Choroby truskawek po zbiorach owoców

choroby truskawek, anna bielenin, grupa truskawkowa


choroby truskawek, anna bielenin, grupa truskawkowaO możliwościach zwalczania chorób na plantacjach truskawek informowano podczas warsztatów podsumowujących działania w ramach Grupy Truskawkowej (czyt. też…). W drugiej części relacji z tych warsztatów prezentujemy informacje dotyczące zwalczania chorób przedstawione przez dr. hab. Annę Bielenin z Instytutu Praktycznego Sadownictwa (IPSAD).

Z uwagi na bardzo dużą ilość opadów deszczu na plantacjach truskawek poważnym problemem w tym sezonie była nie tylko szara pleśń, ale również skórzasta zgnilizna owoców, która w wielu sytuacjach była przyczyną znacznie większych strat – informował dr hab. Anna Bielenin z IPSAD z Tarczyna. Do chorób, na których zwalczanie należy zwrócić szczególną uwagę w drugiej połowie sezonu, należą również wertycilioza oraz antraknoza truskawki. Problemem mogą być również choroby liści takie jak biała plamistość liści truskawki czy mączniak, które w przypadku wystąpienia wymagają zwalczania.

Wertycilioza

Jak informowała dr. hab. A. Bielenin, wertycilioza to choroba powodowana przez Verticillium dahliae, który powszechnie występuje na większości stanowisk. Trzeba zdać sobie sprawę, że te patogen jest bardzo żywotny i w glebie może przetrwać nawet 10 lat. Do odmian na niego podatnych należą: 'Elsanta’, 'Honeoye’, 'Kent’, 'Camarosa’, 'Selval’, 'Ventana’ oraz 'Diamante’. Małą podatnością na tą chorobę cechuje się 'Senga Sengana’ oraz odmiany mające ją w swoim rodowodzie. Średnio podatną jest także 'Marmolada’. W celu ograniczenia problemów z tą chorobą należy wybierać odpowiednie stanowiska, najlepiej wolne od tego patogena. W tym celu należy przeprowadzić analizy próbek gleby. Do uprawy można wprowadzać odmiany odporne. Ważnym elementem zapobiegającym porażeniu świeżo posadzonych roślin jest ich moczenie w roztworze 0,2% preparatu Topsin M 500 SC lub stosowanie przedplonów, z których jednym z najlepszych jest gorczyca sarepska. Ważne jest także odpowiednie zmianowanie, które powinno wynosić 2–3 lata.

Zgnilizna korony truskawki

Bardzo niebezpieczną chorobą jest również zgnilizna korony truskawki powodowana przez Phytophtora cactorum. Patogen ten jest sprawcą również skórzastej zgnilizny owoców. W Polsce notowany jest od 1994 roku, kiedy stwierdzono go na roślinach takich odmian jak 'Elsanta’, 'Honeoye’, 'Danna’ i 'Salut’. Objawy tej choroby można stwierdzić dosyć prosto na końcach rozłogów, która powinny być świeże i zdrowe. Jeśli tak nie jest można przypuszczać, że rośliny są zainfekowane tym patogenem. Choroba ta w uprawach polowych nie sprawia aż tak dużych problemów jak w uprawie pod osłonami, gdzie patogen znajduje doskonałe warunki do rozwoju i rozprzestrzeniania się prowadząc w skrajnych przypadkach do całkowitego zniszczenia uprawy.

Skórzasta zgnilizna owoców

skórzasta zgnilizna owoców, ochrona truskawekJest chorobą, która w ostatnim czasie sprawa coraz więcej problemów, w jej ograniczeniu ważną rolę odgrywa zdrowy materiał nasadzeniowy oraz stosowanie odpowiednich fungicydów ją ograniczających, do których należą fungicydy tiuramowe oraz strobilurynowe np. Signum 30 WG. Jak informowała dr hab. A. Bielenin należy uważać na stosowanie takich fungicydów jak Teldor 500 SC czy Rovral Aquaflo 500 SC, których nadużywanie w sezonie może stymulować rozwój skórzastej zgnilizny truskawki.

Antraknoza

antraknoza truskawki, ochrona truskawekBardzo niebezpieczną chorobą jest również antraknoza truskawki, która w Polsce notowana jest od 2000 roku na takich odmianach jak 'Tudla’ i 'Camarosa’. Podatne na nią są również odmiany powtarzające owocowanie takie jak 'Aromas’ czy 'Evie 2′. Chorobę ogranicza się stosując preparaty przeciwko szarej pleśni takie jak Switch 62,5 WG, Signum 30 WG czy preparaty tiuramowe. W ograniczaniu problemów z tą chorobą ważną rolę odgrywa zdrowy materiał nasadzeniowy.

Jak informowała dr hab. A. Bielenin, jedną z najefektywniejszych metod ograniczania problemów z większości chorób odglebowych, a także pozbycia się problemów z chwastami oraz szkodnikami jest odkażanie gleby. Koszt tego zabiegu waha się od 8000 do około 11 000 zł na hektara, jednak korzyści z jego przeprowadzenia są bardzo duże.

Choroby liści

biała plamistość liści truskawki, ochrona truskawekW przypadku chorób liści, po zbiorze mogę wystąpić problemy z białą plamistością liści truskawki. W tym przypadku można zastosować takie fungicydy jak: Domark 100 EC (0,6 l/ha), Topsin M 500 SC (2,5 l/ha) czy Zato 50 WG (0,25 kg/ha). Chorobę tą ogranicza stosowany przeciwko szarej pleśni preparat Signum 33 WG.

mączniak prawdziwy truskawki, ochrona truskawki, ochrona truskawekW przypadku mączniaka prawdziwego truskawki do odmian silnie porażanych należą 'Dukat’, 'Camarosa’, 'Tarda Vicoda’, ”Marmolada’, 'Elsanta’ czy 'Honeoye’. Zwalczając białą plamistość ograniczamy również porażenie truskawek przez tą chorobę. Dobre efekty daje również stosowanie preparatu Nimrod 250 EC (1,5–2,0 l/ha). 






Poprzedni artykułPremierowy pokaz
Następny artykułBorówkowy sezon nabiera rozpędu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj