Na plantacji truskawek powtarzających odmiany ‘Portola’ w gospodarstwie Agronom Berries w Zienkach realizowane są różne doświadczenia i testy, których celem jest sprawdzenie przydatności poszczególnych rozwiązań w produkcji owoców. Interesujący program biostymulacji roślin ułożyli przedstawiciele firmy UPL Polska. Jeden z nich, Bartłomiej Sobaszek, przedstawił jego szczegóły.
Po posadzeniu
Pierwszym z tego typu produktów jaki zastosowano był Goemar Geteo. Działanie to miało na celu wzmocnienie i rozbudowę systemu korzeniowego po wysadzeniu sadzonek. Można go stosować zarówno przez system fertygacyjny jak i nalistnie, choć pierwsza forma jest korzystniejsza dla roślin. Standardowa dawka to od 2 do 5 l/ha. Ten biostymulator podaje się dwukrotnie.
Dla lepszego kwitnienia i zawiązywania oraz wzrostu owoców
Z myślą o polepszeniu kwitnienia i zawiązywania owoców dokonano aplikacji preparatu BM Start. Dzięki jego aplikacji, owoce są lepiej wykształcone i najczęściej osiągają większą masę. Pierwsza aplikacja tego rozwiązania powinna poprzedzać kwitnienie. Następnie środek można użyć jeszcze raz lub dwa. Zalecana dawka dla każdej nalistnej aplikacji to 2 l/ha w stężeniu 0,1-0,2%. Kontynuacją starań o uzyskanie dorodnych owoców jest użycie preparatu Calibra. W uprawie truskawek powtarzających owocowanie zabiegi z wykorzystaniem tego biostymulatora można powtarzać co 10-14 dni aż do zakończenia wydawania owoców przez rośliny. Zalecane stężenie to 0,1% i dawka 2 l/ha.
Jak prowadzić ochronę w czasie zbiorów?
Czas owocowania truskawek odmiany ‘Portola’ i innych kreacji tego typu, jest bardzo długi. W jego okresie konieczne jest wykonywanie zabiegów ochrony roślin. Plantatorzy mają jednak mocno ograniczone możliwości z uwagi na relatywnie długie okresy karencji niektórych preparatów. Floramite 240 SC to środek bezpieczny dla pożytecznych organizmów, w tym owadów zapylających. Ma także zaledwie 1 dniową karencję. To sprawdzone rozwiązanie w uprawie pod osłonami w zwalczaniu wszystkich stadiów rozwojowych przędziorków.
Dlaczego te preparaty są skuteczne?
Więcej na ten temat B. Sobaszek mówi na załączonym filmie. Oprócz informacji z powyższego opisu mówi o kompozycji produktów, wyjaśnia ich mechanizmy działania oraz podaje szczegółowe zalecenia dotyczące ich stosowania. W tym materiale jest także sporo ujęć truskawek, gdzie program UPL Polska jest aktualnie realizowany. Można więc naocznie przekonać się o jego skuteczności. Dodatkowo, plantację w Zienkach należącą do Agronom Berries można odwiedzić. Odbędzie się tam spotkanie, którego termin wyznaczony został na 6 sierpnia. Póki co, zapraszamy na film: