BerryTech 2014 – tym razem w Szwecji

berry tech



Warsztaty BerryTech 2014 dla producentów truskawek i malin tym razem zostały zorganizowane 23 marca przez firmę Haygrove w Szwecji i dedykowane były dla skandynawskich plantatorów, którzy w ostatnich latach cały czas zwiększają powierzchnię uprawy roślin jagodowychw tunelach. Szkolenie odbywało się w gospodarstwie Anny-Kariny Nilsson z z gospodarstwa Eriksgarden koło Sjöbo. W warsztatach uczestniczyła również kilkuosobowa grupa producentów z Polski, która miała możliwość zapoznania się z uprawą maliny i truskawek w jeszcze kilku innych gospodarstwach.

Tunel SuperSolo 50

Nowym modelem tunelu prezentowanym w czasie warsztatów i dedykowanym dla tych gospodarstw, gdzie bardzo ważne jest przyspieszenie produkcji był pojedyńczy tunel o kształcie gotyckim, który produkowany jest z rur o średnicy 50,8 mm ze ściankami o grubości 2 mm, otrzymał on nazwę Tunel SuperSolo 50. Jak informował John Berry z Haygrove Ltd. tunel ten ma szerokość 9 m. Zastosowane w nim rozwiązania konstrukcyjne powodują, że jest on tylko o 10% droży od konstrukcji wykonanej z rur o średnicy 40 mm x 2 mm, przy zwiększeniu jego wytrzymałości o 38% względem wczesniejszego modelu. Tunel ten ma specjalny gotycki kształt co zapewnia, że nie ma problemu z zaleganiem na nim śniegu i z powodzeniem może być traktowany jako konstrukcja całoroczna. Może być on wyposażony w kilka rodzai bram rolowanych, które mogą otwierać się tylko na części tunelu lub pozwolić na otwarcie całego tunelu co znacznie ułatwia wjeżdżanie do tego typu konstrukcji ciągnikiem z opryskiwaczem. W zależności od potrzeb barama może być wyposażona w różnego rodzaju wsporniki zabezpieczajace ją przed wiatrem, które w prosty sposób można zdemontować.

SuperSolo 50, tunele dla truskawek, berrytech

Zmniejszyć siłę wiatru

Jednym z większych problemów związanych z uprawą roślin jagodowych w lekkich konstrukcjach tunelowych w Szwecji są silne wiatry. Dlatego zwiedzając tutejsze farmy z uprawami realizowanymi czy to w tunelach zblokowanych czy też pojedyńczych, instalowanych przez firmę Haygrove, bardzo często można spotkać się z różnego rodzaju systemami (pasy specjalnie formowanych drzew lub konstrukcje z różnego rodzju sieci) zabezpieczającymi konstrukcję przed silnymi podmuchami wiatru. Jak informował John Berry z Haygrove Ltd., zainstalowanie tego typu osłon pozwala zmniejszyć siłę wiatru nawet o połowę, ważna jest jednak jej wysokość która powinna być dopasowana do powierzchni na jakiej rozstawione są tunele.

berrytech, wind breaker

 

 

 

 

 

 

 

 

Na rynnach

J. Berry omówili również kilka systemy uprawy truskawek na różnego rodzaju rynnach. Z informacji jakie przekazał wynika, że coraz większym powodzeniem wśród osób uprawiających wczesne odmiany truskawek cieszy się tzw. system teleskopowy z dwoma rzędami rynien. Ten model uprawy jest szczególnie rekomendowany tam, gdzie uprawiane są właśnie wcześnie dojrzewające odmiany. Opuszczenie rynny na zimę ułatwia zabezpieczenie rośliny na zimę poprzez okrycie ich jedną lub dwoma warstwami agrowółkniny. Dodatkowo w Szwecji praktykuje się rozciąganie nad agrowókniną siatki polipropylenowej, która nie tylko zabezpiecza agrowółkninę przed wiatrem ale również pozwala stworzyć lepsze warunki do przezimowania roślin. Jak informował J. Berry, formowanie rynien do tego typu konstrukcji czy też systemów z pojedynczymi rynnami lub podwójnymi odbywa się bezpośrednio na plantacji przy użyciu maszyny formującej rynny dedykowane do uprawy truskawek. Rynny montowane są najczęściej na wysokości od 0,9 do 1,2 m nad glebą.

system teleskopowy, berrytech

 

 

 

 

 

 

 

 

Z koeli Maria Mauel z Niemiec, omówiła tendencje dotyczące produkcji truskawek w Niemczech. W swoim wystąpieniu zwracała także uwagę na praktykowany w jej gospodarstwie system uprawy truskawek na dwóch podwójnych rynnach umieszczonych około 0,5 m nad ziemią. W jej opinii system ten będzie się dobrze sprawdzał zarówno w niskich jak i wysokich tunelach, jest także stosunkowo prosty w obsłudze (szczegółowo o tej technologii uprawy truskawek można przeczytać w czasopiśmie „Jagodnik” 6/2013). Z jej obserwacji wynika również, że dzięki temu, że rośliny umieszczone są bliżej ziemi rosną w korzystniejszym dla nich mikroklimacie. W jej przekonaniu, uprawy realizowane w rynnach są najlepsze dla odmian powtarzających owocowanie. W przypadku nastawienia się na bardzo wczesny zbiór lepiej sprawdza się uprawa prowadzona w tunelach w ziemi (owoce zbiera się tutaj o około 2 tygodnie wcześniej niż z upraw prowadzonych na rynnach) lub w systemach teleskopowych, gdzie istniej możliwość opuszczenia roślin na zimę.

[Best_Wordpress_Gallery id=”280″ gal_title=”BerryTech 2014 – tym razem w Szwecji”]

Więcej informacji z warsztatów roboczych BerryTech oraz wizyty u szwedzkich producentów truskawek i malin już wkrótce na portalu jagodnik.pl oraz w czasopiśmie „Jagodnik”.







Poprzedni artykułBerryTech 2014 – tym razem w Szwecji
Następny artykułZalecenia PIORiN dotyczące eksportu owoców do FR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj