III Jagodowe Mistrzostwa Świata w piłce nożnej wygrały Polskie superowoce




18 września na błoniach PGE Narodowego odbyły się III Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Zwycięzcą turniej jest drużyna polskich producentów truskawek, którą stworzyli zawodnicy z trzech najważniejszych regionów upraw: Czerwińska nad Wisłą, regionu Grójecko-Wareckiego i Lubelszczyzny. Drugie miejsce drugie zajęli polscy plantatorzy borówek, trzecie – malin, czwarte – czarnej porzeczki.

Turniej promuje owoce jagodowe, integrację branży i aktywny styl życia. Wśród dopingujących rodziny plantatorów i uczestnicy sportowo-rodzinnego pikniku z okazji Narodowego Dnia Sportu.

Jagodowe Mistrzostwa Świata w piłce nożnej odbywały się na błoniach Stadionu Narodowego

Truskawki najlepsze!

Tytuł zdobyła drużyna plantatorów truskawek (3 mecze, 3 zwycięstwa, bilans bramkowy 9:1).
Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny borówek (2. miejsce), malin (3. miejsce) i czarnej porzeczki. Oto wyniki rozegranych meczy:

Bilans meczy
Maliny – Borówki  3:1
Truskawki – Porzeczki  4:0
Borówki – Porzeczki  2:0
Maliny – Truskawki  0:3
Truskawki – Borówki  4:0
Porzeczki – Maliny  0:5

W skład drużyny borówkowej weszli producenci z kilku regionów. Drużynę zorganizowały Natalia Wasiak, Katarzyna Grzegrzółka-Parafiniuk i Dominika Kozarzewska, szefowe Fundacji Promocji Polskiej Borówki. W drużynie borówkowej zagrały też panie.

Jagodowe Mistrzostwa Świata – drużyna BORÓWEK


Drużynę broniących tytuł plantatorów malin wystawiła Lubelszczyzna. To największy na świecie region produkcji, z którego pochodzi 75% krajowych zbiorów malin. Liderem od lat budującym malinową drużynę jest Horti Team i dr Paweł Krawiec, producent i promotor owoców jagodowych.

Jagodowe Mistrzostwa Świata – drużna MALINY


Reprezentację „porzeczek” wystawiło Polskie Stowarzyszenie Plantatorów Porzeczek. Jej liderami są Zbigniew Chołyk, członek Core Team i lider zespołu ds. promocji postaw, oraz dr Piotr Baryła, prezes PSPP oraz wykładowca na UP w Lublinie.

Jagodowe Mistrzostwa Świata – drużyna PORZECZKI



Jagodowa polska potęgą i na plantacji i na boisku
Super impreza łącząca ideę sportowej rywalizacji z promocją owoców jagodowych. Wszystkie drużyny jagodowe reprezentują wysoki poziom. Żeby wybrać trzeba było zacząć treningi nierzadko dwa lata temu i mieć w swoich szeregach tak fenomenalnych plantatorów truskawki, i jednocześnie zawodników, jak Szymon Kamiński, Adam Borzęcki, bracia Mateusz i Adam Maruszewscy. Sięgnęliśmy po upragniony triumf. Niebagatelny udział w wygranej miał doping Alberta Zwierzyńskiego i wszystkich plantatorów truskawki. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim polskim finalistom – mówi dr hab. Zbigniew Jarosz, dyrektor Instytutu Produkcji Ogrodniczej na UP w Lublinie, Doradca Jagodowy i jeden z liderów zwycięskiej drużyny. 
Bardzo cieszymy się ze srebrnych medali i poprawienia wyniku drużyny borówek z poprzednich Jagodowych Mistrzostw Świata. Tak naprawdę najważniejsza jest promocja spożycia owoców i integracja branży. Nasze pierwsze spotkanie na boisku kilka lat temu z czasem zaowocowało decyzją o wspólnej promocji naszych owoców formie „jagodowej sztafety”. Więc tak naprawdę wszyscy gramy do jednej bramki: chcemy uświadomić Polkom i Polakom, że dobra forma zaczyna się w kuchni, także od codziennej filiżanki owoców jagodowych – powiedziała Dominika Kozarzewska, Prezes Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”, Członek Zarządu Fundacji Promocji Polskiej Borówki i jedna z menedżerek zespołu borówek. 



Zagrali już po raz trzeci
Mistrzostwa rozgrywane są od 2018 roku. Pierwszy turniej rozegrano 15 czerwca w Nowej Wsi, w gminie Warka. Drugi 14 czerwca 2019 roku na boiskach przy Arenie Lublin. O tytuł walczyli plantatorzy borówek, malin, truskawek i porzeczek – owoców, w produkcji których należymy do światowej elity.
Organizatorem I Jagodowych Mistrzostwa Świata była Fundacja Promocji Polskiej Borówki. Event był skromny, ale pokazał pasje i możliwości współpracy w gronie producentów różnych gatunków owoców jagodowych.
II Mistrzostwa w 2019 roku patronatami objęły m.in. światowe organizacje plantatorów International Blackcurrant Association oraz International Blueberry Organization. W Lublinie obok turnieju plantatorów rozegrany został turniej z udziałem drużyn lubelskich szkół podstawowych (U-13).
Tegoroczny turniej odbył się w cieniu PGE Narodowego i w ramach Narodowego Dnia Sportu. Jest okazją do integracji i promowania sukcesów producentów i przetwórców.

Wielka promocja zdrowego stylu życia
W turnieju biorą udział plantatorzy reprezentujący 4 gatunki owoców jagodowych uważanych za najlepiej pasujące do „osób regularne uprawiających sport”. Wg. badań Kantar Public borówkę i truskawkę uważa za taką 17% Polaków, czyli 5,5 konsumentów. Malinę i porzeczki odpowiednio 4,8 mln i 4,2 mln osób.
Warto odnotować, że konsumpcja borówki rośnie o 8% rocznie. Je borówkę już 80% Polaków (26 mln konsumentów), a ponad 8 mln spożywa jej więcej niż kilogram rocznie. Borówka jest synonimem zdrowia i również w Polsce ulubionym owocem dietetyków. 8% uważa, że naszą borówkę powinniśmy promować za granicą jako wizytówkę polskiego rolnictwa.
Malina to owoc, w produkcji którego przez lata byliśmy światowym liderem i którego sprzedaż spektakularnie rośnie. W lipcu padł historyczny rekord. Spożycie deklarowało aż 53% populacji, tj. 17,2 mln dorosłych Polaków.
Przypomnijmy, Polska jest największym producentem czarnej porzeczki. Polskim plantatorom zawdzięczamy ponad połowę światowej produkcji. Wielu powodów do radości dostarcza producentom również czerwona porzeczka. Jest dziś najczęściej spożywanym owocem przez 8,4 mln tych, Polaków, którzy „czują się młodziej”. Deklarują, że czują się młodsi niż ich metryka. Młodsi, czują się bardziej zdrowi, witalni i optymistyczni.



Zadanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! Edycja IV”. 
Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 







Poprzedni artykułZbiór borówki kombajnem Karen
Następny artykułPolska to światowy gigant w produkcji aronii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj