W listopadzie 2023 roku Sakata Seed Corporation rozpocznie działalność mającą na celu komercjalizację odmian truskawek nadających się do uprawy szklarniowej i tunelowej rozmnażanych z nasion. Zdaniem kierownictwa koncernu, japońskie odmiany truskawek rozmnażane z nasion są cenione na całym świecie za swój wyjątkowy smak. Jednakże selekcje te charakteryzują się również niedostateczną trwałością pozbiorczą owoców, co stwarza problemy w zakresie możliwości transportu i okresu przez jaki mogą pozostawać w obrocie handlowym. Ważne w pracach hodowlanych będzie także zażegnanie ryzyka związanego z niektórymi chorobami jakie porażają w pewnych częściach świata truskawki japońskich odmian.

Działania trwają już od lat

Komercjalizacja, a więc wprowadzenie na rynek odmian japońskich będzie stanowić ukoronowanie dotychczasowego wysiłku hodowlanego, którego początków można doszukiwać się już w 2016 roku. To właśnie wówczas Sakata Seed Corporation zaczęła planować hodowlę truskawek a fizycznie rozpoczęła ją w 2018 r. Naszym celem jest wyhodowanie odmian truskawek, które zrównoważą wyjątkowy smak, charakterystyczny dla truskawek japońskich i łatwość transportu, a także posiadać będą odporność na choroby wymaganą na obszarach, na których są uprawiane – informują przedstawiciele zespołu Sakaty. Firma ta polskim ogrodnikom kojarzy się zapewne wyłącznie z nasionami odmian warzyw, zwłaszcza brokułów, a także  dyń, buraczków, cebuli, kapusty i innych jeszcze. Już niedługo jednak być może z jej oferty korzystać będą mogli plantatorzy truskawek. W 2017 roku Sakata Seed Corporation uzyskała pozwolenie na sprzedaż nasion i sadzonek truskawek odmiany Yotsuboshi F1 opracowanej przez prefektury Mie, Kagawa, Chiba i Kyushu Okinawa Agricultural Research Center. Były one oferowane głównie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, trochę na zasadzie sondowania rynku w celu oceny popytu w każdym z tych regionów.

Po co truskawki z nasion?

Przedstawiciele Sakaty zgadzają się, że tradycyjnie na całym świecie uprawia się wiele odmian truskawek rozmnażanych wegetatywnie z roślin rodzicielskich. Zauważają jednak, że taka propagacja wiąże się z kilkoma problemami. Pierwszym jest nakład pracy wymagany do zarządzania rośliną rodzicielską i zbierania młodych roślin, drugim ryzyko przeniesienia chorób z rośliny rodzicielskiej, a kolejnym ograniczenia dotyczące sezonowości przesadzania młodych roślin i  w ogóle prowadzenia prac hodowlanych.

W przypadku rozmnażania za pomocą rozłogów sezon na stworzenie młodych roślin jest ograniczony. Z drugiej strony, stosując rozmnażanie przez wysiew, łatwo jest kontrolować okresy siewu i pozyskiwania sadzonek. Dlatego też, oprócz zwykłej uprawy w szklarni czy tunelu, produkcja nasion możliwa jest również do przeprowadzenia w całkowicie zamkniętych fabrykach roślin, gdzie priorytetem jest wielkość obrotu i rentowność. Czynnik ekonomiczny jest tu zatem także brany pod uwagę. A zatem, aby rozwiązać te kwestie, Sakata opracuje odmiany truskawek powtarzające owocowanie, które można uzyskać z wysiewu nasion. Rozpoczęto już nawet próby produkcji na skalę towarową.

Fabryki roślin?

Japończycy tłumaczą co rozumieją przez to pojęcie i jakich korzyści oczekują po realizacji tej koncepcji. Całkowicie zamknięta fabryka roślin to obiekt pozwalający w pełni wykorzystać cechy truskawek rozmnażanych przez nasiona. W obiekcie tego typu sztucznie, ale i optymalnie zarządza się czynnikami takimi jak światło, temperatura i nawodnienie. Kolejną z zalet jest to, że szkodnikom i chorobom trudno jest przedostać się do fabryki, w przeciwieństwie do otwartych pól lub szklarni. Przeniesienie prac hodowlanych to tzw. fabryk roślin możliwe jest też dzięki temu, że produkcja sadzonek z siewu pochłania mniej miejsca niż tradycyjnie w Europie stosowana metoda oparta na rozłogach.

Czy to ma przyszłość?

Bardzo możliwe. Także niektórzy polscy specjaliści z zakresu hodowli truskawek pozytywnie wypowiadają się na temat pozyskiwania roślin z nasion. Dostrzegane są zalety takiej formy produkcji, choć niewiadomą pozostaje reakcja rynku na innowacyjny produkt. Niewykluczone jednak, że siewy truskawek to perspektywa mniej odległa niż może się dziś jeszcze wydawać.







Poprzedni artykułInnowacyjnie na expoSE i expoDirekt 2023
Następny artykułRozwój małych gospodarstw – nabór wniosków przedłużony!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj