W tym roku Global Berry Congress miał formułę zdalną. Wydarzenie odbyło się 10 grudnia 2020 roku. Organizatorzy imprezy z Eurofruit zadbali o możliwość nawiązywania kontaktu z firmami z branży. Główną atrakcją eventu była konferencja. Wykłady trwały równolegle w 3 panelach.
Ważne kwestie branżowe
W pierwszym panelu poruszono wiele zagadnień związanych z funkcjonowaniem sektora owoców miękkich w Europie i na świecie. Wiele uwagi poświęcono kwestii zrównoważonego rolnictwa. Temat ten poruszany był przez prezenterów z Wielkiej Brytanii, Holandii a także Chile. Druga sesja tego panelu dotyczyła nowych trendów i możliwości rynkowych. Ta część Global Berry Congress posłużyła za platformę do rozważań nad wariantami zaopatrzenia Europejskiego rynku w owoce jagodowe. Uczestnicy przedyskutowali także możliwości jakie niesie ogrodnictwo wertykalne czy instrumenty, dzięki którym produkcja jagodowych staje się coraz bardziej precyzyjna. W trzeciej części pierwszego z paneli konferencyjnych mówcy poruszyli sprawy związane z ograniczeniem odpadów poprzez prognozowanie wielkości zbiorów czy pakowanie jagód lepiej spełniające oczekiwania konsumentów. W ostatniej odsłonie pierwszego panelu eksperci próbowali przewidzieć możliwe kierunki rozwoju branży. Szczególnie dużo uwagi poświęcili produkcji borówki w RPA. Przekazali też pewne informacje związane z hodowlą nowych odmian i nowymi koncepcjami uprawy poszczególnych gatunków.
Inspiracje i innowacje
Taki tytuł miał drugi z konferencyjnych paneli. W jego pierwszej części mówiono o utrzymaniu wysokich standardów w produkcji owoców jagodowych. Chodziło zarówno o zagadnienia jakościowe jak i kwestie związane z transparentnością produkcji. W drugiej sesji specjaliści przyjrzeli się potencjałowi krajów, które dziś nie należą (jeszcze) do czołówki producentów jagodowych w Europie. Rozmowy dotyczyły potencjału Mołdawii i Ukrainy. Niektórzy z ekspertów sporo uwagi przy tym poświęcili nowym trendom i koncepcjom monitorowania standardów jakości w całym łańcuchu dostaw. Trzecia i ostatnia sesja drugiego panelu była szczególnie ciekawa dla plantatorów malin. Kończący ją wykład dotyczył bowiem najnowszych osiągnięć w hodowli odmian tego właśnie gatunku. Zaprezentowano w nim holenderskie osiągnięcia.
Znaczenie oryginalności produktu na Global Berry Congress
Oryginalność, przykuwanie uwagi, rozpoznawalność – te cechy produktu jednostkowego stały się przedmiotem rozmów w trzecim panelu podczas Global Berry Congress. Nie dziwi zatem, że wiele uwagi poświęcono pakowaniu owoców. Swe stanowisko i opinie na temat konfekcjonowania jagód zaprezentowali przedstawiciele 4 dużych producentów opakowań jednostkowych. W panelu tym dyskutowano także o nowych technologiach wkraczających na europejskie plantacje. Zaprezentowano m.in. zagadnienia związane z mechanizacją zbiorów owoców czy bezglebową uprawą krzewów. Jedna z sesji została z kolei poświęcona w całości przechowalnictwu owoców oraz zapewnianiu im dobrych warunków w obrocie handlowym.
Więcej w czasopiśmie Jagodnik
Global Berry Congress to ważne wydarzenie w branży owoców jagodowych. W tegoroczną edycję zaangażowało się 14 sponsorów oraz 25 wystawców. Podczas dnia konferencyjnego głos zabrało 40 prelegentów. Najciekawsze wystąpienia zrelacjonujemy dla Państwa szczegółowo na łamach czasopisma „Jagodnik”.