Jagodnik 6/2013 – już w sprzedaży

Jagodnik 6/2013, uprawa truskawek, malina, porzeczka, agrest, borówka wysoka


Mamy nadzieję, że listopadowo-grudniowy numer Jagodnika spodoba się wszystkim Czytelnikom, gdyż przygotowaliśmy w nim solidną porcję ważnych informacji dotyczącej naszego jagodowego sektora. Nasza redakcja, wspólnie z grupą firm, przygotowała dla wszystkich obecnych oraz nowych prenumeratorów (otrzymają go po opłacaniu prenumeraty, ze styczniowym numerem czasopisma lub jeśli opłacą prenumeratę od numeru 6/2013) prezent, a jest nim kalendarz ścienny o wymiarach 290 x 410 mm. Mamy nadzieje, że „Kalendarz z Jagodnikiem” na stałe zagości w domach sympatyków naszego czasopisma.


kalendarz, kalendarz z jagodnikiem
Wszyscy dotychczasowi prenumeratorzy Jagodnika wraz z ostatnim tegorocznym numerem otrzymają „Kalendarz z Jagodnikiem” . Nowi prenumeratorzy, którzy zamówią roczną prenumeratę Jagodnika do 10 stycznia 2014 roku otrzymają Kalendarz ścienny wraz z numerem 1/2014, lub numerem 6/2013 jeśli zamówią prenumeratę jeszcze od tego numeru (kliknij i zamów prenumeratę już dziś). Kalendarz jest również do nabycia w naszym e-sklepie. Wszystkim dotychczasowym prenumeratorom przypominamy o konieczności opłacenia prenumeraty na rok 2014 (kliknij i odnów swoją prenumeratę na rok 2014).
W numerze 6/2013 m.in.:

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, malinyBiostymulatory w uprawie truskawek

W ostatnich latach w Polsce i na świecie obserwuje się intensywny rozwój rolnictwa ekologicznego, którego celem jest produkcja plonów wysokiej jakości oraz zdrowej żywności, przy zachowaniu równowagi biologicznej ekosystemów. Dlatego też istnieje potrzeba opracowania lub udoskonalenia zarówno ekologicznych produktów, jak i innowacyjnych technologii produkcji roślin sadowniczych.

Polskie agroinnowacje

Dla firmy Intermag 2013 rok to kolejny zaliczony do udanych – udało się prawie w całości osiągnąć zamierzony poziom sprzedaży, umocnić na rynku pozycje wprowadzonych w latach 2012 i 2013 produktów oraz zwiększyć eksport. W następny sezon przedsiębiorstwo to wchodzi z nowymi, innowacyjnymi produktami dla ogrodnictwa i rolnictwa (Frostex, Terrastart, Optysil), a także z zupełnie nową ofertą, którą tworzą prozdrowotne preparaty przeznaczone do żywienia zwierząt.


Gotowi na zmiany

Firma Poland Plants z Janiszowic to obecnie jeden z największych wPolsce producentów sadzonek truskawek. Dominująca tutaj jeszcze do niedawna produkcje sadzonek tzw. kopanych uatrakcyjnia się materiałem doniczkowanym, coraz chętniej wykorzystywanym do zakładania plantacji. Nowym, dopiero rozwijanym kierunkiem jest produkcja sadzonek malin typu long cane, które uzupełniają ofertę sadzonek „kopanych” tego gatunku.

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, maliny, luna sensationLuna w ochronie truskawek

Z inicjatywy firmy Bayer CropScience od ubiegłego roku funkcjonuje Forum Doradców Warzywniczych. W ramach jego działalności zorganizowano w tym roku wyjazd do stacji doświadczalnych oraz plantacji wdrożeniowych tej firmy w Etten-Leur wHolandii oraz w Roosdaal w Belgii, podczas którego można było zapoznać się z nowościami w ochronie nie tylko warzyw, ale również truskawek.

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, malinySzkocki sposób na truskawki (cz. I)

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku zaczęła się rozpowszechniać wSzkocji uprawa roślin jagodowych na potrzeby rynku owoców świeżych. To właśnie tamtejsze rejony szybko stały się głównym dostawca świeżych owoców dla odbiorców z Wielkiej Brytanii. Wydawać by się mogło, że przy uzyskiwanych tam plonach i dość wysokich cenach zbytu, produkcja deserowych truskawek jest bardzo opłacalna, a wcale tak nie jest. Wymagania odbiorców ciągle rosną, koszty produkcji również – by temu sprostać, trzeba kombinować.


Własna koncepcja upraw rynnowych

Wczesne truskawki i maliny oraz truskawki powtarzające owocowanie. Truskawki na rynnach własnego pomysłu, a maliny w szklarniach i tunelach, oczywiście wszystko na podstawie dokładnego wyliczenia wskaźnika opłacalności, w połączeniu z produkcja wyłącznie owoców wysokiej jakości. Tak w skrócie można opisać gospodarstwo Marii i Klausa Mauel w miejscowości Swisttal koło Bonn w Niemczech.

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, maliny, wirusy truskawekChoroby truskawki wywoływane przez wirusy i fitoplazmy

Truskawki mogą być porażane przez ponad 30 wirusów i fitoplazm. Niektóre znich sa przyczyna poważnych strat na plantacjach owocujących i matecznych. W wielu krajach duże znaczenie gospodarcze maja nepowirusy, które często powodują zamieranie roślin truskawki. Lustracje plantacji i testy laboratoryjne wykazały, że problemem w uprawie truskawki mogą być również wirusy przenoszone przez mszyce, jak i fitoplazmy, których wektorami są skoczki.

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, malinyNowe selekcje i technologie

Uprawa malin w Szkocji była przez wiele lat skoncentrowana wokół przemysłu przetwórczego i obejmowała obszar 3500 ha. Spowolnienie nastąpiło po roku 1980, głównie z powodu konkurencji z Europy Wschodniej. Równocześnie pojawił się popyt na deserowe owoce malin i coraz większe zainteresowanie nimi ze strony supermarketów. Za tymi trendami podążała cały czas hodowla prowadzona w James Hutton Institute w szkockim miasteczku Dundee.

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, malinyJaki był malinowy sezon 2013?

Według wstępnych danych, w2013 r. po raz pierwszy od czterech lat produkcja malin znacznie spadła iwyniosła 121 tys. ton. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Zapewne niskie ceny oferowane producentom owoców na rynku przetwórczym w2012 roku doprowadziły do likwidacji części plantacji, zwłaszcza malin odmian tradycyjnych (letnich).

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, maliny, fruits from chileO promocji chilijskich borówek

Chile, ciągnące się wąskim pasem wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej, stało się w ostatnich latach ważnym na świecie producentem żywności. Znaczący jest przede wszystkim fakt, że około 95% produkowanych w tym kraju owoców przeznacza się na eksport. Wśród nich ważne miejsce zajmuje borówka wysoka, której w sezonie 2012/2013 wyeksportowano prawie 90 tys. ton.

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, malinyPlantacja z ekologicznym charakterem

Wielu właścicieli plantacji, założonych z myślą oprodukcji ekologicznych owoców borówki, zrezygnowało z tego systemu. Jedną z tych, które utrzymały swój ekologiczny charakter, jest plantacja borówki wysokiej wOchoży, należąca do firmy Polana. Jest ona największa ekologiczną plantacją borówki wysokiej w Europie i druga co do wielkości na świecie.

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, malinySortowanie borówki – szanse i możliwości

Czy jest ono potrzebne, czy warto inwestować w zakup maszyn potrzebnych do sortowania? Czy można w ten sposób przygotować owoce spełniające wymagania odbiorców? Pytań idylematów jest wiele. Wszystko wskazuje na to, ze wobec rosnących kosztów produkcji, mechaniczne sortowanie będzie koniecznością zwłaszcza na średnich i dużych plantacjach.

Sortowanie w opinii praktyków

Mechaniczne sortowanie owoców borówki staje się koniecznością zwłaszcza w dużych gospodarstwach. Niektórzy maja w tym już spore doświadczenie. Zapytałem ich, co sadza o takim sposobie przygotowania owoców do sprzedaży i czy spełniają one oczekiwania odbiorców i konsumentów.

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, maliny, porzeczka czarna,Porzeczka czarna – aktualna sytuacja

Kolejny już raz potwierdziło się „dobre zorganizowanie się” przedstawicieli przemysłu przetwórczego (koncentrat owocowy) i zamrażalniczego. Szybka wymiana informacji na temat poziomu cen, w międzyczasie pewne przestoje wprodukcji, a przy tym długa kolejka samochodów załadowanych porzeczkami, wywołują „nerwówkę” wśród plantatorów.

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, malinyPorzeczka, aronia i… konie

Uprawę czarnych porzeczek, aby była opłacalna, powinno się przede wszystkim prowadzić w dużych i wyspecjalizowanych gospodarstwach, dysponujących odpowiednio wyposażonym parkiem maszynowym. Konieczne jest też dopasowanie odmian do lokalnych warunków uprawy, a zarazem taki ich dobór, by zbiór owoców był rozłożony w czasie.

Premierowy pokaz

Produkowane we Francji, wykorzystywane w różnych krajach do zbioru winogron, ale też i innych owoców, niebieskie kombajny Braud 9000 firmy New Holland trafiły również do Polski. O tym, jak sobie radzą ze zbiorem porzeczek na polskich plantacjach, można się było przekonać uczestnicząc w pokazach, które odbyły się w Gospodarstwie Rolnym Szarek koło Ełku.

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, malinyWybrane na Fruit Focus

W Stacji Doświadczalnej w East Malling 24 lipca 2013 roku odbyła się wystawa Fruit Focus, na której zaprezentowało się 126 wystawców, w większości firmy związane z sektorem owoców jagodowych. Podczas wystawy zorganizowano również krótką wycieczkę po Stacji Doświadczalnej, w jej trakcie przedstawiono kilka tematów badawczych.

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, malinyZ targów Macfrut

W bieżącym roku targi Macfrut obywały się wdniach 25-27 września w Cesenie. Ta międzynarodowa impreza jest ważnym wydarzeniem dla włoskich producentów owoców i warzyw oraz dla dostawców maszyn i technologii przeznaczonych dla tego sektora, którzy przybywają do Ceseny z całego świata.

 

Jagodnik, uprawa truskawek, uprawa malin, uprawa borówek, maliny, new hollandAgro Show w wersji ogrodniczej

Choć były one zdominowane przez maszyny typowo rolnicze (wiele z nich jest też używane w gospodarstwach ogrodniczych), nie zabrakło jednak rozwiązań skierowanych stricte do mniejszych gospodarstw. Tym razem zebrałem informacje związane ze specjalistycznymi ciągnikami o niedużych mocach i maszynami, które można wykorzystać do głębokiej uprawy gleby

goji, jagodnik, uprawa goji, Goji – nowa gwiazda wśród krzewów jagodowych

Rzadko się zdarza, aby popularne tygodniki ilustrowane propagowały spożywanie owoców. Tym razem mamy coś nowego. Dostrzeżono nagle niedocenioną dotąd wartość owoców kolcowoju (Lycium barbarum), który pochodzi ze środkowej Azji, a uprawiany jest na dużą skalę w Chinach.

Jakość, której często brakuje

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie produkcją deserowych truskawek, zmienia się też podejście plantatorów do tego zagadnienia. Chętnie wdrażają oni nowe technologie uprawy, a wraz z nimi nowe odmiany. Intensyfikuje się również uprawy, a jakość sadzonek w tym wszystkim to bez wątpienia kluczowy czynnik, decydujący o powodzeniu takiej produkcji– pisze w swoim felietonie Rajmund Glinicki z Gospodarstwa Rolno-Ogrodniczego Bielany







Poprzedni artykułPrzywracanie potencjału produkcji rolnej
Następny artykułW Huelva nowa kampania – truskawki bez pozostałości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj