W dniach 19-22.09.2019 odbyła się Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show w Bednarach . Impreza ta jest postrzegane przez wielu rolników za miejsce gdzie można spotkać najnowsze maszyny i urządzenia do produkcji rolniczej i nie tylko. Podczas targów firma MCMS Warka zaprezentowała prototyp Inteligentnego Pielnika Rzędowego IPR-3
Urządzenie przeznaczone jest do upraw rzędowych zarówno sadowniczych takich jak truskawki oraz znajdzie również zastosowanie w takich uprawach jak kapusta, seler, burak, kalafior i wiele innych. Sterowane odbywa się za pomocą kamer 3D. Trójwymiarowy System Detekcyjno-Decyzyjny (TSDD) umożliwia automatyczne rozpoznanie chwastów od uprawianego gatunku na polu. Po czym sygnał przesyłany jest do silników, następnie za pomocą elementu roboczego, którym są pazury wykonuje ruch w kierunku rzędu celem usunięcia chwastu między roślinami w rzędzie, a następnie powraca do pierwotnej pozycji omijając właściwą roślinę. Do usuwania chwastów wzdłuż rzędu służą elementy pasywne jakimi są redlice. Zaprezentowane urządzenie jest pierwszym tego typu urządzeniem w ofercie firmy z Warki. Skuteczność pielnika to ok 96%. Cały czas jednak trwają prace nad udoskonaleniem maszyny przy współpracy m.in. Politechniki Warszawskiej. Maksymalna głębokość pielenia to 30 mm. Pielnik wyposażony został w możliwość regulacji rozstawu pracy sekcji roboczych od 300 mm do 850 mm. Prezentowany prototyp jest wyposażony w trzy sekcje robocze. Pielnik jest połączany do TUZ-u ciągnika, napędzany jest od WOM ciągnika. Zapotrzebowanie mocy IPR-3 to ciągnik o mocy około 30 KM. Prędkość pracy to około 5 km/godzinę, przy takiej prędkości urządzenie jest w stanie wyeliminować zachwaszczenie do 3 ha/godzinę. Wydajność pielnika jest orientacyjna i tak naprawdę zależy od gęstości nasadzeń, rozstawu rzędów oraz liczby zamontowanych sekcji roboczych. Jak nas poinformował przedstawiciel firmy MCMS Warka, pierwsze egzemplarze pojawią się w sprzedaży za kilka miesięcy, cena jest jeszcze nie znana ze względu na trwające prace nad udoskonaleniem prototypu.
Prototypowy pielnik to ciekawa koncepcja szczególnie w czasie kiedy na runku jest coraz większy problem z pracownikami sezonowymi. Największa korzyść to z pewnością prowadzenie upraw bez konieczności stosowania środków chwastobójczych. Dzięki temu znajdzie się wielu chętnych do zakupu IPR-3 wśród rolników, którzy prowadzą swoje gospodarstwa metodami ekologicznymi.
SUPER.Tylko wydajność przy tej prędkości to troszkę zawyżona…
Praktyka pokaże co to za CUDO. Oczywiście trzymam kciuki. Jeśli cena nie przekroczy 15.000 zł to się skuszę.