W pierwszej części relacji ze szkolenia zorganizowanego przez firmę Uren Coldstores z Łaszczowa przedstawione zostały informacje z zakresu uprawy malin. W tej części przybliżam informacje z zakresu ochrony porzeczek przedstawione na tym spotkaniu przez dr Pawła Krawca oraz informacje z zakresu nawożenia truskawek, które omówił dr Andrzej Genda z firmy Yara.
Ochrona porzeczek
Ze względu na niskie ceny porzeczek czarnych w ostatnich latach zaniedbywane są zabiegi ochronne na plantacjach, co powoduje szybki spadek ich kondycji. W najbliższym sezonie przybyło fungicydów do ochrony porzeczek. Do zwalczania amerykańskiego mączniaka agrestu zostały zarejestrowane nowe preparaty takie jak Yamato 303 SE (działa powyżej 12ºC), Topsin M 500 SC, Discus 500 WG, pojawił się także wodorowęglan potasu (Armicarb SP). Przeciwko innym chorobom grzybowym można będzie wykorzystać dodatkowo: Signum 33 WG, Zato 50 WG, preparaty oparte na kaptanie oraz preparaty zawierające mankozeb (Dithane NeoTec 75 WG, Penncozeb 80 WP oraz Vondozeb 80 WG). Prelegent zwrócił uwagę na szarą pleśń, zwłaszcza na czerwonej porzeczce, gdyż podczas jej zbiorów w ostatnich sezonach pogoda sprzyja pleśnieniu. W tym przypadku oprócz standardowych fungicydów producenci mogą sięgnąć po preparaty biologiczne jak Serenade ASO i Polyversum WP.
Tak jak w poprzednich sezonach tak i w tym zarejestrowanym preparatem na wielkopąkowca porzeczkowego jest Ortus 05 SC, wykorzystywany również do walki z przędziorkiem chmielowcem. Dodatkowo na przędziorka są zarejestrowane preparaty powierzchniowo czynne: Afik, AgriTrap, Emulpar 940 SC oraz Siltac®EC. Na pozostałe szkodniki stosuje się standardowy zestaw ochrony oparty na 3 substancjach: acetamiprydzie, tiachloprydzie oraz deltametrynie. Dodatkowo do zwalczania zwójek zarejestrowany jest Rumo 30 WG/ Steward 30 WG. Zwójki w ostatnich dwóch sezonach stanowiły duże wyzwanie zwłaszcza na plantacjach porzeczki czerwonej. Ponadto w poprzednim sezonie dużo problemów sprawiał w tej uprawie pryszczarek porzeczkowiak liściowy.
Dla truskawek
Dr Andrzej Grenda z firmy Yara, swoją uwagę skupił szczególnie na uprawie i nawożeniu truskawki. Należy ona do gatunku lubiącego gleby żyzne, ale lekkie i przepuszczalne. Nie należy jej uprawiać po pomidorach, malinach, tytoniu oraz przede wszystkim po truskawkach. Korzystnymi przedplonami są rzepak, rzepik, gorczyca, łubin, peluszka, fasola oraz groch. Truskawka nie należy do upraw wymagających, ale nie lubi gleb świeżo wapnowanych. Zabieg wapnowania należy wykonywać co najmniej na rok przed założeniem plantacji, to samo dotyczy wprowadzania obornika. Aby właściwie nawozić glebę należy wykonywać analizy glebowe w stacjach chemiczno-rolniczych. Można skorzystać z dwóch metod: sadowniczej oraz ogrodniczej. Metoda ogrodnicza jest polecana do upraw warzywnych. Różnica między obiema metodami jest bardzo duża. Do metody sadowniczej opracowane są liczby graniczne, które informują ile znajduje się składników pokarmowych w kompleksie sorpcyjnym (składniki nie są dostępne od razu) oraz w roztworze glebowym (składniki dostępne od razu). Metoda sadownicza nie odróżnia jednej formy od drugiej i nie wiadomo ile dokładnie jest do dyspozycji danego składnika pokarmowego. Metoda ogrodnicza jest dokładniejsza ponieważ informuje o ilości składników pokarmowych w roztworze glebowym. Minusem tej metody jest to że nie ma dla niej opracowanych bardzo precyzyjnych liczb granicznych do roślin jagodowych. Prelegent omówił także objawy niedoborów składników pokarmowych takich jak N, P, K oraz wapnia, który w bardzo dużym stopniu odpowiada za jakość owoców. Następnie zwrócił uwagę na nawozy do żywienia pozakorzeniowego jak: Krista Leaf Fruit Controller oraz Krista Leaf Foto. Pierwszy z nich charakteryzuje się wysoką zawartością fosforu, boru i cynku, natomiast drugi dużą zawartością magnezu, fosforu, azotu i żelaza.