Jagodnik 2/2017 już w sprzedaży



Dla producentów owoców jagodowych dążenie do perfekcji skierowane jest na uzyskiwanie wysokich plonów i jak najlepszej jakości owoców. Czynników, które mają na to wpływ, jest bardzo dużo, ale w tym numerze Jagodnika skupiliśmy się na diagnostyce i monitorowaniu stanu odżywienia roślin. Jak zwykle sporo miejsca poświęcamy na nowości z zakresu wprowadzanych do uprawy odmian oraz technologii uprawy.

Nagrody za innowacyjne produkty na TSW 2017

Tegoroczna, już VII, edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa (11-12 stycznia) okazała się niezwykle udana. Dopisali wystawcy, ale najważniejsze – zwiedzający. Podczas inauguracji już po raz czwarty wręczono Nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka.

 

Opracowywanie harmonogramów nawożenia truskawki

Precyzyjne nawożenie dokorzeniowe jest podstawowym i najważniejszym sposobem dostarczania roślinom składników pokarmowych. Podstawą optymalnego nawożenia jest oparcie bilansowania składników pokarmowych na wynikach analizy chemicznej gleby, obrazującej jej aktualna zasobność.

 

Jak badać wodę i glebę

Odpowiednio przeprowadzone analizy gleby i wody umożliwiają stworzenie precyzyjnego planu nawożenia lub wskazują na konieczność wprowadzenia dodatkowych rozwiązań. Przeważnie prowadzą do oszczędności w wydatkach na nawożenie.

 

Jak zweryfikować nawożenie w trakcie sezonu?

Różnorodność systemów uprawy krzewów jagodowych sprawia, że nie można udzielić na powyższe pytanie jednej odpowiedzi. Regularna weryfikacja sposobu żywienia roślin może jednak przynieść wymierne korzyści. W ostatnim czasie pojawiło się kilka ciekawych sposobów kontrolowania nie tylko aplikacji nawozów, ale też i ich wpływu na rośliny.

MallingTM Centenary’ – odmiana wiodąca prym

Gdy wybrana odmiana truskawek zyskuje znaczną popularność pośród plantatorów zaledwie w ciągu kilku lat, co wydarzyło się w przypadku ‘MallingTM Centenary’, dowodzi to jej niebagatelnych walorów.

 

 

Chemiczne zwalczanie chwastów wiosną

Na plantacjach truskawek konieczne jest ograniczenie konkurencyjności chwastów do takiego poziomu, który zapewni uprawianym roślinom prawidłową kondycje i dobre plonowanie. Nadmierne zachwaszczenie powoduje bezpośrednie i pośrednie straty w plonach, a jego niekorzystny wpływ może być przeniesiony także na następny sezon wegetacyjny.

W niemieckiej szkółce jagodowej

Firma Kraege została założona ponad 50 lat temu. Od początku specjalizowała się w produkcji sadzonek truskawek, których mateczniki w minionym sezonie zajmowały przeszło 160 ha. Przedsiębiorstwo podzielone jest na dwa działy, jeden odpowiada za produkcje sadzonek dla profesjonalnych odbiorców, a drugi pracuje na potrzeby centrów ogrodniczych.

Skuteczna ochrona truskawek (cz. II). Przygotowanie do zabiegów

Dla wielu plantatorów pojęcie prawidłowej ochrony roślin jest związane z samą skutecznością określonego środka używanego w danym momencie. Często spotykam się z obiegową opinią producentów truskawek „iż dany preparat nie działa”. Gdy zgłębimy to zagadnienie, często zdarza się, że w opisywanej przez producenta sytuacji jest, tak zwane, drugie dno.

Odmiany tradycyjne czy powtarzające, co wybrać?

W niniejszym artykule postaram się przybliżyć zalety oraz wady uprawy odmian truskawek tradycyjnych, a także tych powtarzających owocowanie. Opisywane przeze mnie uprawy prowadzone są w Szkocji, w tunelach foliowych typu Seaton System (brzegi folii na stałe zakopane w ziemi), na rusztowaniach, z wykorzystaniem mat kokosowych.

 

Nowe możliwości ochrony

Grudniowe spotkanie, zorganizowane przez firmę Bayer w ramach forum Doradców Sadowniczych, było dobra okazja nie tylko do podsumowania sezonu 2016, ale też do przekazania informacji o nowych produktach, jakie wzbogacą portfolio koncernu w 2017 roku.

 

Malinowe Factory – po dwóch latach obserwacji (cz. I)

W 2016 roku w projekcie Malinowe Factory kontynuowano ocenę kilkunastu odmian maliny w tunelowej uprawie w gruncie. Po dwóch latach prowadzenia projektu można pokusić się o kilka wniosków obejmujących zagadnienia związane z zakładaniem plantacji, systemem pielęgnacji gleby, przydatnością technologii uprawy maliny pod osłonami w warunkach polskich oraz wyborem odmiany.

Mocniejsze i większe konstrukcje tunelowe

W Wielkiej Brytanii przeniesienie produkcji owoców jagodowych pod osłony podyktowane było potrzebami rynku, który oczekiwał zarówno owoców coraz lepszej jakości, jak również wydłużenia okresu ich podaży. Firma Haygrove posiada obecnie na Wyspach Brytyjskich 184 ha upraw roślin jagodowych, a oprócz tego rozwija te produkcje w innych częściach świata.

Odmiany powtarzające owocowanie a oczekiwania rynku (cz. II)

W pierwszej części materiału (Jagodnik 1/2017) przedstawiłam informacje na temat wymagań stawianych przez plantatorów oraz odbiorców owoców odmianom maliny powtarzającym owocowanie. Poniżej skupiam się na najnowszych wynikach hodowli maliny prowadzonej w Polsce.

 

Bezpieczne nawożenie malin

Druga edycja targów Vege Fruit Expo 2016 odbyła się w Lublinie w dniach 22-23 listopada. Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja pt. „Nowoczesna uprawa malin w Polsce i w Europie”, zorganizowana podczas tej sadowniczo-warzywniczej imprezy przez firme Yara Poland.

 

Siatki w strategii ochrony przed muszką plamoskrzydłą

We włoskiej prowincji Trydent produkcja owoców jagodowych prowadzona jest w niewielkich, lecz specjalistycznych gospodarstwach. Chętnie uprawiana jest tam miedzy innymi borówka wysoka, która przy odpowiednim prowadzeniu i pielęgnacji daje satysfakcjonujące plantatorów plony.

 

Nowe możliwości zwalczania muszki plamoskrzydłej

Włochy były jednym z pierwszych europejskich krajów, w którym w 2008 roku stwierdzono obecność Drosophila suzukii. Od tamtej pory rozpoczęły się poszukiwania najskuteczniejszej metody jego zwalczania. W 2016 roku włoska firma Bioplanet wprowadziła na rynek produkt przeznaczony do biologicznej walki z muszką plamoskrzydłą, zawierający błonkówke Trichopria drosophilae.

Ciecie borówki ma niebagatelne znaczenie

Cięcie krzewów borówki wysokiej to jeden z najważniejszych zabiegów mających wpływ na coroczne plonowanie i wysoką jakość uzyskiwanych owoców. Wymaga jednak zarówno pewnej wiedzy, związanej ze specyfika wzrostu i plonowania poszczególnych odmian, jak też oceny potencjału plonotwórczego samych krzewów.

Czy produkcja czarnej porzeczki w Polsce może być opłacalna?

Bodźcem do napisania tego artykułu było pytanie: czy przed porzeczką czarną w Polsce jest przyszłość i jaka ona może być?

 

 

 

Wybrane aspekty ochrony prawnej odmian roślin – ochrona krajowa

Ochrona prawna odmian roślin gwarantuje właścicielowi odmiany możliwość wyłącznego korzystania z odmiany przez hodowce przez 25 lub 30 lat. Wyłączne korzystanie przez hodowce przejawia się w możliwości zarobkowego rozmnażania roślin danej odmiany i ich sprzedaży. Każde nielegalne korzystanie z tego można zwalczać przy użyciu określonych przez prawo środków.

Co nowego w sprzęcie do uprawy jagodowych?

W halach Exhibition Centre w Karlsruhe w dniach 14-16 listopada ub. r. odbyły się Europejskie Targi Truskawkowo-Szparagowe. Na tej specjalistycznej imprezie co roku prezentowane są nowe maszyny przeznaczone do uprawy truskawek. Niektóre spośród nich przydatne są także w uprawie krzewów jagodowych.

Nowe spojrzenie na haskap

Nazwa haskap wywodzi się od określenia stosowanego przez rdzenną ludność zamieszkującą Hokkaido, wyspę na północy Japonii. To właśnie stamtąd pochodzą uprawne formy wiciokrzewu Lonicera sp., nazywane potocznie jagoda kamczacka.

Ovocowy smak lata

Promienie słońca, radosne pikniki w gronie przyjaciół, pyszne domowe ciasto z owocami lata, długie, ciepłe wieczory… Te wszystkie przyjemne chwile można zamknąć w jednym smaku – smaku truskawki. Dawać radość i smak lata. Takie było nasze marzenie na początku 2013 roku. A truskawka była właśnie tym owocem, który w pełni spełniał ten warunek. Nasz plan wciąż się urzeczywistnia…







Poprzedni artykułSterowanie klimatem w uprawach jagodowych
Następny artykułEksport mrożonych malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj