Funkcjonalne i skuteczne



Z najnowszą inwestycją firmy Intermag – nowym centrum badawczo-rozwojowym – mogli zapoznać się uczestnicy konferencji prasowej zorganizowanej przez to przedsiębiorstwo 8 grudnia w Olkuszu. Jednym z priorytetowych kierunków rozwoju tej firmy są inwestycje w badania, w dużym stopniu wspierane przez fundusze unijne. Przedsiębiorstwo we wdrażaniu ich wyników współpracuje m.in. z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce.

Hubert Kardasz, prezes firmy Intermag
Hubert Kardasz, prezes firmy Intermag

We wszystkich realizowanych przez nas projektach stawiamy na funkcjonalności wprowadzanych rozwiązań. Najnowszą serią produktów, które w tym roku trafią do sprzedaży, będą mikrobiologiczne preparaty oferowane w linii Bactim. Zawarte w nich mikroorganizmy pozwolą na lepsze wykorzystanie zgromadzonych w glebie składników pokarmowych, wpływają również korzystnie na ograniczenie porażenia roślin przez wiele groźnych patogenów glebowych – mówił Hubert Kardasz, prezes firmy Intermag.

Wiesław Ciecierski z firmy Intermag
Wiesław Ciecierski z firmy Intermag

Jak informował Wiesław Ciecierski z tego przedsiębiorstwa, mimo że cały rynek nawozów i biostymulatorów w Polsce w 2016 roku, w porównaniu z 2014 r., odnotował znaczny spadek sprzedaży produktów, to w firmie Intermag zanotowano wzrost oraz zwiększenie jej udziału w krajowym rynku. Wyniki te udaje się nam osiągać poprzez oferowanie coraz ciekawszych i innowacyjnych produktów – mówił. Nowości nawozowe wprowadzane w tym roku do sprzedaży to Primus B+, specjalistyczny nawóz do zaprawiania materiału siewnego, dostarczający kiełkującym roślinom niezbędnych składników odżywczych. Produkt ten został wzbogacony o donasienny kompleks biostymulujący, intensyfikujący rozwój korzeni i siewek, co korzystnie wpływa na zwiększenie odporności roślin na suszę. Kolejnym wartym uwagi produktem jest Micro Plus Ultra, specjalistyczny nawóz w postaci ultragranulatu, przeznaczony do fertygacji upraw w podłożach inertnych, organicznych oraz w glebie. Każda jego granula zawiera taką samą ilość substancji odżywczych. Jest w 100% rozpuszczalny.

Piotr Lubaszka z firmy Intermag
Piotr Lubaszka z firmy Intermag

Firma Intermag w nadchodzącym sezonie planuje zwiększyć liczbę osób działających w głównych regionach produkcji sadowniczej. Zależy nam, aby pracujące u nas osoby były specjalistami i profesjonalnymi doradcami. Dzięki temu stajemy się partnerami w rozmowach z osobami korzystającymi z naszych produktów – mówił Piotr Lubaszka z tej firmy. Za coraz ważniejsze źródło przekazywania informacji pracownicy firmy uważają internet, stąd np. projekt Akademia Nawożenia Intermag, w ramach którego przygotowywane są filmy instruktażowe. W firmie rozwijane są również działania związane z badaniem materiału roślinnego pochodzącego z gospodarstw jej klientów, w ramach Klubu Agroinnowatora.

 Radosław Wilk z Politechniki Wrocławskiej
Radosław Wilk z Politechniki Wrocławskiej

Informacje o pozytywnych wynikach zastosowania wprowadzonego w ubiegłym roku i dobrze przyjętego przez rolników w kraju i zagranicą preparatu Bactim Słoma przedstawił Radosław Wilk z Politechniki Wrocławskiej. W prawidłowym wykorzystaniu znajdujących się w glebie składników ważną rolę odgrywają obecne w niej mikroorganizmy. W celu optymalizacji funkcjonowania i zdrowotności systemu korzeniowego zostały wyselekcjonowane mikroorganizmy, które poprawiają te właściwości. Biopreparaty są to biologiczne konsorcja składające się z żywych organizmów i związków biologicznie aktywnych, produkowane w procesach biotechnologicznych. W produkcie Bactim Słoma znajdują się wyselekcjonowane szczepy bakterii Bacillus subtilis i Bacillus licheniformis wyspecjalizowane w szybkiej i efektywnej dekompozycji resztek pożniwnych nawet w bardzo niskiej temperaturze. Bakterie produkują mieszaninę specyficznych enzymów oraz związków organicznych, które odpowiadają m.in. za reakcję rozkładu celulozy do prostych związków odżywczych dla roślin. Organizmy te dodatkowo udostępniają uwsteczniony fosfor, co wzmacnia ich potencjał w promowaniu wzrostu roślin.

 Marcin Oleszczak z firmy Intermag
Marcin Oleszczak z firmy Intermag

W tym roku firma Intermag poszerza ofertę swoich produktów mikrobiologicznych o takie preparaty, jak: Bactim Starter, Bactim Mixer, Bactim Ruter, Bactim Fertimax, Bactim Receptor oraz Bactim Vigor. Jak informował Marcin Oleszczak z tego przedsiębiorstwa, Bactim to cała gama produktów, które można ze sobą łączyć „jak klocki lego”, gdyż zawierają żywe organizmy, dobrze współdziałające ze sobą w glebie. Zostały one wyizolowane z rizosfery i namnożone, szczegółowo określono również ich właściwości, a następnie połączono w określonych kombinacjach, co pozwoliło opracować bardzo innowacyjne produkty. Przebadano je już szczegółowo w uprawach warzyw polowych, gdzie dały pozytywne efekty jeśli chodzi o wielkość i jakość plonu – różnice w stosunku do poletek kontrolnych sięgały czasami nawet kilkudziesięciu procent. Jak informował M. Oleszczak, zastosowanie tych produktów pozytywnie wpływało na strukturę fizyczną gleby. Spowodowała to obecność grzybów z rodzaju Glomus., które jak się wydaje, po zastosowaniu w glebie dają lepsze efekty niż preparaty zawierające kwasy humusowe. Została już opracowana pełna metodyka stosowania tych produktów w uprawie takich gatunków warzyw, jak: cebula, marchew, pietruszka, papryka, kapusta, por czy seler. Preparaty te powinny również sprawdzić się w uprawach sadowniczych, np. Bactim Mixer w uprawie truskawek na etapie produkcji sadzonek doniczkowanych. Z kolei Bactim Vigor i Bactim Receptor mogą być również używane do fertygacji i korzystnie wpływać na plonowanie uprawianych roślin. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że truskawki pochodzące z mikoryzowanych plantacji będą smaczniejsze. Produkty te pozwalają też ograniczyć populację patogenów występujących w glebie. Wraz z coraz lepszym poznawaniem tego, co jest w glebie, potrafimy produkować coraz lepsze produkty wpływające na to, co się w niej znajduje i w jakim stopniu mogą to wykorzystywać uprawiane na takim stanowisku rośliny – konkludował M. Oleszczak.







Poprzedni artykułZezwolenie na pracę sezonową dla obywateli Ukrainy – najprawdopodobniej nie od 1 stycznia 2017 roku. Zarys planowanej procedury.”
Następny artykułZwiększony eksport borówek dzięki lepszej infrastrukturze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj