Na naszych plantacjach widać postępującą specjalizację i inwestowanie w rozwiązania pozwalające na produkcję owoców deserowych. Takie inwestycje nie są tanie, ale w perspektywie długoterminowej niezbędne, by utrzymać się na rynku i osiągać zyski z prowadzonej działalności. Przede wszystkim, muszą być to rozwiązania pozwalające uniezależnić się od warunków pogodowych, a zwłaszcza od tych czynników, które mogą negatywnie wpływać na plony i ich jakość o czym m.in. przeczytacie w bieżącym wydaniu czasopisma „Jagodnik”.
Truskawka
Uprawa w tunelach szansą na stabilizację
Wielu plantatorów truskawek być może sceptycznie podchodzi do uprawy w tunelach. Jest to na pewno poważna inwestycja i wiąże się z nią konieczność zbudowania całej infrastruktury niezbędnej do tego typu produkcji. Ważna okazuje się też wiedza – które odmiany wybrać, jak poprowadzić uprawy, jak nawozić, chronić itd.
Odmiany powtarzające owocowanie. Czy jest w czym wybierać?
Rozwój produkcji truskawek powtarzających owocowanie jest w ostatnich latach niezwykle dynamiczny, a dzieje się tak za sprawą zmiany systemu uprawy. Większość producentów truskawek przeznaczonych na rynek świeżych owoców deserowych uprawia je pod osłonami, bezglebowo, na stołach uprawowych. Taki system produkcji zapewnia najlepsze efekty jakościowe i optymalny plon owoców.
Fertygacja w uprawie bezglebowej
Łączne nawożenie z nawadnianiem, czyli fertygacja jest technologią, której wprowadzenie spowodowało zwiększenie plonowania i efektywniejsze wykorzystanie nawozów w uprawie roślin ogrodniczych. Jest standardowym rozwiązaniem w produkcji ogrodniczej w podłożach inertnych lub substratach. Stosuje się ją również w wielu uprawach prowadzonych w glebie.
Jubileusz 20-lecia
Firma Poland Plants jest jednym z największych w Polsce producentów sadzonek truskawek, a także malin oraz karp szparagów. Jej siedziba znajduje się w Janiszowicach koło Zielonej Góry, a przedsiębiorstwo połączone jest kapitałowo z holenderską firmą Vissers Plant Innovators. Obchodzony w tym roku jubileusz – 20-lecie działalności stanowi dobrą okazję do rozmowy z właścicielami oraz pracownikami firmy.
Nie tylko dla truskawek
W pierwszej części relacji z konferencji BerryCon („Jagodnik” 4/2024) przedstawiłem informacje dotyczące głównie prowadzenia ochrony w trakcie sezonu w uprawach malin i truskawek pod osłonami oraz wymagań, jakie w kontekście tych zabiegów stawiają odbiorcy owoców. Poniżej przekazuję kilka ważnych wskazówek, które warto uwzględnić na etapie zakładania plantacji i prowadzenia produkcji pod różnymi osłonami.
Malina
Werticilioza
Problemem w uprawie wielu odmian maliny jest ich duża podatność na groźną i dość trudną do rozpoznania chorobę systemu korzeniowego, jaką jest werticilioza maliny. Łatwość rozprzestrzeniania się powodującego ją patogenu glebowego wynika z obfitego jego zarodnikowania, krótkiego cyklu rozwojowego oraz występowania w formie latentnej.
Na pojedynczy i podwójny zbiór owoców
Na rynku rośnie liczba nowych odmian maliny i jeżyny powtarzających owocowanie. W artykule przedstawiam podział nowych polskich odmian do produkcji na pojedynczy i podwójny zbiór owoców oraz zasady prowadzenia tych upraw.
.
Kokosowy biznes ze Sri Lanki
W poprzednim numerze „Jagodnika” przedstawiłem relację z pobytu w fabrykach przedsiębiorstwa Botanicoir na Sri Lance. Wyjazd ten zorganizowała firma 4Berries, która jest dystrybutorem podłoży kokosowych. Wizyta w tym południowoazjatyckim kraju dała mi możliwość poznania właścicieli firmy Botanicoir Samanthy i Kaluma Balasuriya’ów. Dzięki rozmowie z nimi, mogłem się dowiedzieć nieco więcej o tym, jak powstało to przedsiębiorstwo, czym się kieruje przy produkcji substratów kokosowych i jakie są perspektywy dla tego biznesu.
Borówka wysoka
Co nowego w ochronie borówki przed chorobami
Pięć lat temu, gdy Komisja Europejska opublikowała unijną strategię Europejskiego Zielonego Ładu, ochrona roślin, w tym borówki wysokiej, miała być ściśle związana z zasadami tej koncepcji. Mimo obecnego złagodzenia założeń tej strategii w zakresie ograniczania użycia chemicznych środków ochrony roślin, nadal ważne jest prowadzenie uprawy borówki zgodnie z zasadami integrowanego systemu ochrony roślin, zwłaszcza w kontekście ochrony zarówno zdrowia ludzi oraz zwierząt, jak i środowiska.
Pod hasłem „Optymalizacja” (cz. II) – XII Międzynarodowa Konferencja Borówkowa
W pierwszej części relacji z XII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej (czyt. „Jagodnik” 4/2024) skupiłem się na wątkach związanych z uprawą. Ten materiał poświęcam zagadnieniom rynkowym, a także wzywaniom, jakie stoją przed plantatorami borówki z centralnej Europy. Wyzwań tych jest coraz więcej, w związku z rosnącą konkurencją i podażą borówek z regionów, w których uprawiane są odmiany borówki typu południowego.
Uprawa borówki wysokiej w stanie Michigan
Borówka wysoka (głównie północnego typu) jest uprawiana na skalę komercyjną w stanie Michigan od około stu lat. Z danych z literatury wynika, że plemiona indiańskie zamieszkujące region Wielkich Jezior od tysięcy lat używały borówek jako pożywienia, barwnika oraz leku.
.
Na globalnym rynku ciągłe zmiany
Firma BerryGroup w ostatnich kilku latach w znacznym stopniu zmieniła sposób funkcjonowania. Przede wszystkim widać, że sezon borówkowy trwa w niej cały rok. Podejmowane są również działania zmierzające w kierunku wymiany odmian na plantacjach oraz dywersyfikacji produkcji i ukierunkowania jej m.in. na owoce innych gatunków jagodowych.
Zabezpieczanie przed przymrozkami
Za nami dwunasta edycja Międzynarodowej Konferencji Borówkowej, która 7 i 8 marca odbyła się w Ożarowie Mazowieckim (czyt. też „Jagodnik” 4/2024). Podczas tego jednego z największych na świecie branżowych wydarzeń wykładom towarzyszyły ekspozycje firm oraz pokazy plenerowe, a w ich trakcie zaznaczył się ważny wątek, tj. zabezpieczanie plantacji przed przymrozkami.
Dwa patogeny zagrażają borówkom
Wraz z intensywnym obrotem materiałem rozmnożeniowym zwiększa się ryzyko wprowadzenia na plantacje borówki wysokiej nowych patogenów, a tym samym pojawienia się chorób, które mogą powodować znaczne utrudnienia w jej uprawie oraz negatywnie wpływać na plonowanie tych krzewów.
Aktualności
Po kwietniowych przymrozkach
Kwietniowa fala przymrozków, która przetoczyła się niedawno przez większość regionów naszego kraju, wywołała sporo strat w uprawie borówek. Najbardziej ucierpiały plantacje w południowo-zachodniej Polsce, gdzie spadki temperatury były największe, a zarazem rośliny najbardziej zaawansowane we wzroście.
.
Inne gatunki
Pigwowiec japoński (cz. II) – perspektywiczny gatunek do uprawy towarowej
W Polsce uprawa pigwowca japońskiego na większą skalę jest wciąż mało rozpowszechniona i wymaga promocji tego wartościowego gatunku, choć w ostatniej dekadzie powstało jednak kilkanaście nowych jego plantacji towarowych, a klimat i warunki glebowe w naszym kraju sprzyjają tej uprawie. Nasi plantatorzy, którzy dążą do poprawy opłacalności i konkurencyjności w produkcji owoców, powinni to skutecznie wykorzystać.
Małe przetwórstwo
Alkohole owocowe
Jedną z form zagospodarowania owoców jest produkcja alkoholi. Zagadnienie to jest stosunkowo złożone, zwłaszcza od strony prawnej. Nastroje w branży, pomimo różnych wyzwań dotyczących gospodarstw i firm, są jednak optymistyczne, o czym można było przekonać się odwiedzając w marcu w Nadarzynie EuroGastro – Międzynarodowe Targi Rozwiązań dla Branży HoReCa – wydarzenie, któremu towarzyszyły targi Beer Warsaw Expo oraz Wine Warsaw Expo.
Ochrona
Sprzymierzeńcy w ochronie upraw przed szkodnikami (cz. I)
Plantacje roślin jagodowych stanowią złożoną sieć niezliczonych powiązań między różnymi organizmami, które wzajemnie na siebie oddziałują. Skupiając się wyłącznie na szkodnikach, pomijamy często rolę ich naturalnych wrogów, chociaż ich aktywność jest źródłem wysokich, lecz trudnych do oszacowania korzyści.
Muszka plamoskrzydła – postępy w tworzeniu zrównoważonej strategii zwalczania
Na początku grudnia ubiegłego roku odbyło się webinarium zorganizowane przez uczestników międzyuczelnianego projektu „Sustainable Spotted Wing Drosophila Management”, podsumowujące 4. rok jego działania. Stało się ono platformą do wymiany informacji o postępach w tworzeniu programów zwalczania muszki plamoskrzydłej. W materiale wybrane ciekawsze wątki poruszane podczas tego spotkania.
Tylko u nas
Czy jakość wody wpływa na skuteczność zabiegów ochrony roślin?
To pytanie retoryczne, ale każdy powinien je sobie zadać przed rozpoczęciem wykonywania mieszaniny zbiornikowej. Woda nie tylko umożliwia wysoce precyzyjną aplikację agrochemikaliów na roślinie, ale także pełni rolę rozpuszczalnika. Nadal jednak wielu producentów zwraca zbyt mało uwagi na zawartość soli rozpuszczonych w wodzie, której używa, nie mówiąc już o jej pH.
Odczyn pożywek i podłoży w uprawach jagodowych (cz. II)
W pierwszej części (czyt. „Jagodnik” 4/2024) przedstawiłem znaczenie odczynu podłoża i metody jego zakwaszania, a także metody monitorowania parametrów pożywki oraz podłoża w uprawach pojemnikowych. Poniżej przybliżam praktyczne informacje z tego zakresu, dotyczące upraw zakładanych w glebie.
.
Targi / konferencje
Drony do zastosowań w rolnictwie. TSW 2024
Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są w kolejnych obszarach naszego życia, a jednym z nich staje się rolnictwo. Firmy oferujące takie rozwiązania prezentowały je również podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2024. Na podstawie rozmów z przedstawicielami tych przedsiębiorstw można wysnuć wniosek, że niedługo urządzenia te wejdą do powszechnego użytku w krajowych gospodarstwach.
Wolna strefa
Eldorado? To już było
Jeśli chodzi o bazę surowcową w Polsce, to jeszcze kilka lat temu nasz kraj był eldorado dla zakładów zajmujących się przetwórstwem owoców. Mrożonki i koncentraty z truskawek, malin, porzeczek czy aronii powstawały w dużych wolumenach i były z powodzeniem eksportowane, głównie do odbiorców w Niemczech. Napędziło to też branżę przetwórczą, przyczyniając się do powstania w Polsce wielu małych i średnich zakładów zajmujących się przetwórstwem owoców. Stan taki jednak powoli staje się historią.