W poprzednim, tj. 45 tygodniu 2022 roku, zaznaczył się wzrost cen borówek oferowanych przez detalistów na rynkach w różnych częściach świata. Raport z którego pochodzą poniższe dane, syntezuje informacje przekazane przez takie sieci handlowe jak Albert Heijn (Holandia), Carrefour (Francja), Coop (Szwajcaria), FairPrice (Singapur), Intermarches (Francja), Interspar (Austria), Kroger (USA), Mercadona (Hiszpania), Rewe (Niemcy), Sainsbury’s (Wielka Brytania), Tesco (Wielka Brytania), Walmart (USA), Woolworths (Australia).

Ceny borówek rosną

Na koszyk wziętych pod uwagę produktów złożyło się  41 pozycji oferowanych na półkach sklepowych 13 sprzedawców detalicznych na całym świecie. W przypadku 26% pozycji stwierdzono istotny wzrost uśrednionych cen, który wyniósł 36 procent w stosunku do poprzedniego tygodnia. W większości przypadków było jednak stabilnie. W 62% pozycji ceny były względnie stabilne w porównaniu z poprzednim tygodniem, zaś spadające ceny uśrednione stwierdzono w przypadku 13 procent produktów. Te borówki były o 21% tańsze w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Ceny minimalne w ubiegłym tygodniu były w większości stabilne. Analizie poddano produkty oferowane przez 13 dużych detalistów. W przypadku 62% z nich utrzymało ceny minimalne asortymentu borówki na stabilnym poziomie, 23%  najtańszych produktów zdrożało a 15% dodatkowo potaniało w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Głównie panowały także stabilne ceny maksymalne. W 46% przypadków zostały one utrzymane, w 38% je podwyższyło, a w 15% obniżono ceny maksymalne z poprzedniego tygodnia.

Ceny poszczególnych kategorii borówek na ogół wyższe

Poszczególne kategorie produktowe, bez względu na sprzedawcę, także na ogół notowały pewne wzrosty. Borówki ekologiczne były w światowych sieciach handlowych droższe o ponad 2% niż tydzień wcześniej. Towar premium zdrożał najmocniej, bo aż o 10%. Kategoria borówek z zerowym poziomem pozostałości nie odnotowała za to żadnych istotnych zmian stawek po jakich owoce takie były oferowane konsumentom. Konwencjonalne borówki zdrożały o nieco ponad 5%. Ogółem tygodniowe porównanie cen za borówki wykazało, że zdrożały one średnio o 4,6%.

Źródło: Italian BerryPoprzedni artykułSprzedam torf w niskiej cenie! Nie dajcie się oszukać
Następny artykułHiszpańskich plantatorów truskawek czeka ciężka zima

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj