Firma Bioplanet wywodząca się z Włoch i mająca swoją siedzibę w Cesanie, od prawie 30 lat zajmuje się produkcją i dystrybucją produktów do biologicznej ochrony upraw. Co ciekawe głównym ich odbiorcą są producenci roślin jagodowych w tym truskawek. Dystrybutorem tych biologicznych produktów w Polsce jest firma Agroconsult. To właśnie z ich przedstawicielami Maciejem Maciejewskim i Wiesławem Dubielą na początku listopada odwiedziłem siedzibę tej firmy we Włoszech.
W portfolio firmy Bioplnet jest obecnie 16 produktów biologicznych opartych na żywych organizmach, które regularnie namnaża i sprzedaje. Są wśród nich owady drapieżne jak Orius laevigatus, Amblyseius andersoni, Amblyseius cucumeris, Phytoseiulus persimilis, Chrysoperla carnea oraz parazytoidy jak np. Aphidius ervi, Encarsia formosa, Diglyphus isaea. Większość z nich jest powszechnie stosowana w uprawach truskawek pod osłonami, zwłaszcza we Włoszech jak też w Hiszpanii. Wprowadzanie organizmów pożytecznych do walki ze szkodnikami, jest wbrew pozorom bardziej proste niż stosowanie chemicznych środków ochrony. Nie musimy przestrzegać zasad związanych ze stosowaniem chemicznych środków ochrony, okresów karencji czy martwić się o pozostałości – mówił Andrea Sala, z firmy Bioplanet. Po za tym odpowiednio stosowane organizmy pożyteczne są o wiele skuteczniejsze niż chemiczne środki ochrony i bezpieczniejsze w stosowaniu. Np. w przypadku przędziorka chmielowca poprzez użycie w odpowiednim momencie i właściwej dawce takich organizmów jak Phytoseiulus persimilis czy Amblyseius cucumeris można się skutecznie pozbyć tych szkodników na cały sezon produkcji owoców. Bioplanet posiada w swojej ofercie także owady zapylające (trzmiele) oraz inne produkty biologiczne jak np. sprzyjające mikoryzie produkt Ozorc.
Większość drapieżnych organizmów firma Bioplanet namnaża samodzielnie, co realizowane jest w tunelach foliowych oraz specjalnych fitotronach z kontrolowanymi warunkami. Cały czas poszerza swoje portfolio , a najnowszym w nim produktem jest Trichopria drosophilae błonkówka będąca parazytoidem poczwarek Drosophila suzukii. Jak informował Andrea Sala, ten pożyteczny owad pojawił się naturalnie już w niektórych europejskich krajach wraz z pojawieniem się D. suzukii. W 2013 roku rozpoczęto badania nad komercyjnym rozmnażaniem tej błonkówki w celu jej wprowadzania na uprawy zagrożone przez szkodnika. Okazuje się to być możliwe i przynosi dość dobre rezultaty. Pierwsze takie próby podjęte zostały we Włoszech w tym roku, a w 2017 produkt zawierający Trichopria drosophilae trafi do sprzedaży. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji gdy brakuje wystarczająco skutecznych rozwiązań chemicznych do zwalczania D. suzukii, który to szkodnik jest szczególnie groźny dla owoców jagodowych oraz czereśni. W 2016 roku, w niektórych północnych regionach Włoch szkody spowodowane przez D. suzukii w uprawach czereśni sięgały 100%.
Szczegółowa relacja z wizyty w Bioplanet i możliwościach komercyjnego wykorzystania Trichopria drosophilae już niebawem w czasopiśmie Jagodnik.