Wizyta 11 kwietnia 2024 roku w dwóch borówkowych kwaterach, gdzie w ramach projektu Borówkowe Factory testowane są różne systemy uprawy, dała szansę zapoznania się z rekomendacjami dotyczącymi optymalnego wykorzystania technologii Carbohort w uprawie borówki. O korzyściach wynikających z jej wprowadzenia w uprawie borówki informuje Dezyderiusz Mietlicki z firmy Carbohort.
Zastosowanie naszych rozwiązań wpływa na poprawę gleby, ale również pozytywnie wpływa na wzrost roślin oraz jakość owoców – informuje w rozmowie z nami Dezyderiusz Mietlicki.
W ocenie tego specjalisty, zastosowanie na istniejących już plantacjach borówki czy też świeżo zakładanych, dobre efekty daje zastosowanie ściółki z Carbomatu – miękka, specjalnie wyselekcjonowana frakcja węgla brunatnego o niskim pH. Ograniczy on zachwaszczenie, ale również w trakcie sezonu będą się z niego uwalniały do gleby kwasy humusowe. Produkt ten z uwagi na niskie pH pozytywnie wpływa na preferowany przez borówki odczyn gleby.
Kolejnym produktem, do zastosowania dolistnego, praktycznie przez cały okres uprawy jest biostymulator na bazie węgla brunatnego o nazwie Carohumik MaxiPlus. Jego zastosowanie pozytywnie wpływa na kondycje liści, polepsza transport składników odżywczych, ale również pozytywnie wpływa na ograniczenie różnego rodzaju uszkodzeń liści i na ich regenerację.
Wczesna wiosna to również bardzo dobry moment na podlanie borówek roztworem kwasów humusowych zawartych w produkcie Carbohumik 20 mesh. Aktualnie rekomenduje się zastosowanie 30 l tego produktu rozpuszczonego w 1000 l wody.