łatwiejszych. Krzewy borówki wysokiej okres pełnego owocowania osiągają dopiero po kilku latach od posadzenia, a wymiana odmiany niedostosowanej do warunków środowiskowych, oczekiwań i umiejętności danego gospodarstwa przyniesie straty finansowe.

Przy zakupie sadzonek wszelkiego rodzaju krzewów jagodowych warto zastosować starą zasadę mówiącą o tym, iż liczy się jakość, a nie ilość. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy cenią sobie profesjonale doradztwo i materiał szkółkarski o wysokim standardzie.

inż. arch. Monika Łasica – Gospodarstwo Ogrodnicze Łasica

e-mail: monika-lasica@wp.pl lub lasica-monika@wp.pl,  tel. + 48 697-477-233

Materiał reklamowy

Poprzedni artykułPO CO I JAK CIĄĆ KRZEWY BORÓWKI WYSOKIEJ?
Następny artykułJagodnik 3/2017 – już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj