Próbę odpowiedzenia na to pytanie podejmuje w kolejnej i ostatniej już części materiału przygotowanego przez Yara Poland, specjalista z Norwegii, Tore Frogner. Tore jest cenionym na całym Świecie doradcą ogrodniczym Yara International, związanym w szczególności z produkcją owoców miękkich. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, a przekazywane wnioski są oparte między innymi na wynikach otrzymanych z doświadczeń przeprowadzanych w jego własnym gospodarstwie.
Szczególną uwagę w prezentowanym materiale poświęca dwóm składnikom pokarmowym, którymi są azot i wapń. Ten pierwszy jest najbardziej plonotwórczym pierwiastkiem, jednak w szczególności w uprawie roślin jagodowych jego nadmiar może spowodować m.in.: większą podatność na choroby grzybowe.
Wapń z kolei jest elementem utożsamianym z jakością owoców. Odpowiednie zaopatrzenie roślin w ten składnik pokarmowy zmniejsza porażenie chorobami grzybowymi, jak również podatność na różnego rodzaju stresy biotyczne i abiotyczne.
Oprócz już wspomnianej próby odpowiedzenia na pytanie postawione w tytule, prelegent w prezentowanym materiale omawia wpływ poszczególnych form azotu i wapnia w nawożeniu truskawki. Przedstawia również gotowe rozwiązania nawozowe, które wkomponowują się w potrzeby pokarmowe tego gatunku.
Zachęcamy Państwa do obejrzenia ciekawego materiału i spojrzenia może trochę z innej perspektywy na najważniejsze rzeczy związane z nawożeniem truskawek.
W celu ustalenia precyzyjnych zaleceń nawozowych dostosowanych do konkretnej plantacji zapraszamy do kontaktu z Działem Doradztwa Ogrodniczego w firmie Yara
Więcej informacji dotyczących nawożenie truskawek znajdziecie na stronie firmy Yara poświęconej odżywianiu roślin jagodowych