Jagodnik 5/2017 już w sprzedaży



Jak powiedział mi jeden z doradców, ten sezon jest rokiem „wyciągania za uszy” wszystkiego co przetrwało mrozy. Można się jednak spodziewać, że nawet przy niższych plonach, ale uzyskiwanych wyższych cenach, dochód będzie lepszy niż w roku urodzaju, o czym przekonaliśmy się już wielokrotnie. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań i zadbać o uprawy, które udało się uratować. Teraz kluczowe będzie wybranie jednego dobrego programu regeneracyjnego (oczywiście tam, gdzie zawiązały się owoce) i zadbanie o skuteczną ochronę podmarzniętych, a więc podatniejszych na wszelakie infekcje roślin. Wiele pomocnych w takiej sytuacji informacji znajdą państwo na łamach bieżącego jak też minionych wydań „Jagodnika”

Mrozowe „manewry” w malinach i porzeczkach

Miniona zima w zdecydowanie większym stopniu niż poprzedni zimowy okres „przetestowała” uprawiane w Polsce rośliny jagodowe. Z kolei wiosna przypomniała, że jej początek może w polskich warunkach oznaczać kłopoty dla sadowników. Ponadto warto pamiętać, że w naszym kraju w uprawach sadowniczych poważne straty w wyniku uszkodzeń mrozowych występują zazwyczaj co 10-12 lat. Ostatnie wystąpiły w 2007 r

Opakowanie dźwignią handlu

Celem tego artykułu nie jest przekonywanie do budowania marek ani uzmysławianie, że wszystko jest komunikatem i każdy plantator to de facto marka. Nie jest też celem prezentacja trendów w projektowaniu, innowacji, opakowań okazjonalnych itd. Celem jest pokazanie 3 sposobów patrzenia na opakowanie.

Modne i trendy

Doskonałym miejscem do zapoznania się z trendami dotyczącymi opakowań dla owoców jagodowych, są odbywające się w Berlinie targi Fruit Logistica. Przykładem mogą być plastikowe opakowania na truskawki – pierwszy raz na tej wystawie dwa lat temu zaprezentowano pojemniki z walentynkowymi dedykacjami, a w tym roku tak zapakowane owoce dostępne były w polskich sieciach dyskontowych w okresie poprzedzającym Dzień Zakochanych.

Na owoce jagodowe

Sezon w pełni. Rozpoczynają się zbiory większości owoców jagodowych. Dotychczas plantatorzy skupiali się głównie na zabieganiu o wysoki i dobry jakościowo plon. Czas najwyższy pomyśleć jednak o sprzedaży. Ułatwia ją praktyczne i zachęcające do zakupu opakowanie.

Rozwiązania wydłużające trwałość owoców jagodowych

Trwałość owoców w obrocie handlowym jest cechą bardzo istotną. Owoce charakteryzujące się większą trwałością zwłaszcza w czasie obrotu handlowego są bardziej oczekiwane, gdyż dzięki tej cesze jest możliwe większe zróżnicowanie kierunków ich sprzedaży.

 

Owoce nie tylko dobrze zapakowane

Odbiorcy oczekują produktów najwyższej jakości. Można ją osiągnąć poprzez właściwe zabiegi agrotechniczne na plantacji, ale także utrzymać w czasie przygotowania owoców do sprzedaży oraz w obrocie towarowym. Informacjami na temat rozwiązań dotyczących przechowywania podzielił się z nami Wojciech Pietroń z PHU PUCH z Poniatowej.

Jagodowe najlepiej w klasie premium

W Wielkiej Brytanii truskawki i maliny uprawia się prawie wyłącznie pod osłonami, głównie w tunelach foliowych. Mogła się o tym przekonać grupa polskich ogrodników (fot.1 na str. 30), która na zaproszenie firmy Pro-Tech Marketing odwiedziła dwie farmy w środkowej części Wielkiej Brytanii.

 

Truskawki owocujące dwukrotnie

Truskawka powstała z krzyżówki – poziomki chilijskiej i poziomki wirginijskiej, która posiada gen warunkujący powtórne owocowanie rośliny w tym samym roku. Nowe odmiany wyhodowane w Stanach Zjednoczonych, stwarzają w produkcji i nauce spore zamieszanie, ponieważ nieco inaczej reagują na temperaturę w okresie letnim, gdy następuje indukcja, a następnie różnicowanie pąków kwiatowych.

Ochrona w centrum uwagi

Grupie tematów poruszanych podczas tegorocznej edycji Akademii Uprawy Truskawek (AUT) – zarówno Gnieźnie, jak i w Czerwińsku nad Wisłą – szczególnie intensywnie dyskutowano o ochronie plantacji przed chorobami i szkodnikami.

 

Szkodliwe roztocze i ich zwalczanie

W naszym kraju spośród upraw roślin jagodowych od wielu już lat dużym uznaniem cieszy się produkcja truskawek, szczególnie prowadzona w gruncie i coraz bardziej popularna uprawa truskawek pod osłonami. Zmieniają się także wykorzystywane odmiany. Niemniej jednak, niezależnie od sposobu uprawy oraz doboru odmian, rośliny atakowane są przez szkodliwe agrofagi.

Truskawki, pędraki i dziki

Przez ostatnie 15 lat populacja dzików w Polsce wzrosła o prawie 100%. Wpływa to na coraz liczniejsze zasiedlanie przez te zwierzęta terenów uprawnych, śródpolnych zadrzewień i zarośli na brzegach rzek. Wiosną jedynym pokarmem dzików poszukujących pożywienia wysokobiałkowego są pędraki, dżdżownice i zawartość mysich gniazd.

Dywersyfikacja w produkcji malin

Na przełomie ostatnich kilku lat można zaobserwować, że z roku na rok wzrasta liczba nowych odmian maliny polecanych do produkcji przez polskie i zagraniczne szkółki. Wielu producentów zadaje sobie pytanie, którą odmianę wybrać przy zakładaniu nowych plantacji.

 

Koszty i opłacalność produkcji owoców jagodowych w 2016 roku (cz. II) – maliny i porzeczki

W pierwszej części („Jagodnik” 4/2017) przybliżyłem informacje z zakresu kosztów i opłacalności uprawy truskawek. W tym materiale przedstawiam te zagadnienia w odniesieniu do malin oraz porzeczek.

Maliny od zera

Uprawa malin na potrzeby przemysłu to ciągle opłacalny kierunek produkcji, pod warunkiem, że uzyskuje się wysokie plony owoców. Wyzwanie to podjął Tomasz Majdański z Nowego Sioła (w powiecie lubaczowskim) i w ciągu 2 lat założył 45-hektarową plantacje malin. Postawił przy tym na polskie odmiany, które – jak się okazuje – zapewniają dobrą jakość owoców.

Wiosna w Białousach

Wiosna to pracowity okres na plantacjach borówki, zwłaszcza w Białousach, gdzie areał tego gatunku przekracza już 450 ha i ma być jeszcze powiększany. Trwają zatem przygotowania do zakładania kolejnych kwater, rozpoczynają się też zabiegi ochrony i nawożenia na owocujących plantacjach.

Konferencja Borówkowa 2017 (cz. II) – Nawożenie

Wśród tematów tegorocznej Konferencji Borówkowej nie zabrakło tych związanych z nawożeniem plantacji borówki wysokiej. Jest to czynnik bardzo istotny z punktu widzenia zarówno kondycji i wzrostu roślin, jak też ich plonowania i jakości owoców. Znaczenie ma nie tylko termin i rodzaj stosowanych nawozów, ale również to, w jakiej postaci będą podawane poszczególne składniki pokarmowe.

Dlaczego krzewy borówki wysokiej czasem słabo plonują?

Plantatorzy borówki wysokiej dobrze pamiętają, że w ubiegłym roku jej krzewy na plantacjach plonowały znacznie słabiej niż w latach poprzednich. Mimo że w 2016 roku w okres owocowania weszło wiele młodych nasadzeń, szacuje się, że zbiory owoców borówki wysokiej w kraju były podobne lub tylko nieznacznie wyższe niż przed rokiem.

Maszyny do sortowania borówek

W tym roku na targach Fruit Logistica można było zapoznać się z nowymi lub mało jeszcze znanymi w naszym kraju maszynami przeznaczonymi do sortowania borówek.

 

 

Jak uporządkować rynek owoców aronii i czarnej porzeczki?

Nad tym, jak go uporządkować, zastanawiali się przedstawiciele branżowych organizacji plantatorów oraz przetwórców, a także naukowcy i pracownicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którego gmachu 24 kwietnia odbyło się ich spotkanie.

Ochrona jagodników

W dziedzinie produkcji wielu owoców jagodowych Polska jest w ścisłej czołówce europejskiej i światowej. Stan ten nie byłby możliwy do osiągnięcia, gdyby nie odpowiednio wysoki areał nasadzeń i coraz bardziej rozległa wiedza plantatorów, także w zakresie ochrony jagodników przed różnymi zagrożeniami. Dużą cześć takich właśnie zagadnień poruszano podczas ogólnopolskiej konferencji „Rośliny Jagodowe 2017 Nauka-Praktyce”.

Nawożenie wapniem – jak i kiedy?

W produkcji deserowych owoców jagodowych coraz większa rolę odgrywa ich jakość. Pierwszym krokiem do jej budowania jest dobór odpowiedniej odmiany i późniejsza ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami. Kolejne działania mające na celu podniesienie jakości są związane znawożeniem.

Organizacja rynku świeżych owoców (cz. I) – Współpraca

„Współpraca” – to słowo używane jest w relacjach na rynku świeżych owoców tak często, że trudno zdefiniować, co ten popularny termin naprawdę znaczy. Każdy próbujący handlować swoimi owocami na własną rękę zauważył z całą pewnością, że paradoksalnie „współpracą” nazywane są też zachowania, które z partnerskimi stosunkami nie mają nic wspólnego, a często wręcz im szkodzą.

Perspektywy dla ekologicznych upraw jagodowych w Polsce

Konsumpcja żywności ekologicznej, w porównaniu z bardziej rozwiniętymi krajami, nad Wisłą wciąż jest w powijakach. Czy taki stan rzeczy będzie się zmieniał w najbliższej przyszłości? Wiele wskazuje na to, że tak. Warto wobec tego zastanowić się nad tym, jakie są największe wyzwania i szanse dla tych, którzy zdecydują się na prowadzenie jagodowych plantacji metodami ekologicznymi.

Certyfikacja gospodarstw ekologicznych

Aby móc oferować ekologiczne owoce, trzeba najpierw postarać się o certyfikat zgodności. Gospodarstwo produkujące owoce jagodowe, aby uzyskać certyfikat, musi przejść 3-letni okres przejściowy. Gratyfikacje za trud i starania stanowią wyższe ceny oraz w praktyce pewny zbyt wyprodukowanych owoców.

 

Jagoda kamczacka coraz bardziej popularna

Tomasz Michalski ze Skierniewic od kilku lat zaangażowany jest działalność związaną z suchodrzewem jadalnym (jagoda kamczacka). W głównej mierze zajmuje się produkcją szkółkarską, ale prowadzi także uprawę tego gatunku, skup owoców i dalszą ich sprzedaż.

„Masz borówki? Wooow!”

To najczęstsza reakcja ludzi, których poznaję, kiedy informuję ich, czym się zajmuję. Brzmi to tak ekscytująco, jakby powiedzieć „mam kopalnie złota”. Ludzie bardzo interesują się borówkami. Czasem w rozmowach z różnymi osobami mam wrażenie, że to temat z gatunku przewodnich…







Poprzedni artykułNawoź i zgarniaj nagrody!
Następny artykułWarsztaty ekologiczne w Białej Rawskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj