Celowane rozwiązanie do zwalczania chorób malin




Producenci malin ochraniając swe plantacje przeciwdziałają licznym zagrożeniom. Jednym z tych, które odpowiadają za utratę znacznej części plonu, jest zamieranie pędów maliny. Jest ono powodowane obecnością kilku grzybów patogenicznych. Celowe rozwiązanie do zwalczania chorób grzybowych posiada w swej ofercie firma Syngenta. Preparat Switch 62,5 WG to sprawdzone i skuteczne narzędzie do zapewnienia malinom dobrej zdrowotności.

Zamieranie pędów – poważny problem na każdej plantacji

Zamieranie pędów maliny jest dużym zagrożeniem dla powodzenia plantacji malin. Przeciwdziałanie tej chorobie ważne jest zarówno w jagodnikach, gdzie owoce zbiera się z krzewów owocujących jesienią jak i z pędów dwuletnich. W pierwszym przypadku ważne jest, by zapewnić roślinom dobrą kondycję aż do końca zbiorów. To sprawi, że sumaryczny plon będzie bardziej obfity. W przypadku odmian, gdzie owoce zbierane są z pędów dwuletnich, ich ochrona nabiera jeszcze większego znaczenia. To samo dotyczy coraz bardziej popularnej w Polsce uprawy malin na podwójny zbiór.  Aby ochrona mogła być skuteczna konieczne jest umiejętne rotowanie wykorzystywanych substancji aktywnych. Na rynku dostępne są też preparaty zawierające dwie substancje aktywne. To zapewnia im większą efektywność i ogranicza prawdopodobieństwo powstania odporności patogenów.

Switch 62,5 WG – podwójne zabezpieczenie pędów

Jednym z takich środków jest Switch 62,5 WG. W swym składzie produkt ten zawiera cyprodynil i fludioksonil. Substancje te działają odmiennie – odpowiednio układowo i kontaktowo. Dodatkowo obie szybko się wchłaniają i wykazują działanie w szerokim spektrum temperatur. Preparat ten można stosować zapobiegawczo już od wczesnych faz rozwoju malin, gdy pędy osiągną wysokość 10-20 cm. W projekcie Malinowe Factory był wykorzystywany w okresie kwitnienia do zwalczania szarej pleśni. Bardzo dobre wyniki przyniósł w doświadczeniach polowych. Stosowany w okresach wysokiej infekcji, w czasie deszczów, wykazywał wysoką skuteczność. Zbierane owoce były zdrowe, miały dobrą jakość. Użycie Switch 62,5 WG nawet 7 dni po deszczu gwarantowało dobry rezultat. Odznaczył się również satysfakcjonującą skutecznością w doświadczeniach tunelowych. O tym jak stosować Switch 62,5 WG by wykorzystać w pełni jego zalety opowiada dwóch specjalistów: dr Kamil Jeziorek z firmy Syngenta oraz dr Paweł Krawiec z UP w Lublinie, gospodarz projektu Malinowe Factory.









Poprzedni artykułNowatorsko o nawożeniu malin w uprawie polowej
Następny artykułRóżne systemy uprawy truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj