Jagodnik 4/2014 – już w sprzedaży

JagodnikTegoroczny sezon pod względem cen oferowanych za owoce przemysłowe jest jednym znajgorszych od wielu lat. W znacznie lepszej sytuacji są natomiast producenci owoców deserowych, którzy od lat inwestują w lansowane m.in. na łamach naszego czasopisma technologie produkcji. Więcej na ten temat oraz o sytuacji na rynku owoców przemysłowych będzie można przeczytać w lipcowo-sierpniowym numerze „Jagodnika”. Zapraszamy również do prenumeraty czasopisma w naszym e-sklepie.

 

Coraz więcej wysokich zagonów

Grupa Hortus obchodzi w tym roku 10. rocznice swojego powstania. Jest pierwsza zarejestrowana i jedyna funkcjonującą od tak wielu lat grupa, obecnie już organizacja producencka, w sektorze roślin jagodowych, z dominującymi w uprawie truskawkami. Na uwagę zasługuje bardzo wysoka jakość produkowanych tutaj owoców

 

Dobrze zapakowane

Producenci opakowań starają się być coraz bliżej plantatorów, dlatego właśnie w Olszamach koło Białobrzegów, czyli w zagłębiu produkcji sadowniczej, firma Schumacher Packaging Services (SPS) otworzyła w tym roku kolejne centrum dystrybucji opakowań kartonowych.

 

Odmiana na start

Niemieccy, a także polscy producenci truskawek 28 kwietnia w rejonie Hanoweru (Niemcy) uczestniczyli w Dniu Odmiany ‘Flair’, zorganizowanym przez firmę Flevoplant. W trakcie spotkania można było porównać tą odmianę z Clery’, czyli inną uprawianą tutaj wczesną truskawką.

 

Biologiczna ochrona upraw jagodowych

Firma Koppert, wdrażając na całym świecie rozwiązania z#zakresu ochrony biologicznej, organizuje dwa razy w#roku (wiosna i#jesienią) spotkania pod hasłem Strawberries expert meeting, na których jej pracownicy zajmujący się ochrona biologiczna truskawek wymieniają swoje doświadczenia i spostrzeżenia oraz planują nowe strategie działania.

 

Maszyny własnego pomysłu

Podczas wizyt w gospodarstwach, korzystających z doradztwa w ramach programu „Grupa Truskawkowa”, wielokrotnie spotykam się z rożnymi rozwiązaniami usprawniającymi prace na plantacjach truskawek. Producenci starają się je w jak największym stopniu zmechanizować, wykorzystując do tego celu dostępne na rynku maszyny i urządzenia oraz własna inwencje twórczo-konstrukcyjna.

 

Systemy ozonowania

W całym procesie produkcji owoców jagodowych, zwłaszcza gdy są one przeznaczane na eksport lub gdy wysyłka jest realizowana na dużą odległość, ważny element stanowi wykorzystanie metod, które pozwalają przedłożyć trwałość owoców. Ważny jest również sposób, w jaki owoce są traktowane po zebraniu, jak szybko będą schłodzone i czy wykonane zostaną dodatkowe zabiegi, np. ozonowanie.

 

Są truskawki, nie ma wiz

Producenci truskawek z okolic Czerwińska w powiecie płońskim od dawna borykają się z problemem związanym z zatrudnianiem ludzi z Ukrainy. Tematem ukraińskich pracowników zajęto się 10 czerwca podczas obrad senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Nowe rozwiązania w ochronie truskawek

Na tegorocznym spotkaniu 10 czerwca w Kozietułach, w ramach Forum Doradców Sadowniczych realizowanego przez firmę Bayer CropScience, sporo uwagi poświęcono ochronie truskawek przed chorobami grzybowymi.

 

Zezwolenia na prace dla cudzoziemców

W bieżącym wydaniu przedstawiam kilka ważnych informacji związanych z zatrudnianiem cudzoziemców na podstawie zezwolę na prace.

 

Po szwedzku na trzy sposoby

Warsztaty BerryTech 2014 dla producentów truskawek i# malin tym razem zostały zorganizowane przez firmę Haygrove 23 marca w Szwecji. Przeznaczone były dla skandynawskich plantatorów, którzy w ostatnich latach zwiększają powierzchnie uprawy roślin jagodowych w tunelach.

 

Zamieranie pędów na plantacjach malin

Ostatnie lata z bardzo łagodnymi zimami i wilgotną zarówno jesienią, jak i wiosną sprzyjały występowaniu różnego rodzaju patogenów grzybowych, w tym sprawców zamierania pędów.

 

Sytuacja na rynku mrożonych owoców

Tegoroczne spotkanie Krajowego Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw odbyło się 25 maja w Jadwisinie. W jego trakcie rozmawiano o przystąpieniu KSPOiW do Europejskiego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw (PROFEL) oraz o sytuacji na rynku mrożonych owoców.

 

Maliny w projekcie

Podczas przygotowań do projektu „Malinowe Factory” szczegółowo określone zostały miedzy innymi zasady uprawy malin. Przed posadzeniem roślin przeprowadzono analizę składu chemicznego gleby oraz wody używanej do nawadniania. W sezonie prowadzono także niezbędne zabiegi agrotechniczne, które prezentuje poniższe zestawienie.

 

Test odmian i materiału szkółkarskiego

Projekt „Malinowe Factory” , którego finał odbył się 31 maja w#gospodarstwie Katarzyny i Leszka Jakubiaków w Roguszynie koło Czerwińska nad Wisła, obejmował miedzy innymi test odmian i sadzonek, dostarczonych na potrzeby tego przedsięwzięcia przez 3 krajowe szkółki.

 

Wietrzenie tuneli

Wyróżnia się kilka stopni wentylacji, które trzeba dostosować do rodzaju uprawy. O tym, jak prawidłowo wietrzyć tunele oraz jak należy zabezpieczać konstrukcje przed nadejściem bardzo silnego wiatru, mówili specjaliści z firmy Haygrove Poland podczas finału „Malinowego Factory”.

 

Perspektywiczne zmiany w doborze odmian borówki

Dostępność odpowiednich gleb o korzystnych warunkach wodnych oraz relatywnie taniej siły roboczej, a także stosunkowo niski poziom kosztów produkcji pozwoliły Polsce stać się ważnym producentem borówki na kontynencie europejskim. Czy teraz przychodzi czas na zmianę uprawianych odmian?

 

Perspektywy borówkowego biznesu (cz. II)

Na tegorocznej Konferencji Borówkowej w Starachowicach (21 marca) poruszane były zagadnienia związane z nowymi możliwościami uprawy krzewów borówki w pojemnikach oraz z nawożeniem, a także dotyczące sposobów ograniczenia kosztów produkcji. Ważnym dla producentów tematem była tez kwestia zagospodarowania owoców.

 

Na 10. kilometrze

W województwie podlaskim, na trasie między Szudziałowem a Sokółką, położona jest jedna z plantacji borówki wysokiej (około 150 ha) rodziny Wilczewskich. Podobnie jak w rodzinnych Białousach, widać ciągły rozwój – ostatnio zwiększa się powierzchnia zajęta pod uprawy borówki w pojemnikach, przybywa również kwater przykrytych daszkami.

 

Producenci czarnych porzeczek w międzynarodowej organizacji

W niemal każdej branży ważną role odgrywają organizacje non-profit, które maja wpływ na tworzenie warunków działania dogodnych dla uczestników danego sektora. Tych, którzy uprawiają czarna porzeczkę, na poziomie krajowym jednoczy Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP), a w skali międzynarodowej – Międzynarodowe Stowarzyszenie Porzeczki Czarnej (ang. International Blackcurrant Association – IBA) o czym informuje nas Bill Floyd pełniący funkcje głównego menedżera IBA.

 

Nowe wyzwania dla branży

Na początku czerwca (2.-6.06.) w Białowieży odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa. Miała niezwykły charakter, gdyż była okazją nie tylko do pogłębienia wiedzy o uprawie czarnych porzeczek, ale również do umocnienia naszej pozycji lidera w tym sektorze produkcji.

 

Przyszłość porzeczki czarnej w Polsce

Szacuje, że towarowa produkcja czarnej porzeczki na świecie wynosi około 180 tys. ton, w tym około 100 tys. ton pochodzi z Polski. Około 90% tych owoców produkuje się w Europie. Nasz kraj zajmuje zdecydowanie pierwsze miejsce na świecie w towarowej ich produkcji. Dotyczy to także produkcji przetworów z owoców tego gatunku.

 

Globalne zmiany na rynku owoców jagodowych

Tegoroczny, piaty już Kongres Jagodowy (Global Berry Congress) odbył się 8 kwietnia w Amsterdamie. Z pewnością nie bez powodu uczestnicy tym razem zawitali do Holandii, gdyż kraj ten ma imponujące tradycje handlowe i jest liderem innowacyjności w sektorze produkcji owoców i warzyw.

 

Co w soku piszczy?

Tegoroczne sympozjum Krajowej Unii Producentów Soków odbyło się w dniach 14-16 maja w Krakowie. Pierwszego dnia omawiano problemy dotykające producentów koncentratów i soków owocowych, mówiono także o szansach, jakie rysują się przed ta branża.

 

Perspektywiczne gatunki

Otwierając 24 czerwca XVII Dzień Otwartych Drzwi w#Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach prof. Franciszek Adamicki z Instytutu Ogrodnictwa (IO) w Skierniewicach mówił: – Wydarzenie to daje sadownikom nie tylko możliwość spotkania przedstawicieli świata nauki, lecz także zapoznania się z prowadzonymi badaniami, które są wdrażane do praktyki. Tym samym przyczynia się do rozwoju produkcji sadowniczej.

 

 

Rokitnik (cz. III) powszechnie uprawiany na świecie

W wielu krajach rokitnik jest gatunkiem uprawianym na dużą skale produkcyjna. Informacje i dane dotyczące uprawy, produkcji owoców, ich przetwórstwa i marketingu uzyskano podczas 6. Międzynarodowej Konferencji Rokitnikowej (ISA) w Poczdamie w Niemczech.

 

Nie dajmy się!

KSPCP uprzejmie informuje wszystkich producentów, że niektóre przetwórnie proponują i pewnie będą nadal proponowały podpisanie kilkuletnich kontraktów z ceną 1 zł/kg porzeczki. Jak widać, „akcja” wdrożenia w tym sezonie niespotykanych dotychczas, rażąco niskich cen przygotowana była już dawno, być możne nawet zimą. Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, producenci porzeczki i owoców innych gatunków, apelujemy do Was – nie dajcie się wciągnąć w niecne gry przemysłu…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułAntraknoza – ryzyko rośnie
Następny artykułIV Dni Otwarte Truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj