W poprzednim odcinku przenosiliśmy w jaki sposób będziemy wzbogacać glebę w materię organiczną przed założeniem plantacji borówki. Co gdy jednak plantacja już rośnie, a gleby są słabej jakości, ubogie w próchnicę? Wtedy można poprawić ich żyzność poprzez wprowadzanie próchnicy w płynie w postaci preparatu CARBOHUMIC.

Drugim sposobem poprawienia żyzności gleby na rosnących już plantacjach może być zastosowanie w dużych ilościach preparatu Carbohumic, który zawiera w swoim składzie stężone kwasy humusowe, fulwowe oraz huminy, sprzyjające tworzeniu się próchnicy w glebie, stanowiącej podstawowe źródło odżywcze dla roślin. Carbohumic poprawia strukturę gleby, zwiększa zasobność oraz stymuluje jej aktywność mikrobiologiczną. Stanowisko na której rośnie borówka w naszym gospodarstwie to gleby klasy 3a i 3b, o zawartości próchnicy około 1%. W tym roku zdecydowaliśmy się na dodatkowy zabieg polegający na wprowadzaniu popartu Carbohumic w dawce około 30 ml/rośliny, czyli przy zużyciu około 100 l preparatu na 1 ha. W celu aplikacji rozcieńczaliśmy w proporcji 1:100 z wodą i podawaliśmy metodą polewową. Na 1 ha plantacji rozlewaliśmy 10000 l tak przygotowanej cieczy, podając wspomniane już 100 l Carbohumicu na 1 ha – wyjaśnia dr Paweł Krawiec.  Doświadczalnie zastosowano także wyższe dawki odpowiednio 50 ml/roślinę i 100 ml/roślinę. Jakie będą tego rezultaty – można się będzie przekonać śledząc nasz projekt. Zapraszamy do bezpłatnej subskrypcji, dzięki której otrzymacie Państwo wszystkie bieżące informacje z przebiegu projektu Borówkowe Factory.  

Do powyższego zastosowania Dezyderiusz Mietlickiz z Carbohort poleca użyć mniej oczyszczony Carbohumic (nieoczyszczony, wzbogacony), który zawiera więcej substancji próchnicznych, a jest przy tym tańszy. Obecnie oferujemy rożne postacie Carbohumicu. Wersja oczyszczona i przefiltrowana to produkt polecany dla tych producentów, którzy chcą podać próchnice w płynie poprzez system fertygacyjny. Jeśli natomiast Carbohumic jest rozcieńczany wodą i podawany bezpośrednio w formie polewowej, można użyć wersję nieoczyszczoną i wzbogaconą, która jest znacznie tańsza. Wówczas podanie 100 l Carbohumicu na 1 ha to koszt zaledwie 500-650 zł – informuje Dezyderiusz Mietlicki. Powyższy produkt oferowany jest bardzo gesty, dlatego oferowany jest w 20 l wiadrach. Bardzo łatwo jednak rozpuszcza się w wodzie. Dawkę 100 l Carbohumic na 1 ha można zastosować w pierwszym roku na gleby o niskiej zawartości próchnicy, w kolejnych latach zaś kontynuować wzbogacanie gleb w próchnicę, przy już niższych dawkach Carbohumicu.

Korzystaj w pełni z Borówkowego Factory. Subskrybuj i otrzymuj wszystkie informacje z projektu

Polityka prywatnosci





Poprzedni artykułTruskawki ze szklarni. Sezon można wydłużyć do 8 miesięcy  
Następny artykułRuch osobowy między Polską a Ukrainą – aktualne wytyczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj