Po 6 latach działań związanych z projektem Malinowe Factory wiemy już dużo o uprawie malin, ale nie wiemy na pewno wszystkiego. Ten sezon wnosi wiele ciekawych obserwacji i doświadczeń, zwłaszcza z zakresu uprawy malin deserowych w tunelach oraz przydatności odmian do tego typu uprawy. Co można będzie zobaczyć podczas tegorocznej edycji Malinowego Factory? Opowiada główny realizator projektu dr Paweł Krawiec.  

Odkażanie gleby czy pojemniki?

W tym roku tematyka Malinowego Factory skupiona jest na dalszych wynikach związanych z różnymi metodami odkażania gleby, jak również porównaniem skuteczności tej metody poprawy przydatności gleby z uprawą w pojemnikach. W tym zakresie pokażemy również kilka opcji uprawy roślin w podłożach i pojemnikach od rożnych dostawców – informuje dr Paweł Krawiec. W drugim roku uprawy malin w tunelu gdzie zastosowano różne metody odkażania gleby można ocenić jak różne odmiany rosną na odkażanych stanowiskach i które odmiany plonują najlepiej. W tunelu doświadczalnym porównywane są odmiany ‘Enrosadira’, ‘Kwanza’, ‘Rosalita’ oraz klon ‘AP 001’.

Nowym wyzwaniem okazała się uprawa malin w podłożach. Wykorzystano do tego celu podłoże kokosowe dostarczone przez firmę Agronom Plants oraz podłoże na bazie węgla brunatnego od Carbohort. Można będzie ocenić jak rozwija się system korzeniowy roślin w tych substratach a niespodzianką będzie podłoże opracowane przez dr Pawła Krawca według własnej receptury.

System korzeniowy malin w podłożu na bazie węgla brunatnego

Kolekcja 14 odmian jeżyn

By urozmaicić kolekcję odmian malin włączyliśmy w tym roku do projektu również jeżyny. Posadzono je podobnie jak maliny w pojemnikach. Ogółem zgromadzono 14 odmian jeżyn, które są już w uprawie jak również nowe klony hodowlane. Są to: ‘Brzezina’, ‘Orkan’, ‘Ruczaj’, ‘Polar’, ‘Chester’, ‘Triple Crown’, ‘Black Satin’, ‘Relewance’, ‘Columbia Star’, ‘Loch Ness’, ‘Asterina’, ‘Loch Tay’, ‘Gracja’, klon ‘R152801’  oraz ‘R1145301’. W tym roku z posadzonych roślin (sadzonki typu plug plants) wyprowadzona pędy owoconośne, które zapewnią owocowanie w kolejnym roku. Na porównanie i ocenę owocowania trzeba zatem poczekać jeszcze jeden sezon, można jednak będzie zobaczyć i dowiedzieć jak prowadzić pędy jeżyn i jak przygotować je do dobrego owocowania.

Maliny rosnące w pojemnikach
Jeżyny w pierwszym roku uprawy w pojemnikach

Maliny w produkcji tunelowej

Nie tylko doświadczenia realizowane są w Karczmiskach. Dr Paweł Krawiec od kilku już lat uprawia maliny w tunelu o powierzchni 1 ha. Rosną w nim odmiany ‘Polonez’, ‘Poemat’, ‘Enrosadira’ i ‘Mapena’. Jak plonują w 5 roku uprawy i które odmiany sprawdziły się najlepiej – o tym opowie sam plantator czyli dr Paweł Krawiec. Zdradzimy tylko, że niektóre z polskich odmian przy odpowiedniej technologii uprawy zapewniły bardzo dobrą jakość owoców, porównywalną do odmian z zachodnioeuropejskim rodowodem.   

Dr Paweł Krawiec przy jednej z odmian w tunelu z towarowa produkcją malin

Polana w produkcji polowej

To również ciekawy punkt programu, dla tych którzy w dalszym ciągu uprawiają maliny w polu. W tym roku można będzie zobaczyć jak wygląda plantacja odmiany ‘Polana’ prowadzona przy rusztowaniu i przy zredukowanej liczbie pędów. Czy taka technika uprawy ma sens? O tym wszystkim opowiemy już 5 września podczas finałowego spotkania Malinowego Factory 2020. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wcześniejszej Rejestracji (wstęp tylko dla zarejestrowanych osób).

Podczas spotkania będzie możliwość konsultacji fitopatologicznych, których udzielać będzie dr Beata Hetman, doświadczony fitopatolog i ochroniarz roślin jagodowych. W tym celu można będzie zabrać rośliny lub ich fragmenty z objawami zaburzeń.






Poprzedni artykułZwalczanie przędziorków BEZ PESTYCYDÓW – program ochrony malin- FILM
Następny artykułHademar w uprawie polowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj