W kończącym ten rok numerze „Jagodnika” zebraliśmy dla Państwa informacje z wielu wzorowo zarządzanych i prowadzonych gospodarstw, zarówno tych krajowych, jak i kilku zagranicznych, a które to materiały – jak słyszmy – chętnie czytacie. Poruszamy także ważne tematy dotyczące jakości sadzonek truskawki czy sadzonek log cane maliny oraz zwalczania nowych groźnych chorób. Równocześnie przypominamy o odnowieniu prenumeraty na 2015 rok (kliknij i zamów prenumeratę na 2015 rok).
W Dobrej Truskawce
W produkcji truskawek odmian powtarzających owocowanie od 14 lat specjalizują się Ewa i Waldemar Januchowscy, którzy prowadzą gospodarstwo Dobra Truskawka w miejscowości Nowe koło Wągrowca. W tym gospodarstwie produkcję deserowych truskawek wysokiej jakości połączono z prowadzeniem oryginalnej restauracji, której nie tylko nazwa, ale i menu nawiązuje do uzyskiwanych tutaj owoców.
Odmiana ważnym elementem „układanki”
Złożoność problemu zaopatrzenia zakładów przetwarzających truskawki w odpowiedni surowiec uzasadnia potrzebę opracowania właściwej strategii działania. Jednym z elementów tej „układanki” jest odmiana.
Holenderskie doświadczenia
Tegoroczna, siódma edycja Holenderskiego Dnia Otwartego Truskawkowych Poletek Doświadczalnych odbyła się 5 września w miejscowości Sint-Oedenrode koło Eindhoven. W jego trakcie przedstawiono kilka rodzajów upraw „stołowych”, a także wyniki kilkunastu doświadczeń z polową uprawą truskawki.
W angielskiej technologii
W Wielkiej Brytanii truskawki uprawia się obecnie wyłącznie w tunelach foliowych oraz w szklarniach, głównie w systemach bezglebowych. Dzięki temu można zapewnić wyrównaną jakość owoców, a także regularne ich dostawy do sieci handlowych.
Mapowanie kwiatów truskawek – po co i dlaczego?
Mapowanie kwiatów w sadzonkach truskawek staje się dosyć powszechnym narzędziem używanym do określenia jakości tego materiału nasadzeniowego oraz jego potencjału produkcyjnego. Po co się je wykonuje? By przewidzieć plon, określić optymalną gęstość sadzenia roślin i uzyskiwać jak najlepsze owoce.
Kalifornia – ogrodniczy stan USA
Stan Kalifornia, często określany jest jako spichlerz USA, gdyż właśnie stamtąd pochodzi blisko 50% warzyw i owoców spożywanych w całych Stanach Zjednoczonych. Przed producentami pojawiają się jednak cały czas nowe wyzwania – konieczne okazuje się m.in. coraz bardziej oszczędne gospodarowanie wodą, a ochrona upraw musi być prowadzona z uwzględnieniem rosnących wymagań rynku.
W szkółkach kontenerowych
W ostatnich latach wzrosła, a od dwóch sezonów znacznie, liczba polskich producentów malin – dotyczy to szczególnie tych, którzy prowadzą uprawy w tunelach – poszukujących sadzonek wysokiej jakości. O tym, że produkcja takich roślin staje się coraz ważniejsza, mogłem się przekonać odwiedzając we wrześniu dwie holenderskie szkółki w okolicach Eindhoven.
RBDV zagraża malinom
W bieżącym roku wielu plantatorów zostało zmuszonych do zlikwidowania plantacji malin owocujących na tegorocznych pędach, założonych z odmiany ‘Polka’. Spowodowane to było porażeniem roślin przez wirus krzaczastej karłowatości maliny (RBDV, z ang. Raspberry Bushy Dwarf Virus).
Rdza maliny
Na plantacjach towarowych maliny coraz większym problemem staje się jednak zwalczanie chorób i szkodników, a oprócz znanych już zagrożeń ciągle pojawiają się nowe. Spowodowane jest to nagromadzeniem fitopatogenów – głównie grzybów – w resztkach roślinnych, a także na powierzchni nadziemnych części roślin pozostających na plantacji na zimę.
Maliny w udoskonalonej technologii
Uprawa malin pod osłonami daje możliwość nie tylko uzyskania owoców deserowych dobrej jakości, ale też prowadzenia opłacalnej produkcji w małych gospodarstwach. Wychodząc z takiego założenia kilka lat temu maliny w tunelach zaczął uprawiać Janusz Figura.
Młoda gwardia
Czwórka młodych ludzi zaangażowanych w prowadzenie zarówno plantacji borówek, jak i związanej z nimi Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”. W tej nietypowej rozmowie udział biorą Dominika Kozarzewska – prezes GPO „Polskie Jagody”, Agata Małkiewicz – dyrektor ds. sprzedaży, Maciej Kozarzewski – z firmy Agro Partners i Jarosław Bień kierujący produkcją na „Plantacji nad Tanwią”.
Niezwykła plantacja
Borówki miały być dla nich sposobem na emeryturę, a stały się głównym źródłem dochodów. Miało być dodatkowo i ekstensywnie, a wszyło profesjonalnie i intensywnie. To procentuje, gdyż – pomimo niewielkiej powierzchni uprawy – uzyskiwane w tym gospodarstwie plony są rekordowe, a rośliny nie zawodzą w plonowaniu.
Z ofertą materiału szkółkarskiego
Wystawa „Zieleń to Życie”, odbywająca się w tym roku w Warszawie w dniach 28-30 sierpnia, była przede wszystkim okazją do poznania oferty szkółek produkujących rośliny ozdobne. Ale nie tylko. W tym roku wśród wystawców sporo było szkółek oferujących materiał nasadzeniowy roślin jagodowych.
O porzeczce czarnej po trudnym sezonie
Kolejne w tym roku spotkanie zarządu oraz członków Krajowego Stowarzyszenia Producentów Czarnej Porzeczki (KSPCP) odbyło się w Skierniewicach 20 września. Głównym celem obrad było omówienie drastycznej sytuacji, w jakiej znaleźli się producenci porzeczki czarnej (i nie tylko), związanej z bardzo niskimi cenami skupu tych owoców, oraz poszukiwanie możliwości rozwiązania tych problemów.
Chrząszcze żerujące na aronii czarnoowocowej
W przygotowanym materiale przybliżę kolejną grupę szkodników aronii – chrząszcze. Obserwacje własne i sygnały od producentów wskazują, że niektóre z opisanych gatunków obecne są na plantacjach w dużym nasileniu. Pamiętajmy – liczebność chrząszczy jest najwyższa w maju.
Maszynowe show również dla jagodowych
Oferta targów Agro Show (19-22 września) skierowana była w zdecydowanej większości do producentów rolnych. Co roku w Bednarach pojawiają się jednak również firmy oferujące rozwiązania dla ogrodnictwa, w tym do wykorzystania w uprawie roślin jagodowych.
Cytryniec chiński (cz. II)
W pierwszej części (czyt. „Jagodnik” 5/2014) przedstawiłam najważniejsze informacje dotyczące pochodzenia oraz opis botaniczny oraz właściwości zdrowotne owoców cytryńca chińskiego. W tej przybliżam zagadnienia związane z uprawą tego atrakcyjnego, choć jeszcze mało popularnego gatunku.
Wolna strefa – Owoce miękkie po sezonie
Jak odnieść się do mijającego sezonu, wobec tak niekorzystnych zjawisk, które wystąpiły po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na owoce? Myślę, że poza tym, jak wpłynęło ono na rynek owoców miękkich, nie jesteśmy w stanie w tej chwili ocenić jego ostatecznych skutków, chociaż boleśnie je już odczuwamy. Jedno jest pewne – zarówno Unia Europejska, jak również polski rząd i jego służby nie poradziły sobie z zaistniałą sytuacją.