ExpoSe i expoDirect rekordowo duże

ExpoSe, Karlsruhe

W czasie tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Szparagowo-Truskawkowych (ExpoSE) połączonych z targami marketingu bezpośredniego (expoDirect) swoją ofertę zaprezentowało rekordowo dużo bo aż 406 wystawców, a targi odwiedziło 6100 osób. Ten 10% wzrost liczby wystawców względem ub. roku oraz większa liczba odwiedzających umacnia organizatorów w przekonaniu, że odbywające się w Karlsruhe targi są wiodącymi jeśli chodzi o sektor szparagów i truskawek w Europie.

Szacuje się, że w targach uczestniczyło około 1500 osób spoza Niemiec i byli to głównie goście z Holandii, Polski, Wielkiej Brytanii, Francji i Szwajcarii. Po raz pierwszy targi odwiedzili również producenci z USA. Jak informował Simon Schumacher, zarządzający targami, ważną częścią prezentowanej oferty były rozwiązania pozwalające ograniczyć koszty pracy, zarówno w uprawie szparagów jak i truskawek. W przypadku maszyn do zakładania plantacji były to urządzenia pozwalające na precyzyjne formowanie różnego rodzaju zagonów, rozkładanie folii czy sadzenie roślin.
Expose, oikos.tv
Wyjątkowo duża była oferta firma oferujących maszyny pozwalające usprawnić zwijanie lub rozwijanie folii czy agrowłókniny używanych do zabezpieczania plantacji na zimę lub wiosnę przeciowko przymrozkom.

Niektóre z prezentowanych maszyn będą się bardzo dobrze sprawdzać w zwijaniu szerokich, czasami na kilkanaście metrów agrowłóknin, które coraz chętnie stosowane są przez właścicieli dużych plantacji. Jeśli już mowa o samym zabezpieczaniu plantacji na zimę, coraz większą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju siatki polipropylenowe. Na targach można było spotkać kilku dystrybutorów tego typu materiału, który polecany jest do nakładania m.in. na agrowłókninę, dzięki czemu znacznie wydłuża się czas jej użytkowania.
Dodatkową zaletą siatek, jest fakt, że nie lubą wchodzić na nie jeleniowate, co pozwala ograniczyć dotkliwe dla wielu plantatorów uszkodzenia powodowane przez te zwierzęta. Przykrycie plantacji tego typu osłoną na zimę nie zapewnia tak dużego przyspieszenia wegetacji jak folia perforowana czy agrowłóknina, ale jeśli nie zależy nam na bardzo dużym przyspieszeniu terminu dojrzewania owoców, to tego typu osłona zapewnia dobre przezimowanie (zabezpiecza przed wiatrem) oraz korzystny mikroklimat dla roślin wiosną – lepszy dostęp światła i mniejsze problemy z nadmierną wilgotnością, a tym samym również z chorobami grzybowymi, co z kolei przekłada się na lepsze plonowanie i lepszą jakość zbieranych owoców.  


Z roku na rok zwiększa się liczba firm oferujących tunele foliowe. Na stoiskach kilku z firm, w tym znanej w Polsce firmy Haygrove, promowano m.in. tunele o kształcie gotyckim, które budowane są z grubych rur o średnicy około 60 mm. Te przy zastosowaniu kształtu gotyckiego i odpowiednim stężeniom stają się bardzo wytrzymałymi konstrukcjami, które pozwalają zostawić folię na zimę. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także różnego rodzaju automatyczne lub półautomatyczne wietrzenia tuneli, które z jednej strony pozwalają na lepsze sterowanie klimatem w tunelach foliowych, a z drugiej ograniczają nakłady na robociznę. Po raz pierwszy na targach prezentowała się firma WDK Tunels, która promowała z koleii lekkie konstrukcje. Te w przekonaniu Wojciecha Kubajka z tego przedsiębiorstw, nie są odporne na opady śniegu, ale mają atrakcyjną ceną i pozwalają stosunkowo tanio zabezpieczyć przed deszczem lub nadmiernym słońcem czy gradem duże powierzchnie uprawy truskawek czy malin.


Jak zwykle swoją ofertę na targach prezentowało wielu producentów materiału szkółkarskiego. W przypadku truskawek, firma Flevoplant zaprezentowała po raz pierwszy nową, późno dojrzewającą odmianę z realizowanego w tym przedsiębiorstwie programu hodowlanego o nazwie 'Faith’. Odmiana ta jest plenna i ma atrakcyjne, bardzo smaczne owoce. W przypadku czarnych porzeczek, nową, deserową odmianę prezentowano na stoisku firmy Vissers, tą kreacją jest 'Black Pearl’. Jedną z tegorocznych targowych nowości w sektorze malin była owocująca latem odmiana 'Glen Dee’. Jej rośliny prezentowała holenderska firma Van Del Elzen. Ta nowa, szkocka odmiana malin, dojrzewa około 5-7 dni po 'Glen Ample’, jest jednak od niej plenniejsza i ma dobrą jakość owoców o długiej trwałości w obrocie towarowym. Na targach swoją ofertę prezentowały również firmy oferujące krzewy borówki amerykańskiej. Jak informował Leon Schrijnwerkers z firmy Schrijnwerkers dobrze oceniane są nowości takie jak 'Aurora’ czy 'Liberty’, coraz lepiej mówi się także o odmianie 'Huron’, której owoce wcześnie dojrzewają i mają atrakcyjne, trwałe w obrocie towarowym owoce.  (Więcej informacji z tych targów będzie można przeczytać w czasopismie Jagodnik 1/2015 )

 

Więcej zdjęć w galerii







Poprzedni artykułExpoSe i expoDirect rekorodow duże
Następny artykułZwracam opakowania, dbam o bezpieczeństwo w gospodarstwie i środowisko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj