Ważnym jesiennym zabiegiem na plantacjach truskawek jest ograniczenie zachwaszczenia. Późną jesienią stosuje się herbicydy o działaniu doglebowym lub częściowo doglebowym i dolistnym, zwłaszcza gdy truskawki na czas zimowy będą przykryte folią perforowaną lub białą agrowłókniną. Pamiętajmy, że pod okryciem panują inne warunki klimatyczne niż na zewnątrz. Wyższa wilgotność i temperatura sprzyja wzrostowi niektórych gatunków chwastów. Dzięki herbicydowym zabiegom jesiennym ułatwimy sobie pracę na wiosnę.
Przed przystąpieniem do aplikacji herbicydów o działaniu doglebowym, w pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, aby w miarę możliwości wszystkie chwasty usunąć w sposób mechaniczny, szczególnie na plantacjach młodych. Można to zrobić poprzez uprawki międzyrzędowe czy w czasie wykonywania prac pielenia roślin. Herbicydy o działaniu doglebowym muszą być aplikowane na glebę wolną od chwastów oraz na glebę, której właściwości będą sprzyjały dobremu działaniu substancji aktywnych herbicydów.
Co ogranicza skuteczność herbicydów doglebowych?
Sorpcja glebowa, która trwale zatrzymuje na powierzchni jony, cząstki stałe, co uniemożliwia zwalczanie nasion chwastów w warstwie gleby od 0 do 5 cm. Krople cieczy roboczej zatrzymają się na powierzchni gleby, nie docierając do strefy kiełkowania chwastów. Zjawisko to może występować intensywniej na glebach żyznych i próchnicznych o dużym rozdrobnieniu.
Drugim niesprzyjającym czynnikiem jest napięcie powierzchniowe. To fizyczne zjawisko występujące na powierzchni styku ciała stałego, w tym przypadku gleby, z cieczą. Dana powierzchnia zachowuje się jak swoista błona, utrudniając przebicie się kropel z cieczą roboczą w głąb profilu glebowego.
Kolejnym czynnikiem zmniejszającym skuteczność herbicydów doglebowych jest susza. Wierzchnia warstwa gleby przesusza się najszybciej, nawet jeśli w głębszych warstwach gleby jest wilgotność.
Działaniu substancji aktywnych nie będzie również sprzyjał opad deszczu tuż po zabiegu. W takiej sytuacji, nawet przy niewielkich opadach rzędu 5-10 mm, substancja aktywna może ona dostać się na głębokość 10-15 cm. Po pierwsze trafiła poza strefę kiełkowania nasion chwastów. Po drugie może wejść w strefę systemu korzeniowego truskawek i znaleźć się w zasięgu włośników korzeniowych. Zwykle wpływa to negatywnie na kondycję roślin uprawnych, ograniczając ich wzrost i rozwój.
Biorąc pod uwagę wspomniane czynniki niesprzyjające skuteczności herbicydów, warto do każdego zabiegu środkiem ochrony, zarejestrowanym uprawie truskawki, dodać przystosowany do tego adiuwant. Jednym z dostępnych na rynku preparatów tego typu jest Otymal Max Soil. Jest to wspomagacz w pełni dostosowany do zabiegów herbicydami doglebowymi. Zawiera substancje, które ograniczają wpływ wyżej wymienionych niekorzystanych zjawisk. A co za tym idzie poprawiają skuteczność ochrony plantacji przed chwastami.
Stosowanie adiuwantów doglebowych
Na plantacjach truskawek uprawianych w tunelu foliowym (na podwyższonych zagonach), należy opryskiwać międzyrzędzia przy pomocy specjalnej przystawki herbicydowej, tak żeby nie aplikować cieczy roboczej na zagony czy rośliny. Stosując tę technikę późną jesienią, należy dodać do zabiegu herbicydami na 1 ha około 0,5 l adiuwant doglebowy Optymal Max Soil. Na plantacjach uprawianych na płask, gdzie nie zastosowano ściółki, a plantacja jest po uprawce międzyrzędowej, zabieg wykonujemy późną jesienią, najlepiej zaraz przed końcem wegetacji lub po jej zakończeniu. Opryskujemy całą powierzchnię gleby dodając zwilżacza 0,5 l/h Optymal Max Soil.
Dzięki tym działaniom redukujemy ilość chwastów w kolejnym sezonie wegetacyjnym, ułatwiając sobie pracę na wiosnę. Chociaż wiosną i tak walki z chwastami nie unikniemy, możemy już teraz uzyskać przewagę i ograniczyć ilość późniejszych zabiegów. Pamiętajmy, że zabiegi herbicydami wpływają negatywnie na większość uprawianych w naszym regionie odmian truskawek. Tym bardziej dobrze wykonane i jednocześnie rzadsze zabiegi będą pozytywnie oddziaływały na plantację.
Niezależenie od sposobu uprawy truskawek pamiętajmy o prawidłowej technice stosowania środków ochrony roślin. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
Materiał promocyjny