Stosowanie agrowłókniny może być skuteczną strategią w uprawie truskawek, zapewniającą ochronę roślin i poprawiającą warunki ich wzrostu i plonowania. Aby to osiągnąć ważne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad. Temat ten omawiają Mateusz Włodarczyk plantator truskawek i gospodarz projektu Truskawkowe Inspiracje oraz Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex.
Stosowanie agrowłókniny w uprawie truskawek
Znajdujemy się na plantacji doświadczalnej, gdzie jest kontynuowany projekt Truskawkowe Inspiracje. W tym roku testujemy nową agrowłókninę od firmy Agrimpex. Jest to nowy materiał. Wspólnie z producentem szukamy takich rozwiązań, które na plantacjach truskawki sprawdzą się najlepiej.
Większość plantatorów wykorzystuje agrowłókninę głównie wiosną do ochrony roślin przed przymrozkami. Tu sprawdzamy również jak agrowłóknina przyniesie efekt w przyśpieszeniu dojrzewania owoców. Testy prowadzone sa na odmianie ‘Cory’. Ta truskawka przykryta została półtora miesiąca temu, dokładnie 14 lutego walentynki. Widzimy już, że wegetacja ruszyła bardzo silnie w porównaniu bez okrywy. Jest duża różnica w poziomie wegetacji. Na niektórych roślinach widać, że już zaczynają pokazywać się pierwsze grona kwiatostanowe – mówi Mateusz Włodarczyk.
Dobra stabilizacja to podstawa
Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex zwraca uwagę na prawidłową stabilizację okrycia. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie worków wypełnionych piaskiem. Ten system stosujemy już od 8 lat, bo przy uprawie na zagonach niestety nie możemy sobie pozwolić na przysypywanie szpadlem. Takie gotowe worki są najlepszym rozwiązaniem – uważa Mateusz Włodarczyk. To jest bardzo wygodny i mniej pracowity sposób niż na przykład obsypywanie ziemią. Worek powinien mieć wagę około 5 kg, powinien być wykonany z materiału o dużej wytrzymałości i stabilizacji wobec promieni UV. Przy szerokich włókninach, worki należy rozmieścić co około 2 metry. Zwłaszcza gdy wsytępują bardzo silne, porywiste wiatry, to może okrywę zerwać – podpowiada Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex.
Ochrona przed przymrozkami
Jak podkreśla Mateusz Włodarczyk najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do okrycia plantacji na okres przymrozków wiosennych. Mamy włókniny dopasowane do każdego naszego pola. Czas okrycia dla nas to jest około 45 minut na 1 ha. Mamy różne szerokości włóknin, zawsze dopasowane do pola. Gdzie mamy możliwość, wykorzystujemy te najszersze, 25 metrowe. Na niektórych polach używamy te 12-metrowe, najbardziej standardowe. Szerokie agrowłókniny – 25 metrowe – na pewno przyspieszają pracę. Na przykrycie 1 ha przypadają wtedy 4 rolki po 100 m długości. Trzeba wtedy zapewnić więcej osób do rozkładania takiej szerokiej włókniny. W sytuacji gdy mrozek postępuje z godziny na godzinę, a nie mamy czasu, to taka włóknina bardzo nam przyspiesza pracę – wyjaśnia plantator truskawek z Hornig.
W kolejnych odsłonach z projektu Truskawkowe Inspiracje pokażemy jaki efekt przyniosło okrycie truskawek agrowłókniną. Również powstaną kolejne kwatery pod nasadzenia z wykorzystaniem czarnej agrowłókniny ściółkującej, oraz folii. Zachęcamy zatem do śledzenia projektu Truskawkowe Inspiracje w Hornigach.