Apel KSPCP do KUPS i KSPOiW
Jeżeli Państwo uważacie, że w Polsce istniej duża nadprodukcja owoców czarnej porzeczki to o ile (jaki%) powierzchnia, a tym samym produkcja czarnej porzeczki powinna być zmniejszona, by przemysł przetwórczy mógł stosować ceny w skupie tych owoców opłacalne dla producentów (przewyższające koszty produkcji) – pisząw przedstawiciele zarządu KSPCP w pismie skierowanym do przedstawicieli zakładów przetwórczych.

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek
Krajowa Unia Producentów Soków
Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw
W trosce o byt stojących nad przepaścią gospodarstw produkujących owoce porzeczki czarnej, a w szczególności tych, które w tym kierunku się wyspecjalizowały, w wyniku drastycznie niskich cen oferowanych od 3 lat producentom (poziom około 25% kosztów produkcji) Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek rozpoczęło starania o pozyskanie środków finansowych (pomoc de minimis) na dopłaty dla producentów zdecydowanych na zmianę profilu produkcji poprzez likwidację całkowitą bądź zmniejszenie wielkości posiadanych plantacji i zaniechanie tej produkcji przez okres co najmniej 5 lat. Ponieważ powtarzanym od wielu lat, koronnym argumentem przemysłu przetwórczego usprawiedliwiającym niskie ceny była i jest stale powiększająca się powierzchnia nasadzeń porzeczki czarnej w Polsce, prosimy o możliwie szybką odpowiedź na następujące pytanie:
Jeżeli Państwo uważacie, że w Polsce istnieje duża nadprodukcja owoców porzeczki czarnej, to o ile (jaki procent) powierzchnia, a tym samym produkcja porzeczki czarnej powinna być zmniejszona, by przemysł przetwórczy mógł stosować ceny w skupie tych owoców opłacalne dla producentów (przewyższające koszty produkcji)?
Informacja ta jest nam niezbędna do ustalenia wielkości powierzchni plantacji i poziomu produkcji owoców w naszym kraju, bezpiecznej dla zachowania równowagi rynkowej, a tym samym stabilizacji cen na owoce  porzeczki czarnej.
Odpowiedzi na przedstawione pytanie oczekujemy do 28 lipca br. z uwagi na krótki czas, jaki mamy na złożenie wniosku do MRiRW o pozyskanie środków na zmianę profilu produkcji przez zdecydowanych na to producentów porzeczki czarnej. Brak odpowiedzi na postawione pytanie w określonym terminie uważać będziemy jako zaprzeczenie o istnieniu takiego zjawiska w Polsce. 
Z wyrazami szacunku
Zarząd KSPCP
Wiesław  Błocki

Pobierz pismo w PDF

Poprzedni artykułAktualna sytuacja na rynku borówki
Następny artykułKSPCP w sprawie pomocy de minimis dla plantatorów porzeczki czarnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj